Право на мирне володіння майном в умовах міжнародного збройного конфлікту
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.60Ключові слова:
міжнародне право прав людини, міжнародне гуманітарне право, право на володіння майном, право власності, збройний конфліктАнотація
Стаття присвячена аналізу положень норм міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права щодо захисту права на майно, зокрема дозволених обмежень цього права, відповідної практики міжнародних судів з прав людини та міжнародних кримінальних трибуналів, зв’язку інституту дерогації з правом збройних конфліктів, а також проблемних питань захисту права на власність, якій завдано шкоди під час російсько-українського збройного конфлікту.
Досліджено положення деяких міжнародних договорів, які передбачають охорону й захист права на володіння майном в мирний час, а також практику Європейського суду з прав людини, пов’язану з порушенням права заявників володіти своїм майном згідно з Протоколом № 1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у зв’язку з міжнародним збройним конфліктом чи ситуацією окупації. Автор аналізує також положення деяких джерел міжнародного гуманітарного права щодо власності як об’єкту, що має захищатися під час збройних конфліктів, зокрема на окупованих територіях, а також наводить приклади справ міжнародних кримінальних трибуналів, в рішеннях яких знищення майна визнавалось складовою злочинів проти людяності. Автор досліджує питання співвідношення джерел міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права в контексті захисту права на мирне володіння майном. Проаналізовано та розкрито особливості інституту дерогації в контексті права на майно в умовах міжнародного збройного конфлікту. Досліджено відступ України від зобов’язань за міжнародними договорами з прав людини, в тому числі щодо права на мирне володіння майном, в умовах російської збройної агресії. Крім того, в контексті збройного конфлікту між Україною та росією виокремлено об’єкти права власності та зацікавлених суб’єктів права на майно, яке порушується або обмежується внаслідок військових дій, а також досліджено колективний вимір права на власність, якій завдано шкоди під час російсько-українського збройного конфлікту.
Посилання
Іордек Г. Формування права на мирне володіння майном як права людини у Загальній декларації прав людини. Український часопис міжнародного права. 2023. № 2. С. 49–56.
Загальна декларація прав людини, прийнята і проголошена резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015#Text.
Golay Ch. and Cismas I. Legal Opinion: The Right to Property from a Human Rights Perspective. URL: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1635359.
Іордек Г. О. Генеза права на мирне володіння майном у Європейській конвенції з прав людини. Матеріали науково-практичної конференції «Міжнародне та європейське право в сучасних умовах воєнної агресії рф проти України: проблеми і перспективи розбудови громадянського суспільства та формування нової архітектури світової безпеки» (м. Київ, 16 травня 2023 р.). C. 63–66.
Протокол № 1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 20 березня 1952 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_535#Text.
Guide on Article 1 of Protocol No. 1 to the European Convention on Human Rights: Protection of Property. Updated on 31 August 2021. URL: https://first.vaks.gov.ua/wp-content/uploads/sites/2/2022/02/Guide_Art_1_Protocol_1_ENG.pdf.
European Court of Human Rights. Factsheet – Armed conflicts. January 2023. URL: https://www.echr.coe.int/d/fs_armed_conflicts_eng.
Case of Loizidou v. Turkey. Judgment of the European Court of Human Rights of 18 December 1996. URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-58007%22]}.
IV Конвенція про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_222#Text.
Molango M. Property Right during Armed Conflict: Application of Adopting Principles of International Humanitarian Law by the European Court of Human Rights. Washington College of Law ILSP Law Journal. URL: https://www.corteidh.or.cr/tablas/R23036.pdf. C. 69-82.
Женевська конвенція (IV) про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_154#Text.
Henckaerts J.-M. and Doswald-Beck L. Customary International Humanitarian Law. Volume I: Rules / International Committee of the Red Cross. Cambridge: Cambridge University Press, 2005. 689 p.
Drumbl M. Accountability for Property Crimes and Environmental War Crimes: Prosecution, Litigation, and Development. International Center for Transitional Justice. 2009. URL: https://www.ictj.org/sites/default/files/ICTJ-Development-PropertyCrimes-FullPaper-2009-English.pdf.
Конвенціz про захист прав людини та основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text.
Постанова Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради «Про відступ України від окремих зобов’язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод». Відомості Верховної Ради. 2015. № 29. Ст. 267.
Указ Президента України «Про введення воєнного стану» від 24 лютого 2022 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/462-19#Text.
Revised notification. On derogation measures. URL: https://rm.coe.int/1680af452a.
Nekit K. The Right to Private Property under Martial Law in Ukraine. The Age of Human Rights Journal. 2023. No 20. URL: https://revistaselectronicas.ujaen.es/index.php/TAHRJ/article/view/7579/7674.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М. О. Медведєва
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.