Система джерел та принципів міжнародного податкового права

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.58

Ключові слова:

міжнародний договір, односторонній договір, двосторонній договір, багатосторонній договір, ООН, система оподаткування, ОЕСР, СОТ, ГАТТ

Анотація

У міжнародному співробітництві з питань оподаткування країни прагнуть досягти рівності в міжнародному оподаткуванні і, таким чином, створити основу для справедливої міжнародної податкової системи. Справедливість існує в міжнародній системі оподаткування лише тоді, коли держави розподіляють між собою повноваження щодо оподаткування у спосіб, який відповідає домінуючим поглядам на справедливість у міжнародному масштабі. Справедливої міжнародної податкової системи не буде існувати, доки не буде досягнуто певного міжнародного консенсусу щодо того, як країни мають розподіляти між собою повноваження щодо оподаткування.

Міжнародна співпраця дозволяє країнам покращити координацію податкової політики на міжнародному рівні. Можна говорити про декілька видів координації. Наприклад, один тип має на меті зробити податкову систему країни більш схожою на інші – іншими словами, гармонізувати податки. Інші типи спрямовані на встановлення мінімальних або максимальних ставок податку, щоб уникнути подвійного оподаткування транскордонних потоків доходу, запобігти трансфертному ціноутворенню, узгодити домовленості з компетентними органами та обмежити шкідливу податкову конкуренцію.

Під діючими офіційними договорами розуміють підприємницьку діяльність через постійне представництво та надають країні джерела першочергове право оподатковувати прибуток від цієї операції. Країна проживання зобов’язана звільнити ці прибутки від податку, принаймні в тій мірі, в якій вони були оподатковані країною джерела.

Угода про оподаткування також часто передбачає звільнення від оподаткування доходу працівника від особистих послуг за умови, що працівник перебуває в країні не більше визначеного періоду часу, а компенсацію отримує роботодавець-нерезидент, який не має постійного представництва. Договір зазвичай зменшує або скасовує податок, що утримується, принаймні на деякі статті доходу інвестиційного типу, такі як відсотки, дивіденди, орендна плата та роялті, які не відносяться до бізнесу, який здійснюється через постійне представництво. Податкова угода також передбачає, що країна проживання може оподатковувати приріст капіталу.

Посилання

Застосування міжнародних податкових договорів: теорія та практика [монографія] / авторський колектив; за заг. ред. д.ю.н. Л.Д. Тимченка. – Ірпінь: Видавництво Національного університету ДПС України, 2019. – 220 с.

Булгакова Д.О. Міжнародний договір у системі права Європейського Союзу (теоретичні аспекти): автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.11 / Дар’я Олександрівна Булгакова; Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». – К., 2021. – 19 с.

Пришва Н.Ю. Податкове право: навч. посіб. / Н.Ю. Пришва. – К.: Юрінком Інтер, 2020. – 368 с.

Щодо застосуванняя норми міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування при виплаті доходів у вигляді фрахту. URL: https://zak.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/566917.html (дата звернення 01.06.2024).

Застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2022_prezent/2022_07_04_Smerdov_Myxajlenko.pdf (дата звернення 01.06.2024).

Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи. URL: https://document.vobu.ua/doc/4770 (дата звернення 01.06.2024).

Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ 1947). Угода, Міжнародний документ від 30.10.1947 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_264#Text (дата звернення 01.06.2024).

Принцип податкової недискримінації в праві СОТ та ЄС: порівняльний аналіз. URL: http://idpnan.org.ua/files/vodyannikov-o.yu.-printsip-podatkovoyi-nediskriminatsiyi-v-pravi-sot-ta-es-_porivnyalniy-analiz_-_d_.pdf (дата звернення 01.06.2024).

Набуття членства у СОТ як складова політики України. URL: http://www.ier.com.ua/files/Books/11_Vstup_Ukrainy_do_WTO/11_book_2003_WTO_ukr.pdf (дата звернення 01.06.2024).

Про схвалення Концепції реформування податкової системи. URL: Розпорядження Кабінету Міністрів України; Концепція від 19.02.2007 № 56-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/56-2007-р#Text (дата звернення 01.06.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-01