Органи внутрішніх справ та їх місце в системі завдань і функцій сучасної демократичної держави: питання правової доктрини

Автор(и)

  • В. І. Улинець аспірант кафедри теорії та історії держави і права ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.52

Ключові слова:

правоохоронна система, демократичне врядування, функції держави, правова доктрина, органи внутрішніх справ

Анотація

Автор вказує, серед головних пріоритетів внутрішньої політики України за часи незалежності є створення надійних механізмів безпеки, політичної стабільності та демократії, які б відповідали відповідним механізмам, задіяним в Європейському Союзі, перспектива членства у якому визначена на конституційному рівні і є стратегічним орієнтиром українських прагнень до перетворення і ключовою метою, заради якої проводяться реформи в середині української держави. Створення та впровадження таких механізмів є тим стандартом, який дозволить Україні приєднатись до системи спільної безпеки ЄС, підвищити ефективність контролю за переміщенням та нерозповсюдженням зброї масового знищення, вивести на новий рівень міжнародну взаємодію у боротьбі з організованою злочинністю, незаконною міграцією, контрабандою, тероризмом та наркобізнесом.

Відзначається, саме наміри інтеграції України до європейського простору визначили необхідним проведення істотних змін національного законодавства, спрямованих на адаптацію до широкого кола загальноприйнятих у міжнародній та європейській практиці норм і стандартів. Особливої уваги законотворців заслуговує сфера захисту громадської безпеки, адже захист прав людини є незмінним «золотим стандартом», який відрізняє демократичну державу. Враховуючи державоутворююче значення національної поліції, її вдосконалення знаходиться у зоні підвищеної уваги як уряду, так і суспільства. Надзвичайно важливим сьогодні є створення ефективної організаційної моделі органів поліції, здатної надійно захищати інтереси економіки та громадян, впровадження таких принципів реформування української поліції, результатом якого стало б не лише блискуча робота останньої щодо виявлення і припинення правопорушення, але й створення значних ресурсів по саме запобіганню правопорушень.

Автор демонструє залежність функціональної спрямованості поліцейських структур від функціональної спрямованості держави, зокрема від впроваджуваної нею форми державно-правового режиму, яка безпосередньо і закладає основні засади діяльності силових структур в країні та принципи їх реформування. Отже, логічно виникає думка про те, що функціональна спрямованість поліцейських структур може залежати від функціональної спрямованості держави, зокрема від впроваджуваної нею форми державно-правового режиму, яка безпосередньо і закладає основні засади діяльності силових структур в країні та принципи їх реформування.

Посилання

Бєлов Д., Громовчук М. Правовий простір держави: конституційно-правовий аспект. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2021. Випуск 66. С. 46–50.

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони,вчинена 21 березня 2014 року та 27 червня 2014 року в м. Брюсселі (ратифікована Законом України № 1678-VII від 16 вересня 2014 року із заявою). Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#top.

Корольова В.В. Функції поліції України як юридична категорія. Legal Bulletin. 2022. С. 69– 73.

Денисюк Д.С. Функції національної поліції: поняття та класифікація. Юридичний електронний науковий журнал. № 4. 2016. С. 114–117.

Статус поліції: міжнародні стандарти і зарубіжне законодавство за заг. ред. О.А. Банчука, О.М. Москаленко. К. 2013. 588 с.

Проневич О.С. Функції С. Функції поліції (міліції): нормативно-доктринальна інтерпретація. Право і безпека. № 4. 2010. С. 141–146.

Реформування міліції у дзеркалі європейської поліцеїстики – що ми робимо не так? Українська Гєльсінська спілка з прав людини: сайт. URL: https://helsinki.org.ua/articles/reformuvannyamilitsiji-u-dzerkali-jevropejskoji-politsejistyky-scho-my-robymo-ne-tak/ (дата звернення: 20.08.23).

Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII/БД «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 (дата звернення: 21.08.23).

Бєлов Д.М., Швед І.І., Бєлова М.В. Реалізація органами прокуратури правоохоронної функції держави: механізм забезпечення конституційної безпеки. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 74(6). 2022. С. 44–49.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-01

Номер

Розділ

Розділ 10. Судоустрій; прокуратура та адвокатура