Порушення встановленого законом порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини: поняття та види
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.12Ключові слова:
анатомічні матеріали, кримінальні правопорушення, суб’єкти трансплантаційної діяльності, видалення, отримання згоди, класифікаціяАнотація
У статті розглядається актуальна проблема забезпечення законності в галузі трансплантації. Сучасний стан охорони здоров’я в Україні, потреба у високоякісних медичних послугах, а також необхідність адаптації національного законодавства до міжнародних стандартів підштовхують до ретельного аналізу і вдосконалення правового регулювання трансплантації анатомічних матеріалів. Основна увага в статті приділяється визначенню порушень законодавства у сфері трансплантації, аналізу їх видів та наслідків. Розглядаються різні аспекти правопорушень, зокрема, незаконна торгівля органами, порушення процедури отримання згоди донора, а також недотримання стандартів медичної етики і безпеки під час проведення трансплантаційних операцій. Розкрито особливості порушень, що вчиняються, як медиками, так іншим суміжними працівниками, порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини. Авторами досліджено міжнародний досвід регулювання трансплантації та визначено ключові моменти, які потребують уваги в українському законодавстві. Проаналізовано положення Брюссельської декларації про закони і звичаї війни, Женевських конвенцій та інших міжнародних документів, які встановлюють норми і принципи у цій галузі. Порушення цих норм можуть мати серйозні наслідки для здоров’я пацієнтів і репутації медичних установ. Стаття підкреслює необхідність посилення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері трансплантації, вдосконалення правових механізмів відповідальності за порушення та створення умов для ефективного функціонування системи трансплантації в Україні. Зокрема, автором запропонована авторське визначення порушень встановленого порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини, а також надано класифікацію порушень за напрямками та формами діяльності на кожному етапі даного процесу. Дослідження спрямоване на формування теоретичних та практичних основ для забезпечення законності і етичності трансплантації анатомічних матеріалів в Україні, що є важливим кроком у розвитку медичної галузі та захисті прав пацієнтів.
Посилання
Grynchak, Serhii V. Кримінальна відповідальність за незаконну трансплантацію: минуле, сучасне, майбутнє. Проблеми законності, 2021, 154: 244–256.
Впродовж 2023 року в Україні проведено 585 органних трансплантацій. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/vprodovzh-2023-roku-v-ukraini-provedeno-585-orhannykh-transplantatsii.
Кваліфікація порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини: метод. рек. / [О.В. Процюк, Д.О. Алєксєєва-Процюк]. К.: Нац. акад. внутр. справ, 2018. 55 с.
Кисельова О.І. Адміністративно-правове регулювання трансплантації органів і (або) тканин людини в Україні і зарубіжних країнах. ̈ Правові горизонти. № 9 (22). 2018. С. 46–51.
Крайник Г.С., Сачук Б.П. Проблематика розвитку трансплантації в Україні. Молодий вчений. 2018. № 4 (56). С. 700–703.
Кримінальний кодекс України. Від 5 квітня 2001 року № 2341-III URL Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст. 131. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1273.
Муртазаєва Г.Н., Некрасов В.А. Трансплантація органів і тканин людини: Принципи правового регулювання. Медичне право України: правовий статус пацієнтів в Україні та його законодавче забезпечення (генеза, розвиток, проблеми і перспективи вдосконалення): матеріали II Всеукр. наук.-практ. конф. Львів. 2008. С. 208-209.
Новицька М.М. Основні зміни до законодавства України у сфері трансплантації анатомічних матеріалів людині. Підприємництво, господарство і право. № 9. 2018. С. 132–137.
Офіс генерального прокурора. Статистична інформація Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. URL: https://new.gp.gov.ua/ua/posts/statistika.
Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині. Закон України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2427-19#Text.
Топчій Василь Васильович; Жерж Людмила Анатоліївна. Напрями реформування кримінального законодавства України у сфері трансплантації анатомічних матеріалів людини. 2022.
Український центр трансплант-координації. Статистика. URL: https://utcc.gov.ua/statystyka.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М. Г. Кузюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.