Особливості кваліфікації злочинів в сфері інтелектуальної власності

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.9

Ключові слова:

інтелектуальна власність, кримінальні правопорушення, злочини у сфері інтелектуальної власності, кваліфікація злочинів

Анотація

Стаття присвячена особливостям кваліфікації злочинів в сфері інтелектуальної власності. Зазначено, що основою процесу кримінально-правової кваліфікації є виключно кримінальний закон. Лише КК України надає вичерпний перелік кримінальних правопорушень, визначення діянь, які не є злочинами, та характеристики посткримінальної поведінки, що в кожному конкретному випадку мають своє кримінально-правове значення. Саме тому для правильного застосування кримінального закону необхідно мати глибокі знання, системне розуміння та чітке й одностайне тлумачення всіх елементів складу кримінального правопорушення, діянь, що не є злочинними, а також певної посткримінальної поведінки, якщо вони не були розкриті законодавцем в самому законі. Тобто кваліфікація кримінального правопорушення в сфері інтелектуальної власності стає логічним продовженням попередньої кримінально-правової кваліфікації тільки тоді, коли результатом останньої виявляється визнання певного діяння кримінально-протиправним.

Крім того, встановлено, що під час кримінально-правової кваліфікації слід перш за все визначити чи передбачене вчинене діяння у певній забороняючій статті КК України. Потім вже необхідно встановити відповідність ознак цього фактично вчиненого діяння всім ознакам кримінального правопорушення в сфері інтелектуальної власності, які передбачені зазначеною статтею кримінального закону.

Автором також акцентовано увагу на тому, що важливим аспектом кваліфікації кримінальних правопорушень у сфері інтелектуальної власності є їх сукупність з іншими злочинними діяннями. Саме тому точність кваліфікації досліджуваних кримінальних правопорушень має бути досягнута незважаючи на те чи буде впливати це на майбутнє покарання або ж якимось іншим чином в майбутньому позначиться на правовому становищі підозрюваної особи.

Посилання

Оробець К.М. Кваліфікація кримінальних правопорушень: проблема визначення та методологічні аспекти дослідження. Правова держава. 2021. № 44. С. 125–131.

Ус О.В. Теорія та практика кримінально-правової кваліфікації: лекції. Харків: Право, 2018. 368 с.

Новіков О. В. Злочини проти інтелектуальної власності: поняття, види, сучасний стан та тенденції розвитку. Часопис Київського університету права. 2019. № 3. С. 234-239.

Михальський О.О. Історико-правовий аналіз протидії правопорушенням у сфері інтелектуальної власності в Україні. Вісник Пенітенціарної асоціації України. 2017. № 2. С. 102– 110.

Романюк І.М. Кримінально-правова характеристика злочинів, що посягають на інтелектуальну власність в Україні: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.08. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України, 2018. 238 с.

Коротюк О.В. Повторність як кваліфікуюча ознака злочинів, що посягають на об’єкти права інтелектуальної власності. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2020. № 2. С. 158–162.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-01

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право