Особливості протидії зловживанню владою або службовим становищем, що вчиняється державними службовцями
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.3.4Ключові слова:
корупція, зловживання, корупційні правопорушення, службове становище, державні службовці, протидія, злочинністьАнотація
Корупція в Україні визнана загрозою національним інтересам, сталому розвитку й євроінтеграції. Незважаючи на значні зусилля, яких докладають держава і міжнародні інституції до подолання корупції в основних сферах суспільного життя, її рівень досі залишається високим. Визначаючи сутність корупції, варто передусім виходити з того, що вона не може бути зведена до якогось конкретного суспільно небезпечного діяння, до певного правопорушення. Корупція є результатом історичного розвитку суспільства та держави, у тому числі й українського суспільства та Української держави. Разом з тим останнім десятиліттям корупція в Україні набула небаченого раніше розмаху і впливу на політичні, економічні та інші соціальні процеси. З’ясовано, що проблеми протидії корупції в Україні за своїм змістом багато в чому збігаються з аналогічними проблемами в інших країнах. Цей збіг обумовлюється однаковою соціальною сутністю корупції як корозії влади, яка полягає у зловживанні службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування владою або службовим становищем у корисливих або інших особистих інтересах. Не зважаючи на відмінності в державному устрої, однаковими в принципі для всіх країн є як основні соціально-економічні передумови корупції – недосконалість механізму реалізації владних повноважень, прагнення наділених владою суб’єктів скористатися цією владою в особистих цілях, так і основні напрями протидії корупції – обмеження, нейтралізація та усунення її соціальних передумов, причин та умов корупційних діянь, визначення обмежень і заборон для державних службовців, встановлення відповідальності за їх порушення. Зведення корупції до певного виду правопорушень, має місце з боку певної частини науковців та практиків, є однією з найбільш істотних помилок у розумінні корупції. Корупція – це соціальне явище, яке має соціальну обумовленість, соціальні закономірності розвитку та здійснює негативний вплив на соціальні процеси. Існуючи в суспільстві та будучи породженням суспільних відносин, вона пронизує різні соціальні сфери суспільства, по-різному деформуючи суспільні відносини.
Посилання
Мельник М.І. Кримінологічні та кримінально-правові проблеми протидії корупції: дис. … докт. юрид. наук: 12.00.08. Київ, 2002. 348 с.
Іванюта В.В. Забезпечення економічної безпеки на регіональному рівні як напрям державного впливу. Вісник Житомирського державного технологічного університету. 2020. № 2 (92). С. 69–73.
Довбань І.М. Концептуальні засади запобігання злочинам, що вчиняються державними службовцями в Україні: монографія. Київ: Вид-во «ФОП Кандиба Т.П.», 2020. 424 с.
Головкін Б.М., Оболонцев В.Ф., Романов М.В. Запобігання корупції: підручник. Харків: Право, 2020. 752 с.
Мошнін А.А. Корупція у сучасній Україні: стан та напрями протидії. Наукові праці Міжрегіональної академії управління персоналом. Серія: Право. 2022. Вип. 3 (62). С. 106−110.
Гобела В.В., Живко З.Б., Леськів Г.З., Мельник С.І. Управління кризовими ситуаціями: підручник. Львів: ЛДУВС, 2022. 228 с.
Чубенко І.В. Кримінологічні засади запобігання корупції в місцевих органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування: дис. … канд. юрид. наук. Київ, 2010. 323 с.
Прокопів Б. Стан та шляхи вдосконалення реалізації антикорупційної політики України. Актуальні проблеми правознавства. 2019. № 1. С. 152–156.
Дудоров О.О., Житний О.О., Задоя К.П. Корупційні схеми: їх кримінально-правова кваліфікація і досудове розслідування: підручник. Київ, 2019. 464 с.
Пастух І.Д., Левчук А.О. Адміністративно-правовий механізм запобігання правопорушенням, пов’язаним з корупцією: монографія. Київ: НАВС, 2023. 219 с.
Трепак В.М. Теоретико-прикладні проблеми запобігання та протидії корупції в Україні: автореф. дис. … д-ра юрид. наук: 12.00.08. Київ, 2020. 36 с.
Гедульянов В.Е. Адміністративно-правові засади запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2020. 212 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О. Й. Бучинський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.