Обмеження права власності на майно в умовах правового режиму воєнного стану в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.1.37Ключові слова:
обмеження права власності, примусове відчуження майна, вилучення майна, відшкодування вартості примусово відчуженого майнаАнотація
Стаття присвячена розкриттю питання обмеження права власності під час дії правового режиму воєнного стану та проаналізовано заходи, які можуть бути застосовані до майна. Автором зазначено, що однією з невирішених правових проблем сьогодення є проблема можливості та належної реалізації права власності на майно заходів та способів які можуть обмежувати права власників на майно під час дії воєнного стану.
Автором при аналізі обмеження конституційного права володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю наголошено на невизначеності в законодавстві механізму обмеження та відсутності деталізації в яких частинах може відбуватися обмеження прав власників.
В статті автором досліджено такі заходи під час дії режиму воєнного стану, як примусове відчуження майна та вилучення майна. Розглядаючи способи примусового відчуження майна або вилучення майна в умовах воєнного стану, автором з’ясовано, що примусове відчуження майна має відбуватися за умови попереднього повного відшкодування майна або з наступним повним відшкодуванням вартості майна.
Розглядаючи питання вилучення майна автор зазначає, що вилучення майна, в умовах правового режиму воєнного стану, відбувається без відшкодування вартості майна.
В статті автор розкрив питання отримання компенсації за примусово відчужене майно, яке автор пропонує поділяти на два види попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна та наступна повна компенсація за примусово відчужене майно.
Під час дослідження автором розглянуто питання прийняття рішення про запровадження та виконання заходів примусового відчуження майна або вилучення майна та здійснення такого рішення.
Автором у статті присвячено уваги питанню повернення примусово відчуженого майна, що збережене після скасування правового режиму воєнного стану та правовим підставам і умовам такого повернення майна.
За результатами дослідження автор стверджує, що реалізація права власності під час дії правового режиму має обмежений характер, оскільки діє тимчасовий режим під час якого повна реалізація права власності не завжди є можливою.
Посилання
Протокол до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: Закон України від 17.07.1997 № 475/97-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_535#Text.
Спасибо-Фатєєва І.В. Право власності: способи захисту крізь призму судової практики: монографія. – Харків: ЕКУС, 2023. – 616 с.
Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Іванова проти України» від 13 вересня 2005 року. Заява № 74104/01. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/980_415#Text.
Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.22 № 64/2022. URL: https://www.president.gov.ua/documents/642022-41397.
Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.
Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 17.05.2012 № 4765-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4765-17#n58.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 К. О. Скриннікова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.