Захист прав ЛГБТ-спільноти під час війни в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.83.1.21Ключові слова:
сексуальні меншини, ЄСПЛ, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, ЛГБТ-військовий, дискримінація, гендерна рівність, ЄСАнотація
У статті акцентовано увагу на необхідність захисту прав ЛГБТ-спільнот. Хоча питання захисту прав ЛГБТІ і розглядалося в працях вітчизняних вчених, проте російсько-українська війна стала новим викликом для ЛГБТ-представників та спричинила нові проблеми для них. В умовах війни в Україні це є актуальним питанням сьогодення, оскільки на даний час особи, які перебувають в одностатевих стосунках, зазнають обмеження своїх прав. Автор наголошує, що у зв’язку з бажанням нашої держави стати повноправним членом ЄС важливим завданням для неї є недопущення дискримінації за такими ознаками як сексуальна орієнтація та гендерна рівність. Не зважаючи на негативне ставлення громадськості до представників так званих «сексуальних меншин», останні стали на захист своєї Батьківщини. Тому важливим питанням сьогодення є виконання державою своїх обов’язків по відношенню до таких осіб. Проблемою є те, що в Україні відсутнє нормативне закріплення правового статусу ЛГБТ-спільнот і це призводить до обмеженого, порівняно з іншими громадянами, обсягу конституційних, цивільних та сімейних прав. Проте в умовах війни представники ЛГБТ-спільноти ще більше відчувають обмеження своїх прав, ніж до війни. Зокрема, не можуть легалізувати свої відносини і через це виникають певні труднощі. Автор звертає увагу, що наявність прогалин у чинному законодавстві призводить до того, що ЛГБТ-військові не мають таких прав як інші громадяни України, хоча і воюють за незалежність та територіальну цілісність нашої держави.
У статті акцентовано увагу, що під час війни не можуть бути внесені зміни до Конституції України. Тому несправедливість по відношенню до ЛГБТ-військових повинна бути усунута шляхом прийняття Закону України «Про інститут зареєстрованих партнерств». У статті звертається увага на те, що національні суди, якщо проаналізувати їх практику, «не готові» до захисту прав ЛГБТІ через негативне сприйняття даних осіб у державі. Автор наголошує на тому, що суди повинні ефективно захищати права ЛГБТІ та відновлювати їх порушені права. Також вони мають враховувати той факт, що практика ЄСПЛ спрямована на захист прав ЛГБТ-спільнот. Проте в Україні спостерігається зовсім інша ситуація, яка призводить до постановлення рішень проти нашої держави і це породжує негативні наслідки для неї.
Посилання
United Nations Human Rights Council. The Yogyakarta Principles. United Nations Human Rights Council. 2006. URL: http://yogyakartaprinciples.org/ (дата звернення: 15.05.2024).
Конституція України: Закон України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254к-96вр (дата звернення: 15.05.2024).
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text (дата звернення: 17.05.2024).
ЛГБТ-пара не змогла побратися в Україні: чому ЄСПЛ визнав це порушенням прав? URL: https://www.helsinki.org.ua/articles/lhbt-para-ne-zmohla-pobratysia-v-ukraini-chomu-yespl-vyznav-tse-porushenniam-prav/ (дата звернення: 17.05.2024).
На розгляді ЄСПЛ перебуває понад 8 тисяч справ проти України – суддя ЄСПЛ. URL: https://sud.ua/uk/news/sud-info/302040-na-rassmotrenii-espch-nakhoditsya-bolee-8-tysyach-del-protiv-ukrainy-sudya-espch (дата звернення: 30.05.2024).
Гербут В.С., Лазур Я.В., Шелевер Н.В. Забезпечення та захист права на сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність крізь призму виконання рішень ЄСПЛ. Юридичний науковий електронний журнал. № 1/2023. С. 674–678.
Проєкт Закону про інститут реєстрованих партнерств № 9103 від 13.03.2023. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41497 (дата звернення: 05.06.2024).
Змисла М. Навіщо їм шлюб? Права, яких немає у ЛГБТ-військових. URL: https://genderin-detail.org.ua/season-topic/dosvidy-viyny/prava-yakyh-nemaye-u-lgbt-viyskovyh.html (дата звернення: 07.06.2024).
Зі Фамелу, колишній Борис Апрель, не може виїхати з України: “Усі налаштовані трансфобно”. URL: https://showbiz.24tv.ua/zi-famelu-kolishniy-boris-aprel-ne-mozhe-viyihati-ukrayini-usi_n1893551 (дата зверненя: 11.06.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. В. Шелевер
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.