Контрольні правовідносини у системі фінансових правовідносин
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.2.17Ключові слова:
адміністративно-територіальне утворення, держава, суспільні відносини, фінансова діяльність, бюджетне та податкове правоАнотація
У статті комплексно та системно на підставі чинного законодавства розглянуто контрольні правовідносини у системі фінансових правовідносин. Об’єктом дослідження виступають контрольні праві відносини в системі фінансових правових відносин. У ході дослідження застосовуються загальнонаукові методи – аналіз, синтез, класифікація, аналогія, логічний, системно-структурний та приватно-наукові методи дослідження – формально-юридичний, порівняльно-правовий, техніко-юридичний. Фінансові правовідносини виникають у сфері фінансової діяльності держави та місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування, але не всі відносини, що виникають у процесі фінансової діяльності є фінансово-правовими. Фінансове правове відношення у сутності є економічним відношенням, має владно-майновий характер і виражає публічні інтереси. Фінансові правовідносини будуються на правовому регулюванні за допомогою методу владних розпоряджень. Контрольні фінансові правовідносини за своїм структурним типом є імперативно-спрямованими. Це проявляється в наступному: у структурі правовідносини переважають обов’язкові приписи у вигляді позитивних обов’язків та суб’єктивних прав-обов’язків; права та обов’язки суб’єктів передбачені в переважній більшості випадків у законі, а не в актах індивідуального регулювання; суб’єкт, уповноважений на активні дії, має в переважній більшості випадків дуже вузький режим свободи поведінки. Зазначено, що дослідження охоплює сферу виникнення фінансових правовідносин, у тому числі у сфері фінансового контролю в сучасних умовах. Це дає можливість глибше пізнати природу контрольної діяльності, як інституту фінансового права; окреслює сучасні межі фінансових правовідносин, у тому числі контрольні фінансові правовідносини у бюджетній та податковій сферах і їх відношення до абсолютних та відносних правових відносин. Дослідження контрольних правових відносин у бюджетній та податковій сферах сприяють визначенню механізму реалізації контрольних бюджетних і податкових правовідносин, а водночас розкривають нові інструменти у механізмі фінансово-правового контролю.
Посилання
Нестеренко А.С. Дослідження фінансових правовідносин як об’єкта механізму функціонування фінансової системи України. Право та державне управління. 2020 р., № 1 том 1. С. 205–210.
Кравчук С.Й. Теоретико-правові аспекти регулювання суспільних відносин. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія право. 2022. Випуск 69. С. 31–36.
Гончарук С.М., Долбнєва Д.В., Приймак С.В., Романів Є.М. Фінансовий контроль: теорія, термінологія, практика: навчальний посібник. Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2019. 298 c.
Ковалів М.В., Проць І.М., Скриньковський Р.М. і інші. Фінансове право України: навчальний посібник. Львів: СПОЛОМ, 2022. 394 с.
Бюджетний кодекс України: Закон України від 08.07.2010 р. № 2456-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17#Text.
Волощук М.Г., Карабін Т.О., Менджул М.В. Фінансове право: навчальний посібник. Вид. 3-тє, доповнене та перероблене. Ужгород: Видавництво Олександри Гаркуші, 2017. 244 с.
Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text.
Проць І.М., Грищук А.Б. Обов’язок зі сплати податку та податкове зобов’язання: поняття, проблеми співвідношення. Аналітично-порівняльне правознавство. 2023. № 6. С. 498–503.
Право власності. Конституційний Суд України. URL: https://ccu.gov.ua/storinka-knygy/4314-pravo-vlasnosti#:~:text=%E2%80%93%20%.
Ярема О.Г. Концепція розвитку державної контрольної діяльності. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. 2017. Випуск 2. С. 236–246.
Про схвалення Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2022–2025 роки та плану заходів з її реалізації: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 р. № 1805-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-2021-%D1%80#-Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н. П. Бортник, С. С. Єсімов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.