Регулювання цивільних правовідносин за Салічною правдою
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.1.42Ключові слова:
Салічна правда, Салічний закон, аллод, варварські правди, Галлія, право власності, зобов’язання, шлюбно-сімейне право, спадкове правоАнотація
Репрезентовану статтю присвячено аналізу норм Салічної правди, які врегульовували цивільні правовідносини франкського суспільства.
У статті зазначається, що Салічна правда – це збірник, який перш за все був присвячений нормам кримінального та кримінально-процесуального права. Менша увага тут приділялась нормам цивільного права. Це було пов’язано з тим, що сільськогосподарська економіка не була організована за договірним принципом. Однак, попри це, у ньому містились норми, які врегульовували право власності, зобов’язальне, шлюбно-сімейне та спадкове право.
Автором встановлено, що в Салічній правді нема чіткого визначення власності. У франків довго зберігалась общинна власність на землю, оскільки продовжувала існувати, незважаючи на утворення держави, сільська сусідська община – марка.
Зазначено, що наприкінці VI ст. у франків формується «повний аллод» – вільно відчужувана земельна власність, яку дозволялося вільно дарувати, передавати і заповідати, зокрема й жінкам. Рухоме майно перебувало у володінні сім’ї або окремих осіб, і також могло безперешкодно відчужуватися та передаватися у спадок.
На підставі аналізу норм Салічної правди автором встановлено, що зобов’язальне право було найменш розвинене. Існували такі види договорів, як: купівля-продаж, обмін, дарування, позика. Для дійсності договору, окрім згоди сторін, необхідно було дотримуватися різноманітних обрядів. Щодо шлюбно-сімейного права, то в статті зазначено, що законний шлюб міг бути укладений між повнолітнім вільним чоловіком і повнолітньою вільною жінкою (не встановлювалося мінімального віку), за умови згоди їхніх родичів і за умови, що обидві сторони не були пов’язані забороненими узами спорідненості. Шлюб укладався шляхом купівлі дружини, тобто влади над нею, в особи, яка до цього часу над нею цю владу здійснювала. Було визначено підстави визнання шлюбу недійсним.
Автором також проаналізовано порядок спадкування за Салічною правдою. Встановлено, що спадкоємцями в порядку спадної черги були: діти (та їхні нащадки); мати і батько; брати і сестри; сестри батька; сестри матері; родичі батька (до шостого коліна). Аллодіальна земля, яку вважали родинною землею, не могла успадковуватися особами жіночої статі.
Посилання
Матвєєва Т.О. Становлення континентальної системи європейського права на прикладі Стародавніх Афін і Спарти. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». 2022. № 2. С. 20–27.
Ліхтей І.М. Держава франків. Ужгород: РІК-У, 2023. 64 с.
Семко Я.С. Історія раннього середньовіччя: документи та матеріали : хрестоматія. Одеса: Фенікс, 2021. 230 с.
Бандурка О.М. Історія держави і права зарубіжних країн: підручник / за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф. О.М. Бандурки; [Бандурка О.М., Швець Д.В., Бурдін М.Ю., Головко О.М., та ін.; вступ. слово О.М. Бандурки]. Харків: Майдан, 2020. 618 с.
Тищик Б.Й. Історія держави і права зарубіжних країн (Середні віки та ранній Новий час). Навч. посібн. / за ред. проф. Б.Й. Тищика. Львів: Світ, 2006. 696 с.
Crosby B. How the Franks became Frankish: the power of Law Codes and the creation of a people. Honors College Theses. 2020. URL: https://digitalcommons.georgiasouthern.edu/honors-theses/531.
Drew K. The Laws of the Salian frank (Pactus legis Salicae). Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1991. 256 p.
Хома Н.М. Історія держави та права зарубіжних країн. Навч. посібн. для студ. вищих закладів освіти. 3-тє видання, стереотипне. Львів: Новий Світ-2000, 2008. 480 с.
Мудрак І.Д. Історія держави і права зарубіжних країн: курс лекцій. Київ, 2001. 172 с.
Стеценко Н.С. Розвиток земельного законодавства країн Західної Європи періоду Середньовіччя. Порівняльно-аналітичне право. 2017. № 4. С. 34–39. URL: https://dspace.nlu.edu.ua/bitstream/123456789/16292/1/Stecenko_3439.pdf.
Garver V. Childbearing and infancy in the Carolingian world. University of Texas Press. 2012. № 2. С. 208–244.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Б. І. Гутів
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.