Проблема домашнього насильства: питання теорії та практики
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.1.40Ключові слова:
домашнє насильство, запобігання та протидія, права людини, правова політика, кривдник, жертваАнотація
Стаття присвячена проблемі розуміння домашнього насильства в правовій системі сучасної держави.
Розглянуто фактори ризику домашнього та сімейного насильства, включаючи індивідуальні особливості, проблеми стосунків, а також вплив громади та суспільства. Індивідуальні фактори включають психологічні та фізичні особливості жертв та насильників, що можуть включати проблеми з контролем емоцій, низьку самооцінку та травми з дитинства. Також, сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність можуть впливати на ризик стати жертвою або кривдником.
Вмотивовано, що насильство в домашній сфері серйозні наслідки для жертв, їхніх сімей та суспільства в цілому. Воно може призводити до травм, психологічних та емоційних проблем, руйнувати стосунки, порушувати розвиток дітей та знижувати продуктивність та ефективність суспільства.
Насильство в сім’ї стає глобальною проблемою, що перетинає культурні та географічні межі, і рівень його поширення може змінюватися в залежності від соціокультурного та економічного контексту. Важливою є також роль економічних факторів, таких як безробіття та економічні труднощі, які можуть збільшувати напругу в сім’ї та сприяти насильству.
Констатовано також, що на рівні громади, недостатність доступу до послуг психологічної та юридичної допомоги, а також відсутність освіти про права та можливості вийти з насильницьких стосунків може ускладнювати ситуацію для жертв. Крім того, культурні стереотипи та норми, які схвалюють або нормалізують насильство, також можуть підтримувати цей проблемний патерн.
При цьому дослідження необхідно здійснювати з урахуванням різноманітності культурних, соціальних та економічних контекстів, оскільки підходи до вирішення проблеми можуть різнитися в залежності від конкретних умов. Особлива увага також повинна бути приділена підтримці жертв домашнього насильства, їхньому доступу до безпечних місць притулку, правовій допомозі та психологічній підтримці. Збільшення обізнаності громадськості та освітніх ініціатив щодо цієї проблеми також може сприяти підвищенню усвідомленості та підтримки у боротьбі з домашнім насильством.
Посилання
Про запобігання та протидію домашньому насильству: закон України від 07.12.2017 № 2229-VIII. Відомості Верховної Ради, 2018, № 5, ст. 35
Huecker M.R., King K.C., Jordan G.A., Smock W. StatPearls [Internet]. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499891/
Ali A.A., Yassin K., Omer R. Domestic violence against women in Eastern Sudan. BMC Public Health. 2014. Vol. 14, 1136. https://doi.org/10.1186/1471-2458-14-1136.
Bhalotra S., Britto G.C., Sampaio P. Job Displacement, Unemployment Benefits and Domestic Violence CEPR Discussion Paper No. DP16350, 2021. URL: https://ssrn.com/abstract=3886839.
Павленко Т.А. Домашнє насильство: деякі питання відповідальності та протидії Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. «Право». 2023. Вип. 37. С. 22–28. С. 27
Мілорадова Н.Е., Доценко В.В., Червоний П.Д. Ретроспективний аналіз науково-психологічних концепцій домашнього насильства. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2023. № 4. С. 377–390. С. 380
Бєлов Д.М., Громовчук М.В. Конституційно-правoві засади статусу особи: окремі аспекти. Аналітично-порівняльне право. № 1. 2021. С. 21–26.
Громовчук М.В., Бєлов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3/2022. С. 301–310.
Бєлов Д.М. Бєлова М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктринальні та нормативні основи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2022. Вип. 74. С. 85–90.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ю. М. Бисага
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.