Перспективи розвитку конституційних принципів конституційного-правового статусу людини і громадянина

Автор(и)

  • Ю. Ю. Бальцій кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри конституційного права Національного університету «Одеська юридична академія», Україна https://orcid.org/0000-0003-0331-9810
  • П. М. Синицин доктор філософії у галузі права, ст. викладач кафедри приватно-правових дисциплін і морського права Навчально-наукового морського гуманітарного інституту Одеського національного морського університету, Україна https://orcid.org/0000-0003-1593-2671

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.1.21

Ключові слова:

конституційно-правовий статус людини, конституційні принципи, права і свободи, права людини, громадянське суспільство

Анотація

У статті обґрунтовується необхідність подальшого розвитку конституційних принципів конституційно-правового статусу людини і громадянина в Україні. Задля розв’язання цього завдання було проаналізовано чинне законодавство в сфері конституційно-правового статусу людини і громадянина, визнавши, що Конституція України створила дієву конституційно-правову базу для подальшої законотворчої та нормотворчої діяльності державних структур щодо принципів конституційного статусу людини і громадянина.

На сучасному етапі державотворення, дотримання прав людини в Україні пов’язані з правовою тенденцією визнання їх на державно-правовому рівні. Треба зазначити, що закріплені вони в різних міжнародних нормативно-правових актах, та перш за все, направлені на розвиток прав і свобод, а також гарантій особистості. Проблеми реальної гарантованості прав і свобод людини та громадянина в рамках закріплення їх у конституційних принципах правового статусу людини і громадянина, а також питання дійсного стану положення цих речей рідко стають предметом наукових досліджень. Саме цим обумовлюється необхідність дослідження аспекту перспектив розвитку принципів конституційного статусу людини і громадянина, а також елементи і механізми його реалізації.

Аргументовано, що сучасний конституційний розвиток України в контексті європейського виміру політичних перетворень детермінує проблему переосмислення ролі та значення конституційних принципів статусу людини і громадянина в Україні в процесі формування нової правової реальності.

Визначено, що незважаючи на закріплення основних принципів конституційного-правового статусу людини і громадянина в Конституції України, є нагальною потребою щодо їх подальшого розвитку в контексті побудови сучасної демократичної правової держави.

Робиться висновок про особливу роль і значення сучасних перетворень конституційних норм, що висвітлюють статус людини і громадянина, задля нормального та гармонічного становлення перспектив розвитку принципів конституційного статусу людини і громадянина, та внесення відповідних змін до Конституції України.

Посилання

Конституція України. Конституція України: прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

Проблеми сучасної конституціоналістики. Вип. 3: Сучасний український конституціоналізм: навч. посіб. / за ред. А.Р. Крусян Одеса: «Фенікс», 2015. 526 с.

Турута О.В. Принцип реальності прав і свобод громадян. Право і безпека. 2004. № 2-3. С. 25–28.

Шаповал В. Сутнісні характеристики конституції як основного закону держави. Право України. 2008. № 10. С. 4–12.

Про засади державної політики України в галузі прав людини: Постанова Верховної Ради України від 17.06.1999 року. Відомості Верховної Ради України. 1999. № 35. Ст. 303.

Права людини та громадянина: можливості удосконалення конституційних гарантій. Пр. Львів. лаб. прав людини і громадянина НДІ держ. буд-ва та місц. самоврядування Акад. прав. Наук України / ред. кол.: П.М. Рабінович (голов. ред.) та ін. Серія I, Дослідження та реферати. Вип. 18. Львів: Край, 2008. 70 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-16

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право