Правове регулювання діяльності кооперативних товариств Східної Галичини у міжвоєнний період на початку ХХ століття

Автор(и)

  • С. І. Церковник кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник, відділ організації наукової роботи, Львівський державний університет внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0002-2293-1880

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.1.20

Ключові слова:

кооператив, Східна Галичина, конституційна Австро-Угорщина, статут

Анотація

На основі архівних матеріалів, законодавчих актів та досліджень сучасників зроблена спроба висвітлити роль правового регулювання у формуванні та розвитку кооперативного руху в регіоні. Дослідження допомагає краще зрозуміти складну взаємодію між політичною владою та громадськими ініціативами у контексті соціально-економічних перетворень міжвоєнного періоду в Східній Галичині. Проблема правового регулювання діяльності кооперативних товариств у Східній Галичині на початку XX століття, зокрема у міжвоєнний період, є актуальною та значущою для розуміння соціально-економічних процесів того часу. Дослідження цієї проблематики дозволить краще зрозуміти роль та вплив кооперативного руху на розвиток галузей господарства, а також на життя місцевого населення. В даній статті розглядається правове середовище, у якому функціонували кооперативні товариства в Східній Галичині у міжвоєнний період. Проаналізовано нормативно-правові акти, що регулювали статус, права та обов’язки кооперативних організацій, а також оцінить їх ефективність та вплив на розвиток кооперативного руху («Торговельний закон», «Закон про товариства», «Обіжник Міністерства внутрішніх справ»). Проте залишається мало вивченим правове регулювання діяльності кооперативних товариств в цей період, особливо з огляду їхнього впливу на розвиток громади та економічний добробут регіону. Розвиток українського кооперативного руху в ХІХ столітті збігся із початком капіталістичної індустріалізації українських земель. Австрійський уряд серйозно ставився до цього руху, що відображалося у великій кількості законодавчих ініціатив австрійського рейхсрату. Уряд приймав різноманітні нормативно-правові акти, спрямовані на регулювання діяльності добровільних об’єднань, організацій і товариств. Висвітлення цієї теми допоможе зрозуміти механізми функціонування кооперативів у галузях виробництва, торгівлі та послуг, а також їх взаємодію з державними органами та іншими галузями господарства. Подальше дослідження цієї теми може стати основою для розробки рекомендацій щодо поліпшення правового середовища для розвитку кооперативного сектору в сучасній Україні.

Посилання

Никифорак М. Буковина в державно-правовій системі Австрії (1774–1918 рр.). Чернівці: Рута, 2004. 384 с.

Тейлор А.Дж. П. Габсбурзька монархія 1809–1918. Історія Австрійської імперії та Австро-Угорщини / пер. з англ. Львів: ВНТЛ-Класика, 2002. 268 с.

Мотиль О. Підсумки імперій: занепад, розпад і відродження. Київ: Критика, 2009. 199 с.

Левицький Д. Вплив середньовічного міського права на формування правових систем Центральної та Східної Європи. Право України. 2005. № 2. С. 112–114

Коритко Л.Я. Організаційно-правові засади діяльності суб’єктів господарювання Східної Галичини та Буковини в складі Австро-Угорщини: монографія. Івано-Франківськ: Місто НВ, 2011. 224 с.

Лановик Б.Д., Матисякевич З.М., Матейко Р.М. Економічна історія України і світу: підручник / за ред. Б.Д. Лановика. К. Вікар, 1999. 737 с.

Верига В. Там, де Дністер круто в’ється: Іст. нарис виховно-освітньої політики в Галичині на прикладі учительської семінарії та гімназії в Заліщиках, 1899–1939. 2-ге вид., виправл. Львів: Каменяр, 1993. 279 с.

Гіптерс З.В. Економічна освіта молоді в Галичині XIX – першої половини XX століть: теорія, досвід, персонали: монографія. Львів: ЛБІ НБУ, 2006. 220 с.

Терлюк І.Я. Історія держави і права України. Практикум. Київ: АТІКА, 1999. 192 с.

Hye H.P. Das politische System in der Habsburgermonarchie. Konstituonalismus, Parlamentarismus und politische Partizipation. Praha: Karolinum nakladatelstvi Univerzity Karlovy, 1998. 260 s.

Падох Я.М. Новий закон про товариства: переклад закону, виконаних розпорядків і обіжників враз з коментарем та практичними вказівками. Стрий: Накладом Союзу Кооператив, 1933. 90 с.

Ковальчук О. Освітня діяльність і педагогічні погляди Дениса Коренця в контексті розвитку українського кооперативного шкільництва у Галичині (кінець XIX – перша половина XX ст.): автореф. дис. … канд. пед. наук. Івано-Франківськ, 2000. 19 с.

Товариство «Просвіта» у Львові. Статути. / упор. В. Пашук. Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Центральний державний історичний архів України, м. Львів, Львівське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, 1999. 271 с.

Левицький К. Про сільські каси позичкові і щадниці. Львів, 1894. 72 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-16

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень