Вплив рецепції римського приватного права на формування вищої юридичної освіти у країнах романо–германської правової сім’ї

Автор(и)

  • Ю. А. Задорожний кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри конституційного та адміністративного права Національний транспортний університет, Україна https://orcid.org/0000-0002-7704-5093

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.1.6

Ключові слова:

рецепція римського приватного права, університет, юридичний факультет, професор, юридична освіта, право, римське право, глосатори, романо-германська правова сім’я, юридична (правнича) школа

Анотація

У статті проаналізовано історичні аспекти виникнення та формування вищої освіти в країнах романо-германської правової сім’ї. З’ясовано, що традиції формування вищої освіти закладені в університеті міста Болонья, який став першим відомим світським науково-освітнім закладом, професори і випускники якого збагатили науку та освіту новими ідеями, завдяки чому сформувався новий гуманістичний світогляд: право має бути мірилом свободи та справедливості у державі і суспільстві. Обґрунтовано, що розвиток освіти має цивілізаційну значимість у державотворчому процесі, проте цивілізаційний «ріст» держави потребує фахового людського капіталу. Важливим джерелом інформації для набуття системи знань у середньовічній Європі стало римське приватне право, яке було універсальним у застосуванні до нових економічних та інших умов, безвідносно до їх складності. Заслуга римських юристів полягає в тому, що вони формалізували звичаєве право і доповнили та розвинули його відповідно до суспільних потреб. Доведено, що римське право було «безпечним» для середньовічних правителів і фактично незамінним для обслуговування різного роду приватно-правових відносин, тому не було причини противитися його впровадженню в освітній процес. Зроблено висновок, що вивчення римського права в середньовічних університетах Європи зумовило уподібнення формування системи права у низці європейських держав і формування романо-германської правової сім’ї, тому що принципи і норми римського права лягли в основу європейських кодифікацій. Важливо, що право римлян використовувалося як діюче і в тих державах, які не мали правового механізму вирішення спірних питань, особливо в міждержавних відносинах, тому що це право насичене класичними зразками вирішення різноманітніших життєвих ситуацій. Звернення до них сприяло розвитку в студента навичок не лише юридичного аналізу та мислення, а й практичного відбору і застосування нормативного матеріалу з метою вирішення життєвих правових проблем.

Посилання

Zadorozhnia H., Mykhtunenko V., Kovalenko H. Protection of information Sovereignty as an Important Component of the Political Function of the state. International journal of Computer science and network security. Volume 21. Issue 9. P. 151–154.

Задорожний Ю.А. Римське право – доктринальна першооснова права та юридичної науки в країнах романо-германської правової сім’ї та Україні: монографія. Київ: Київський університет, 2009. 173 с.

Правові системи сучасності. Глобалізація. Демократизм. Розвиток / В.С. Журавський та ін. Київ: Юрінком Інтер, 2003. 296 с.

Іваній О.М. Історичні засади відродження та популяризації римського права середньовічними університетами. Освітологія. 2016. № 5. С. 23–27.

Задорожний Ю.А. Основи римського приватного права: навч. посіб. Київ: Істина, 2012. 344 с.

Козуб І.Г., Боднарук М.І. Основи римського цивільного права: навч. посібник. Чернівці: Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2020. 488 с.

Порівняльне правознавство: підручник / О.В. Петришин та ін. Харків: Право, 2012. 272 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-16

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень