Порушення російською федерацією Конвенції про захист цивільного населення під час війни щодо деяких категорій соціально незахищених верств населення (на прикладі Чернігівської області)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.81.3.38Ключові слова:
війна, окупація, особи з психічними розладами, особи похилого віку, особи з інвалідністю, хворі, породілля, цивільне населення, міжнародне гуманітарне право, медичні закладиАнотація
Стаття присвячена аналізу порушень російською федерацією положень Конвенції про захист цивільного населення під час війни щодо деяких категорій соціально незахищених верств населення в умовах повномасштабного вторгнення (на прикладі Чернігівської області). Підкреслюється, що наразі Україна є соціально орієнтованою державою, її діяльність спрямована на життєзабезпечення та підтримку соціально незахищених громадян, створення умов для їх гідного існування в суспільстві. Одним з елементів вітчизняної державної політики в сфері соціального захисту населення є широко розвинена система державних соціальних та медичних закладів, в яких перебувають особи з психічними розладами, особи похилого віку, особи з інвалідністю, хворі тощо. Значна частина громадян, які перебувають в таких закладах, не здатна до самообслуговування і потребує постійного стороннього догляду та турботи. Чернігівська область, яка на півночі України межує з російською федерацією та республікою білорусь, входить до десятки найбільш постраждалих регіонів від агресії зазначених вище держав. За період окупації Чернігівській області військовослужбовцями російської федерації, з 24 лютого 2022 року по 3 квітня 2022 року, задокументовано низку епізодів порушення законів та звичаїв ведення війни – обстріли забороненою зброєю цивільного населення та маршрутів евакуації людей, страта, мародерство, зґвалтування тощо.
Наголошено на численних випадках обстрілів закладів соціального захисту населення та медичних закладів, де на постійній або тимчасовій основі перебували або проживали соціально незахищені верстви населення, вкрай показовим є той факт, що є грубим порушенням статей 16, 18, 20, 28 Конвенції про захист цивільного населення під час війни. Задокументовані воєнні злочини, вчинені російськими військовослужбовцями проти цивільного населення з числа соціально незахищених громадян, потребують вивчення, оприлюднення та засудження з боку міжнародної спільноти.
Посилання
Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_158#Text (дата звернення: 05.02.2024).
Конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_154#Text (дата звернення: 05.02.2024).
Ховали небіжчиків на полі: як жила психоневрологічна лікарня біля Халявина під окупацією росіян. URL: https://suspilne.media/245253-hovali-nebizcikiv-na-poli-ak-zila-psihonevrologicna-likarna-bila-halavina-pid-okupacieu-rosian/ (дата звернення: 05.02.2024).
Під постійними обстрілами та без електроенергії: як під час війни працює пологовий будинок у Чернігові. URL: https://tsn.ua/ato/pid-postiynimi-obstrilami-ta-bez-elektroenergiyi-yak-pid-chas-viyni-pracyuye-pologoviy-budinok-u-chernigov-2027497.html (дата звернення: 05.02.2024).
Пробита ракетою стеля, вибиті ударною хвилею вікна, двері та перегородки: який вигляд має Чернігівська районна лікарня. URL: https://suspilne.media/257759-probita-raketou-stela-vibiti-udarnou-hvileu-vikna-dveri-ta-peregorodki-akij-viglad-mae-cernigivska-rajonna-likarna/ (дата звернення: 05.02.2024).
У Чернігові окупанти обстріляли онкоцентр. URL: https://cntime.cn.ua/u-chernigovi-okupanti-obstrilyali-onkocentr-article/ (дата звернення: 05.02.2024).
Ворог атакує цивільних: яка ситуація в Чернігові після доби обстрілів. URL: https://24tv.ua/yaka-situatsiya-chernigovi-pislya-obstriliv-okupanta_n1881583 (дата звернення: 05.02.2024).
Російські військові обстріляли Чернігівський фтизіопульмонологічний центр: що робити хворим на туберкульоз. URL: https://tsn.ua/ukrayina/rosiyski-viyskovi-obstrilyali-chernigivskiy-ftiziopulmonologichniy-centr-scho-robiti-hvorim-na-tuberkuloz-2000956.html (дата звернення: 05.02.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 К. В. Денисенко, Н. Б. Шамрук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.