Крадіжка як вид правопорушення проти власності: проблеми кримінально-правової характеристики
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.81.2.43Ключові слова:
кримінальне правопорушення, кримінальні правопорушення проти власності, крадіжка, кримінально-правова характеристика правопорушення, кримінально-правова характеристика крадіжкиАнотація
У статті висвітлено питання кримінально-правової характеристики крадіжки як одного із видів кримінальних правопорушень проти власності. На основі аналізу статистичних даних наголошено на тому, що крадіжка є досить поширеним виявом злочинної поведінки особи. Це зумовлює необхідність її всебічного вивчення, у тому числі й розгляду проблем її кримінально-правової характеристики. Відзначено, що в науці кримінального права немає єдиних підходів до визначення критеріїв кримінально-правової характеристики крадіжки. Найбільш загальними є: склад правопорушення; кваліфікуючі та особливо кваліфікуючі ознаки; відмежування від суміжних правопорушень та правопорушень, визначених іншими галузями права. Звернено увагу на те, що незважаючи на законодавчо закріплене поняття крадіжки, в науці кримінального права існує низка підходів до його визначення. Науковці формулюючи їх, концентрують увагу на певній її визначальній ознаці. Охарактеризовано ознаку таємності як одну із найбільш визначальних ознак крадіжки. Акцентовано увагу на судовій практиці щодо розмежування крадіжки від інших видів кримінальних правопорушень проти власності. Проаналізовано як законодавчо визначені критерії класифікації крадіжок, так і запропоновані дослідниками кримінального права і кримінології. Звернено увагу на особливості об’єктивної сторони складу цього кримінального правопорушення, що є основою для відмежування крадіжки від інших посягань проти власності. Наголошено, що відповідно до суб’єктивної сторони крадіжка передбачає лише прямий умисел. Відзначено, що в ході здійснення кримінально-правової характеристики крадіжки вагоме значення мають питання віктимологічних факторів (дослідження категорії жертви кримінального правопорушення, особливості формування поведінки особи потерпілого тощо). Зроблено висновок про те, що питання як критеріїв кримінально-правової характеристики крадіжки, так і їх змісту та особливостей залишається дискусійним у кримінально-правовій науці та потребує подальшого вивчення.
Посилання
Панова С.В. Поняття крадіжки, поєднаної з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище. URL: file:///D96-395520-1-10-20190920-1.pdf.
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. Офіс Генерального прокурора. URL: https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.
Кримінальний кодекс України. Закон, кодекс від 5 квітня 2001 року № 2341-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.
Дорохіна Ю.А. Злочини проти власності. Теоретико-правове дослідження: Монографія. Київ: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2016. 744 с.
Проблеми кримінально-правової кваліфікації: навч. посіб. М.Г. Арманов, О.О. Княженко, Н.М. Ярмиш та ін. Київ: Нац. акад. прокуратури України, 2017. 392 с.
Антонюк Н.О. Кримінально-правова охорона власності: навч. посіб. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2012. 514 с.
Постанова Верховного Суду від 14 червня 2018 року у справі № 754/2834/16-к (провадження № 51-1255км18) URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/74842774.
Криміналістика: підручник: у 2 т. За заг. ред. А.Ф. Волобуєва, Р.Л. Степанюка, В.О. Малярової. Харків: ХНУВС, 2018. Т. 2. 312 с.
Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. Криміналістика: підручник. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ: Ін Юре, 2004. 728 с.
Кримінальне право України. Особлива частина: Підручник. За ред. М.І. Мельника, В.А. Клименка. 3-тє вид., переробл. та допов. К.: Атіка, 2009. 744 с.
Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 року. За ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. К.: Каннон, 2001. 1384 с.
Родіонова Т.В. Місце вчинення злочину за кримінальним правом України: автореф. дис. … канд. юрид. наук. ДНДІ МВС України. Київ, 2018. 20 с.
Кулакова Н.В., Білоус В.П. Віктимологічна профілактика корисливо-насильницьких злочинів щодо неповнолітніх. Право. Випуск 28. 2015. С. 176–183.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т. О. Комплєктова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.