Співпраця Національної поліції України з громадянським суспільством на засадах партнерства в умовах воєнного стану

Автор(и)

  • В. В. Бондар кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри адміністративного права та адміністративного процесу Львівського державного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.81.2.10

Ключові слова:

правове регулювання, Національна поліція, органи поліції, громадськість, населення, взаємодія, співпраця, воєнний стан

Анотація

У статті досліджено перспективи взаємодії Національної поліції України з населенням на засадах партнерства в умовах воєнного стану та проаналізовано нещодавно запровадженні проекти, мета яких є ефективне виконання покладених державою завдань, насамперед, пов’язаних з охороною найвищих цінностей держави, до яких відноситься людина, її права і свободи. Наголошується, що запровадження в Україні воєнного стану вимагає не лише вирішення завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, оскільки у ході відсічі збройної агресії рф проти України органи поліції беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, здійснюють посилене патрулювання, супроводження відповідних вантажів, охорону майна постраждалих осіб, охорону місць руйнувань, доставлення правопорушників, обмеження руху транспорту на небезпечних напрямах, проведення навчань з представниками населення тощо. Висвітлюються основні проблеми, які виникають під час взаємодії органів Національної поліції з населенням на сучасному етапі в умовах правового режиму воєнного стану в Україні, окреслюються шляхи їх вирішення, пропонується розробити нормативно-правовий акт щодо організації взаємодії органів поліції з населенням, в якому слід закріпити мету взаємодії, завдання, дати визначення окремих понять, визначити суб’єктів та керівників органів взаємодії, види та форми взаємодії, особливості взаємного інформування, канали передачі інформації, способи та строки перевірки результативності взаємодії, визначити принципи, а також напрями взаємодії в умовах правового режиму воєнного стану в Україні.

Робиться висновок, що під правовим регулюванням взаємодії органів Національної поліції з населенням в умовах правового режиму воєнного стану в Україні слід розуміти систему правових засобів (елементів), сукупність прийомів та способів правового впливу на суспільні відносини, що виникають під час такої взаємодії, за допомогою яких визначається комплекс організаційних та спеціальних заходів, спрямованих на захист від протиправних посягань, а також забезпечення особистої безпеки громадян, протидії правопорушенням.

Посилання

Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII із змінами і доп. Відомості Верховної Ради. 2015. № 40-41. Ст. 379.

Дячук О.В. Правові засади партнерських відносин між поліцією та населенням. Порівняльно-аналітичне право. 2015. № 3. С. 153–156.

Проневич О.В. Німецька та Польська моделі партнерської взаємодії поліції та населення на локальному рівні. Форум права. 2011. № 4. C. 600–606.

Попович Є.А. Проблемні питання реалізації норм вітчизняного законодавства щодо зміцнення взаємодії національної поліції України та населення на засадах партнерства. Актуальні питання адміністративного права та процесу: матеріали всеукраїнської наукової конференції молодих вчених (в авторській редакції), (м. Кропивницький, 02 грудня 2022 року). Кропивницький, 2022. С. 133–136.

Баєва Л.В., Назаренко П.Г., Кожушко О.О. Адміністративно-правові інструменти Community Policing в Україні: вивчення європейського досвіду. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. 2023. № 38. С. 268–274.

Заморій А.С. Концепція «community policing» у воєнних умовах: залучення громади до спільної боротьби зі злочинністю. Стан та перспективи розвитку адміністративного права України: матеріали Міжнародної науково-практичної інтернет конференції, м. Одеса, 20 жовтня 2023 р. Одеса: ОДУВС, 2023. С. 94–67.

Майстренко М.М. Імплементація концепції Community policing: від філософської доктрини до дієвого стратегічного напряму. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. 2017. № 22 (44). С. 39–46.

Медведенко С.В. Адміністративно-правові основи взаємодії Національної поліції України з громадськістю в правоохоронній діяльності: дис… д-ра юрид. наук. Одеський державний університет внутрішніх справ. Одеса, 2020. 283 с.

Крижановська О.В. Форми реалізації взаємодії національної поліції з органами публічної влади у сфері забезпечення правопорядку. Право і державне управління. 2020. № 1. Т. 1. С. 78–84.

Кубаєнко А.В. Взаємодії поліції та суспільства в сфері реалізації правоохоронної функції. Юридичний вісник. 2020. № 2. C. 81–87.

Ковбаса В.М., Кусько Р.В., Дрозд Т.В. Актуальні аспекти взаємодії Національної поліції України з громадянським суспільством на засадах партнерства. Юридичний науковий електронний журнал. № 9/2022. С. 305–307.

Національна поліція України в умовах воєнного стану. Настільна книга поліцейського. / Під. заг. ред. Копотуна І.М. Київ. ВД «Професіонал», 2022. 508 с.

Гіденко Є.С. Збільшення довіри населення, як основний напрям роботи Національної поліції. Актуальні проблеми службово-бойової діяльності сил сектору безпеки і оборони України в умовах воєнного стану: матеріали Регіон. наук.-практ. конф. (м. Дніпро, 30 черв. 2022 р.). Дніпро: ДДУВС, 2022. С. 24–26.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-04-08

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право