Політико-правові ідеї Фрідріха Гаєка щодо розвитку та значення концепції правової держави
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.81.1.11Ключові слова:
право, державна влада, правова концепція, справедливість, форма організаціїАнотація
В статті розглядається концепція правової держави в контексті політико-правових поглядів Фрідріха Гаєка, відомого австрійського економіста та філософа, який мав значний вплив на сучасну політичну та правову теорію. У статті розглянуто сутність поняття «правова держава» з погляду Ф. Гаєка, а також проаналізовано його візію щодо взаємодії права, держави та суспільства. Розглянуто основні аспекти концепції правової держави, які Ф. Гаєк розвивав у своїх працях. Аналізується погляди Ф. Гаєка на роль держави в забезпеченні прав та свобод громадян, вплив правових норм на функціонування економіки та суспільства в цілому.
Звернуто увагу на те, що Ф. Гаєк був одним з найвпливовіших економістів і філософів XX століття, який захищав ідеї класичного лібералізму і критикував соціалізм, інтервенціонізм і колективізм. Показано, що в поглядах Ф. Гаєка правова держава є необхідною умовою для розвитку свободи, демократії і ринкової економіки та фактично означає, що закони повинні бути загальними, абстрактними, стабільними, відомими і справедливими, а не спрямованими на досягнення певних цілей або інтересів. Такі закони створюють рівні умови для всіх учасників ринку і дозволяють використовувати розсіяні знання, які існують у суспільстві.
Досліджено поняття правової держави у контексті класичних ліберальних ідей та ідеалів. Проаналізовано, як Ф. Гаєк сприймав ідею обмеження влади держави через правові механізми та засоби, що захищають індивідуальні права громадян. В рамках політико-правових поглядів Ф. Гаєка, особливий акцент робиться на ідеї «конституційного лібералізму» та визначенні обмежень влади. Досліджено, як ці ідеї сприяли формуванню правової держави як системи, що гарантує баланс між індивідуальними свободами та необхідністю державного регулювання. Висвітлюються основні аспекти філософських і політичних поглядів Ф. Гаєка, що стали ключовими для розуміння сутності та значення правової держави в сучасному правовому дискурсі.
Проаналізовано взаємодію між правовою державою та економікою, звертаючи особливу увагу на внесок Ф. Гаєка у формування концепції та розвиток відповідних практик. Розглянуто ключові аспекти, такі як роль закону, власності, та ринкових відносин в контексті правової держави. Висвітлено, як Ф. Гаєк визначав важливість правового фундаменту для забезпечення стабільності, прозорості та ефективності економічного середовища. Крім цього, звернуто увагу на погляди Ф. Гаєка щодо ролі закону як стабілізуючого фактору, який повинен захищати права громадян і забезпечувати ефективну роботу економічних структур.
Посилання
Шемчушенко Ю.С. Правова держава. Великий енциклопедичний юридичний словник / ред. Ю.С. Шемчушенко. Київ, 2007. С. 688-689.
Касинюк Л.А., Мельник Е.А. Правова держава та проблеми становлення її в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2019. № 6. С. 28–32.
Федик Л.Б. Економічні фактори у формуванні правової політики держави. Правова політика України: історія та сучасність: Матеріали IІІ Всеукр. науково-практ. семінару, м. Житомир, 7 жовт. 2022 р. Житомир, 2022. С. 95–97. URL: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/11/full-text.pdf#page=95 (дата звернення: 29.12.2023).
Лукашенко Є.М. Межі свободи у політичній доктрині лібералізму Фрідріха фон Гаєка: Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук (доктора філософії) за спеціальністю 23.00.01 «Теорія та історія політичної науки» (052 – Політологія). Львів, 2019. 240 с. URL: https://lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/09/dis_lukashenko.pdf (дата звернення: 08.01.2024).
Кузьменко В.П. Австрійська школа політичної економії в обґрунтуванні теорій інноваційного розвитку та праксеології людських інтересів і свобод. Наукові записки НаУКМА. Економічні науки. 2020. Т. 5, № 1. С. 76–81. URL: https://ekmair.ukma.edu.ua/server/api/core/bitstreams/e2268b4f-9a0e-4cd7-b2f0-7633017fb75c/content (дата звернення: 17.01.2024).
Гаєк Ф.А. Право, законодавство та свобода: Нове викладення широких принципів справедливості та політичної економії: В 3-х т. / ред. Н. Комарова; пер. з англ. Н. Комарова. Київ: Сфера, 1999. Т. 2: Міраж соціальної справедливості. 200 с.
Гаєк Ф.А. Конституція свободи / пер. з англ. М. Олійник, А. Королишин. Львів: Літопис, 2002. 556 с.
Гаєк Ф.А. Право, законодавство та свобода: Нове викладення широких принципів справедливості та політичної економії: В 3-х т. / ред. Н. Комарова; пер. з англ. Н. Комарова. Київ: Сфера, 1999. Т. 1: Правила та порядок. 196 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ю. В. Олійник
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.