Шляхи підвищення ефективності адміністративно-правового забезпечення доброчесної поведінки військових посадових осіб у Збройних Силах України

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.1.83

Ключові слова:

доброчесність, корупція, органи військового управління, військовослужбовці, військові посадові особи

Анотація

Мета статті – визначити шляхи підвищення ефективності адміністративно-правового забезпечення доброчесної поведінки військових посадових осіб у Збройних Силах України.

Правовий режим воєнного стану сприяє виникненню нових та посиленню існуючих корупційних ризиків, які притаманні діяльності органів військового управління. Аналіз судової практики, повідомлень засобів масової інформації та соціальних мереж свідчить про існування численних прикладів недоброчесної поведінки військовослужбовців, яка знижує авторитет Збройних Сил України та інших військових формувань.

З’ясовано, що удосконалення правового регулювання доброчесної поведінки військових посадових осіб у Збройних Силах України має базувати на гармонізації законодавства за двома основними векторами: 1) забезпечення відповідності масиву підзаконних правових актів змісту Конституції та законів України; 2) врахування тенденцій розвитку доброчесності в Північноатлантичному Альянсі та їх відповідності національним особливостям формування доброчесної поведінки військовослужбовців.

Зроблено висновок,   що   підвищення   ефективності   адміністративно-правового   забезпечення доброчесності військовослужбовців включає чотири основні напрями. По-перше, це напрям моніторингу законодавства, метою якого є визначення сфер діяльності та повноважень військових посадових осіб, в яких встановлена необґрунтовано масштабні дискреційні повноваження. Такі дискреційні повноваження дають змогу вільно тлумачити зміст правової норми та приймати рішення у чутливих з точки зору корупційних ризиків сферах. По-друге, це напрям формування особистості військовослужбовця, що має розумітися як тривалий системний процес вироблення нетерпимості до корупційних правопорушень та усвідомлення важливості неухильного додержання правових приписів, що має знайти своє відображення у ціннісній структурі особистості. По-третє, це удосконалення процесів зворотного зв’язку між усіма ланками системи військового управління з метою отримання суб’єктами демократичного цивільного контролю та внутрішньовідомчого контролю оперативної та об’єктивної інформації про причини й умови, які сприяють недоброчесній поведінці військовослужбовців.

Посилання

Khrystynchenko N., Koropatnik I., Khomiakov D., Shopina I., Zaitsev M. Development of Integrity and Intolerance to Corruption in the System of Preparation for Military Service. Journal of Curriculum and Teaching. 2022. Vol 11, No 3. Pp. 112–120. DOI: https: doi.org/10.5430/jct.v11n3p112.

Котляренко О.П. Сучасний стан протидії корупції у сфері використання коштів оборонного бюджету та військового майна. Юридична наука. 2013. № 7. С. 54–62.

Піскун І.І., Левчук В.Д. Теоретико-правові проблеми корупції в оборонній сфері. Повітряне і космічне право. 2018. № 3. С. 52–57.

Репіло Ю.Є., Тарасов С.В. Можливість виникнення та існування корупційних загроз у системі вищої військової освіти. Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони. 2015. № 1 (22). С. 157–164.

Шопіна І.М. Особливості запобігання корупції та підвищення доброчесності у період правового режиму воєнного стану. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 10. С. 458–461.

Про Збройні Сили України: Закон України від 6 грудня 1991 року № 1934-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1934-12#Text.

Про запобігання корупції: Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text.

Самооцінка стану виконання програми розбудови доброчесності звіт за результатами експертного аналізу в Україні. URL: https://ngu.gov.ua/samooczinka-stanu-vykonannya-programy-rozbudovy-dobrochesnosti/.

Організаційно-методичні вказівки з питань запобігання та виявлення корупції в діяльності Міністерства оборони України та Збройних Сил України в умовах воєнного стану в 2023 році: затверджено Міністром оборони України 10.01.2023 року. URL: https://www.mil.gov.ua/content/coruption/org_metod_vkazivky_antucorup_2023.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-22

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право