Поняття належного способу захисту при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень в адміністративному судочинстві
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.1.67Ключові слова:
адміністративне судочинство, суд, способи захисту, належний спосіб захисту, ефективний спосіб захисту, рішення суб’єкта владних повноважень, оскарженняАнотація
У статті розкривається зміст поняття належний спосіб захисту при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень в адміністративному судочинстві. У статті досліджується судова практика щодо обрання та застосування належного способу судового захисту, висвітлюється співвідношення таких категорій як належний спосіб судового захисту і ефективний спосіб судового захисту. Робиться висновок, що належним, при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень,є спосіб захисту, якийне суперечить закону, відповідає обставинам справи тапризначенню судового захисту, а також є ефективним у спірних правовідносинах і призведе до ефективного захисту порушеного права, свободи чи інтересу. Обґрунтовується, що належний спосіб захисту має відповідати критеріям: достатності, виконуваності, не порушувати права чи інтереси інших осіб, не суперечити закону. Звертається увага на те, що положення Конституції України, Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини є засадами визначення належності обраного способу захисту в аспекті того, що він не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод та інтересів особи при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень. У статті з’ясовується, що суди, при оцінці належності обраного способу захисту при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень, також мають одночасно визначати і його ефективність. Доводиться, що суди, оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту порушених прав, свобод та інтересів при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень, мають також визначити, чи є цей спосіб ефективним, обираючи належний і ефективний спосіб захисту суд має виходити керуючись верховенством права та принципом пропорційності, що означає, що вибір і застосування способу захисту прав, свобод та інтересів при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень має бути виправданим, обґрунтованим та співмірним з правопорушенням. Робиться висновок, що суд не повинен відмовляти у позові лише через те, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом. У таких випадках судам слід виходити із загальних принципів захисту прав, свобод та інтересів, викладених у Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практиці ЄСПЛ.
Посилання
Про способи захисту права у публічно-правових відносинах URL: https://kdkako.com.ua/pro-sposoby-zahystu-prava-u-publichno-pravovyh-vidnosynah/.
Кодекс адміністративного судочинства України: Закон України від 15.12.2017 № 2747-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text.
Бринцев О. Кваліфікуючі ознаки поняття способу судового захисту права в контексті судової реформи. Право України. № 9, 2017. С. 70–76.
Конституція України: Конституція, Закон України від 28.06.1996: URL: https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96%D0%B2%D1%80.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод: Міжнародний документ від 04 листопада 1950 року: URL: https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/995_004.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 р. Справа № 380/2696/21 URL: https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/100365875/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В. В. Горбалінський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.