Співвідношення права та обов’язку: морально-етичні засади
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.68Ключові слова:
правовий статус особи, обов’язок, співвідношення прав та обов’язків, мораль, етикаАнотація
Вказується, у сучасний період колізійності правових норм, одним із засобів забезпечення виконання та додержання конституційних обов’язків виступають відповідальність та санкції норм чинного законодавства.
Відзначається, у сучасному світі, з бурхливим розвитком суспільства стає все більш необхідним та актуальним питання дотримання права і моралі. Саме тому слід приділити значну увагу розгляду, аналізу та дослідженню цих двох понять. На сьогодні право і мораль залежать один від одного. Норми моралі і права є найбільш поширеними і досить важливими для суспільства. Вони переплітаються у процесі соціального регулювання, їх вимоги немало у чому збігаються: що дозволяє або забороняє право, та заохочує або засуджує мораль. Взаємодія моралі і права в суспільстві - це дуже складний та різноманітний процес. Потужно впливаючи на мораль, право сприяє інтенсивному її втіленню у свідомості усіх членів суспільства, водночас під впливом моральних вимог право постійно удосконалює та підносить його роль як соціального регулятора суспільних відносин.
Автор акцентує увагу на тому, що ставлення до прав й обов’язків в контексті правового статусу особи створює для етики та моралі досить складну проблему. З одного боку, теоретики фіксують такі якості моральних вимог як універсальність і високий рівень спільності. Етична теорія у сенсі ставлення до прав й обов’язків неминуче використовує як одну зі своїх підстав моральні уявлення «звичайну людину» чи «звичайний людський розум». Вона не може просто ігнорувати моральні інтуїції, хоча й може робити спроби дискредитувати якісь із них, особливо якщо вони суперечать основному масиву моральних переконань і не супроводжуються абсолютною впевненістю. Проте моральні обов’язки перед мають інший характер. Вони є невід’ємним компонентом нормативної системи загальнопоширеної моралі та мають для «звичайної людини» чи не аксіоматичний характер.
Посилання
Білоскурська О.В. Форми реалізації конституційного обов’язку додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Адвокат. 2009. № 1. С. 20-23.
Білоскурська О.В. Актуальні питання механізму забезпечення виконання конституційного обов’язку додержуватися Конституції України та законів України. Часопис Київського університету права. 2007. № 3. С. 78-82.
Белов Д.М., Громовчук М.В. Конституційно-правовий статус особи: базові підходи. Конституційно-правові академічні студії. 2020. № 1. С. 77-84.
Федоренко В.Л. Конституційне право України: підруч. К.: Видавництво Ліра-К, 2016. 616 с.
Конституція України: Закон України від 28.06.1996 р. № 254. Відом. Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст 141.
Хмелик М.С. Взаємодія права та моралі в сучасному суспільстві. Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності. Харків, 2017. C. 26-27.
Сідак Л.М., Метеджи Д.Ю. Мораль і право як головні регулятори суспільних відносин в системі національного виховання. Суперечності взаємодії моралі і права в сучасному українському суспільстві: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 30 трав. 2019р. / Нац. юрид. ун-т ім Ярослава Мудрого. Харків: Право, 2019. 200 с.
Євхутич І.М. Мораль і право - взаємопов’язані і взаємопроникаючі системи регуляції суспільного життя. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. № 1. 2012. C. 10-19.
Лозовой В.О. Мораль і право як регулятори діяльності й поведінки соціальних суб’єктів. Су-перечності взаємодії моралі і права в сучасному українському суспільстві: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 30 трав. 2019 р. / Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. Харків: Право, 2019. C. 7-10.
Профанов С.П. Генеза конституційних обов’язків людини і громадянина та еволюція їх конституційного регулювання в Україні, видавництво «Прогрес». Львів, 2008. 107 с.
Орлов С.Д. Поняття конституційних обов’язків людини і громадянина та їх юридична природа. Видавництво «Експрес», Харків, 2008 рік. 173 с.
Летнянчин Л.І. Еволюція конституційних обов’язків людини і громадянина в Україні. Державне будівництво та місцеве самоврядування. Вип. 11: Зб. наук. пр. Х.: Право, 2006. С. 194-207.
Чечерський В.І. право на аборт у контексті положень про захист людського життя до народження. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск № 60. 2020. С. 33-36.
Белов Д.М. Белова М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктринальні та нормативні основи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2022. Вип. 74. С. 85-90.
Громовчук М.В., Белов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3. 2022. С. 301-310.
Белов Д.М., Громовчук М.В. Конституційно-правові засади статусу особи: окремі аспекти. Аналітично-порівняльне право. № 1. 2021. С. 21-26.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т.П. Попович
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.