Роль неурядових правозахисних організацій у забезпеченні збору доказів для міжнародного кримінального суду в контексті війни в Україні

Автор(и)

  • О.В. Щербанюк доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри процесуального права ЧНУ ім. Ю. Федьковича, Україна
  • О.В. Сінькевич доктор юридичних наук, професор кафедри конституційного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.63

Ключові слова:

неурядові правозахисні організації, громадські організації, Міжнародний кримінальний суд, документування злочинів, досудове розслідування, рашизм, захист прав особи, права людини, конституційні цінності, верховенство права

Анотація

В Україні, починаючи з лютого 2022 року, кожного дня військовослужбовці армії рф вчиняють злочини, які є прямим порушення міжнародного гуманітарного права, не лише на лінії бойового зіткнення, а й в глибині країни, у центральних і західних регіонах. Авторка статті аналізує поря­док проведення досудового розслідування міжнародних кримінальних злочинів і роль неурядо­вих громадських правозахисних організацій у цьому процесі. Крім того, розглянуто нові функції, виконання яких покладено на НУО як окремі неурядові правозахисні організації, що від почат­ку повномасштабного вторгнення провадять свою діяльність на території України. Досліджено юридичні механізми долучення НУО до збору доказів на місцях, а також можливості врахування міжнародними органами правосуддя зібраної інформації. Наведено конкретні приклади та ініці­ативи громадського сектору, в межах питання, що вивчається, й визначено функції, компетенції, можливості підвищення ефективності діяльності НУО в умовах війни.

Зроблено висновок, що неурядові організації, у тому числі й правозахисні, під час війни в Україні відкрили для себе нові напрями роботи, розширили можливість співпраці із державними органами. У свою чергу, правоохоронні органи внутрішніми наказами надали доступ до обме­женої інформації для самих НУО, що разом підвищує ефективність досудового розслідування вчинених злочинів. Завдяки цьому налагоджено зворотній зв’язок. Особливу увагу варто звернути на роботу іноземних НУО і волонтерів, що сприяє фіксації воєнних злочинів і злочинів проти людяності, свідками або жертвами яких стали нинішні українські біженці.

Зроблено висновок, що основними напрямами діяльності НУО по збору доказів є наступні: 1) поширення інформації у ЗМІ про стан біженців, які постраждали внаслідок злочинів російських військових, документування історій свідків таких правопорушень. Зокрема, про факти катувань і сексуального насильства (зі свідчень біженців з України) повідомляли ЗМІ в багатьох країнах Європи та за її межами; 2) надання консультативної допомоги щодо якісного фіксування епізодів злочинних дій для визнання таких доказів належними; 3) мирні зібрання і протести громадських організацій, активної громадськості проти воєнних злочинів Росії в Україні, що, безперечно, має важливе значення для визнання світовою спільнотою їх жорсткості й масовості.

Зроблено висновок, що широке світове визнання воєнних злочинів РФ створює можливості для успішного ініціювання Міжнародного трибуналу або інших судових форматів (як-от Міжна­родний кримінальний суд, Надзвичайна палата) для притягнення до кримінальної відповідально­сті винних. Усі міжнародні суб’єкти збирають докази за чіткими вимогами й стандартами Міжна- родного кримінального суду, а згодом або передають до нього, або акумулюють у прокуратурах певних країн задля наступного спрямування до визначеного відповідального судового органу.

Посилання

Берченко Г.В. Громадянське суспільство в Україні: конституційні аспекти. Харків: Юрайт, 2014. 208 с.

Грицай І.О. Адміністративно-правове регулювання діяльності неурядових правозахисних організацій: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. Запоріжжя, 2012. 266 с.

Темех І.Т. Конституційно-правовий статус правозахисних громадських організацій: авто- реф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02. Київ, 2010. 20 с.

Карпінська О.Б. Конституційно-правовий статус суб’єктів правозахисної діяльності в Україні: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02. Ужгород, 2015. 237 с.

Слінько Т.М., Кушніренко О.Г. Конституційно-правовий статус об’єднань громадян в Україні: навч. посібник. Харків: Арсіс, 1998. 176 с.

Вивчаючи міжнародне гуманітарне право: навч.-метод. посібник. / О. Войтенко, М. Єлігу- лашвілі, О. Козорог, Т. Короткий, В. Потапова, О. Стокоз, Н. Хендель; за заг. ред. Т. Короткого. Друге видання Київ; Одеса: Фенікс, 2021. 268 с.

Архів війни: ГО «Докудейс» збирає відеосвідчення пов’язаних з війною подій в Україні. URL: https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/.

Семеюта Ірина. Для нащадків і трибуналу: як формують національний архів війни в Укра¬їні URL: https://ms.detector.media/trendi/post/31754/2023-04-24-dlya-nashchadkiv-i-trybunalu-yak-formuyut-natsionalnyy-arkhiv-viyny-v-ukraini/.

«Трибунал для Путіна»: що відомо про нагороджений Нобелівською премією миру Центр громадянських свобод URL: https://www.radiosvoboda.org/a/tshs-matviychuk-radio-svoboda-nobelivka/32069776.html.

Резолюція Європейського парламенту від 19 травня 2022 року про боротьбу з безкарні¬стю за воєнні злочини в Україні (2022/2655(RSP)) URL: https://ukraine.europarl.europa.eu/cmsdata/250818/0117_T_Resolution%20fight%20against%20impunity.pdf.

The Role Of Technology In The Exposition Of War Crimes In Ukraine: How The Use Of Cutting-Edge Technologies And Open-Sources Investigations Can Expose Human Rights Violations URL: https://blogs.lse.ac.uk/humanrights/2023/02/02/the-role-of-technology-in-the-exposition-of-war-crimes-in-ukraine-how-the-use-of-cutting-edge-technologies-and-open-sources-investigations-can-expose-human-rights-violations/.

Ukrainian Archive. URL: hhttps://ukrainianarchive.org/en/about.

Kayyali D. Digital Memory, Evidence, and Social Media: Lessons Learned from Syria. Sociologica. 2022. V. 16. N. 2. p. 253-259.

Kateryna Cherepakha presentation UN Security Council URL: https://documentation.lastra-dainternational.org/lsidocs/3448-Kateryna%20Cherepakha%20presentation%20UN%20Security%20Council.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-20