Національна реєстрація космічних об’єктів: аналіз проблем та шляхи вирішення
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.59Ключові слова:
держава реєстрації, держава запуску, космічний апарат, космічний об’єкт, космічне право, космічний простір, національна реєстрація космічних об’єктів, юрисдикціяАнотація
Стаття присвячена дослідженню правових аспектів реалізації в Україні норм космічного права щодо здійснення національної реєстрації космічних об’єктів. Установлено, що реєстраційно-правовий зв’язок між космічним об’єктом і державою є юридичним елементом, який визначає наявність або відсутність обумовленого права державної юрисдикції над космічним об’єктом в космічному просторі. Доводиться, що здійснення виключної юрисдикції держави залежить від існування чіткого механізму національної реєстрації космічних об’єктів та ефективного функціонування їх державного реєстру.
На підставі аналізу норм міжнародного космічного права визначено, що «державою реєстрації» космічного об’єкта є його «держава запуску», яка веде реєстр космічних об’єктів. Наголошується, що «держава запуску» повинна запровадити національний порядок реєстрації космічних об’єктів, що передбачає створення державного реєстру. Правове значення їхньої реєстрації полягає у тому, що внесення космічного об’єкта до реєстру є юридично значущою дією, яка надає можливість застосування норм національного законодавства. Саме «держава запуску», що отримала та реалізувала право на реєстрацію космічного об’єкта, матиме правовий статус «держави реєстрації» й здійснюватиме квазітериторіальну юрисдикцію над об’єктом під час його перебування в космічному просторі.
Аргументовано, що законодавча норма про обов’язкову державну реєстрацію космічних апаратів в Державному реєстрі космічних апаратів України наразі не породжує юридичних наслідків для суб’єктів відповідних правовідносин, оскільки Правила реєстрації космічних апаратів в Україні дотепер не затверджені Кабінетом Міністрів України. Юридична невизначеність стосовно правил їхньої реєстрації створює потенційно небезпечний юрисдикційний вакуум під час перебування космічних апаратів у космічному просторі, який може призвести до виникнення негативних правових ситуацій.
Першочерговим кроком держави у вирішенні цієї проблеми повинно стати закріплення чіткої та ефективної процедури національної реєстрації космічних об’єктів. Це буде сприяти забезпеченню правової стабільності та відповідності українського космічного законодавства нормам і принципам міжнародного космічного права, а також гарантувати збереження юрисдикції України над об’єктами, що запускаються в космічний простір.
Посилання
Кузнєцов Е.І. Тридцять років на орбіті. До 30-річчя утворення Державного космічного агентства України. Київ: Спейс-Інформ, 2022. 124 с.
Репецький В.М. Особливості дії норм внутрішньодержавного права на території з міжнародним режимом. Юридична наука: наук. юрид. журн. / Нац. акад. упр. Київ: Вид-во Нац. акад. упр. № 1. 2011. С. 199.
Про принципи діяльності держав з дослідженню та використанню космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла: Договір від 10 жовтня 1967 року. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_480/card6#Public.
Про рятування космонавтів, повернення космонавтів і повернення об’єктів, запущений у космічний простір: Угода від 03 грудня 1968 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_483#Text.
Про міжнародну відповідальність за шкоду, завдану космічними об’єктами: Конвенція від 01 вересня 1972 року. URL: https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/995_126#Text.
Про реєстрацію космічних об’єктів, що запускаються в космічний простір: Конвенція від 15 вересня 1976 року. URL: https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/995_253#Text.
Про правонаступництво України: Закон України від 12 вересня 1991 року № 1543-XII // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 46. - Ст. 617.
Yoon Lee, Registration of space objects: ESA member states’ practice, Space Policy, Volume 22, Issue 1, 2006, Pages 42, ISSN 0265-9646. URL: https:ZZdoi.org/10.1016Zj.spacepol.2005.11.007.
Armel Kerrest. The need to implement the Outer Space treaty in national law in the light of current and foreseeable space activities / IISL/ECSL SYMPOSIUM: «NATIONAL SPACE LEG¬ISLATION - CRAFTING LEGAL ENGINES FOR THE GROWTH OF SPACE ACTIVITIES». URL: https://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/copuos/lsc/2010/symposium.html.
Recommendations on national legislation relevant to the peaceful exploration and use of outer space: General Assembly 68th session 2013-12-11. A/RES/68/74. URL: https://www.unoosa.org/pdf/gares/A_RES_68_074R.pdf.
Sergio Marchisio. International Legal Regime on Outer Space: Liability Convention and Registration Convention, in Meeting international responsibilities and addressing domestic needs. Proceedings United Nations/Nigeria Workshop on Space Law, United Nations: Vienna, 2006, pp. 18-27.
Про Державне космічне агентство України: постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 281 (із наступними змінами). Офіційний вісник України. 2015. № 40. Ст. 1201. С. 104.
Лист Державного космічного агентства України від 20 лютого 2015 року № 787/06-62/15 «Щодо запиту на отримання публічної інформації».
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.В. Семеняка
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.