Комерційна таємниця. Як роботодавцю захистити свої секрети?

Автор(и)

  • Я. А. Одовічена кандидат юридичних наук, асистент кафедри приватного права, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Україна https://orcid.org/0000-0002-4529-9734
  • О. Я. Орловський кандидат юридичних наук, доцент кафедри приватного права Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Україна https://orcid.org/0000-0001-6107-3471

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.1.44

Ключові слова:

трудовий договір, інформаційна безпека, охорона комерційної таємниці, працівник, роботодавець, трудові відносини

Анотація

Стаття присвячена дослідженню заходів, які здійснюються роботодавцем для нерозголошення комерційної таємниці працівником. Такі заходи мають вирізняється ефективністю, простотою, керованістю та носити всеохоплюючий характер. Зокрема охарактеризовано порядок впровадження на підприємстві локальних актів, які містять вичерпний перелік інформації, що становить комерційну таємницю та які покликані максимально убезпечити роботодавця від «витоку» інформації, яка є комерційно цінною. До таких актів належать: Положення про комерційну таємницю, Перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю підприємства, Положення про дозвільну систему доступу співробітників підприємства і представників сторонніх організацій до відомостей, що становлять комерційну таємницю підприємства, Інструкцію з організації та ведення на підприємстві документообігу, що містить комерційну таємницю. Також роботодавець може вимагати від працівника Особисте зобов’язання про нерозголошення комерційної таємниці. Необхідним є дотримання порядку ознайомлення працівника з комерційною таємницею та з відповідальністю у випадку її розголошення чи використання.

В статті звертається увага на можливість укладення договорів з працівниками про нерозголошення інформації або Non-disclosure agreement (NDA). Визначеніосновні умови, які можуть бути включені до таких видів договорів, а також відповідальність за їх порушення.

Досліджено, що трудове законодавство не передбачає якоїсь спеціальної процедури притягнення до відповідальності працівника за розголошення комерційної таємниці. Тому запропоновано передбачити в Кодексі законів про працю України підставу припинення трудового договору «розголошення комерційної таємниці роботодавця, що стала відомою працівнику у зв’язку з виконанням ним трудових обов’язків». Факт розголошення комерційної таємниці слід встановити службовим розслідуванням.

Також в статті здійснено аналіз судової практики щодо притягнення працівників до відповідальності за розголошення комерційної таємниці та відмічена проблематика доведення причинно-наслідкового зв’язку між діянням працівника та нанесеною шкодою роботодавцю.

Посилання

Цивільний кодекс України: Закон України від 16 січня 2003 року № 435-IV / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text.

Господарський кодекс України: Закон України від 16 січня 2003 року № 436-IV / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15#Text.

Про інформацію: Закон України від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text (дата звернення: 30.11.2023).

Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), прийн. Світовою організацією торгівлі від 15.04.1994. URL: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=981_018.

Колобов А., Колеснікова І. Комерційна таємниця та питання захисту комерційної таємниці. Підприємництво, господарство і право. № 5, 2016. С. 8–13.

Коваленко О.О. Парадокс правового регулювання охорони комерційної таємниці у трудових відносинах. Сучасний стан забезпечення трудових прав і прав у сфері соціального забезпечення та перспективи його поліпшення: матеріали ІХ Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Харків, 4 червня 2021 р.); за заг. ред. К.Ю. Мельника. X.: Харків. нац. ун-т внутр. справ, 2021. С. 99–103.

Середа О.Г. До питання відомостей, що становлять інформацію з обмеженим доступом, у трудових відносинах. Актуальні питання удосконалення законодавства про працю та соціальне забезпечення: тези доп. та наук. повідомл. учасників VIІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 29 верес. 2017 р.) / за ред. В.В. Жернакова. – Харків: Право, 2017. С. 180–183.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-22

Номер

Розділ

Розділ 5. Трудове право; право соціального забезпечення