Значення імплементації норм Стамбульської конвенції в контексті протидії випадкам насильства під час дії режиму воєнного стану в Україні

Автор(и)

  • В.І. Гришко кандидат педагогічних наук, доцентка, доценка кафедри правоохоронної діяльності та спеціальних юридичних дисциплін Навчально-науковий інститут права Національного університету водного господарства та природокористування, Україна https://orcid.org/0000-0001-7512-0005
  • Б.С. Киричук здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 3-го року навчання Навчально-науковий інститут права Національного університету водного господарства та природокористування, Україна https://orcid.org/0000-0002-0898-0504

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.46

Ключові слова:

Стамбульська конвенція, ратифікація, процес імплементації, домашнє насильство, гендер, стать, права й свободи жінок і дітей, режим воєнного й надзвичайного стану

Анотація

У статті досліджуються дискусійні питання, які виникають під час імплементації загально­обов’язкових норм Стамбульської конвенції у сфері протидії випадкам домашнього насильства. Доведено необхідність активного застосування основних положень Конвенції в умовах введення дії режиму воєнного та надзвичайного стану.

Встановлено, що ратифікувавши у 2022 році один із найважливіших міжнародних норматив­но-правових актів у сфері захисту прав людини - Стамбульську конвенцію - Україна як держава-підписант взяла на себе зобов’язання забезпечити належне функціонування принципу гендерної рівності жінок та чоловіків у всіх сферах соціального життя українця.

Проведено аналіз статистичних даних щодо зареєстрованих випадків домашнього насильства та встановлено, що з кожним роком кількість кримінальних правопорушень зростає, незважаю­чи на введення правоохоронними органами України превентивних заходів у сфері домашнього насильства. Занепокоєння викликає також той факт, що майже третина засуджених за домашнє насильство осіб, звільняються від покарання, адже стосовно них суди закривають кримінальні провадження.

Ратифікація Стамбульської конвенції дає зрозуміти, що насильство стосовно жінок та дітей вже не може розглядатися як особисте питання. Особливо актуальною згадана проблема стає в період введення режиму воєнного та надзвичайного стану, про що свідчать неодноразові випадки насиль­ства, вчиненого російськими військовими щодо цивільного населення України. Водночас, як по­казує практика, не всі представники українського суспільства однозначно підтримують ідею ра­тифікації Стамбульської конвенції під час режиму воєнного стану, аргументуючи свою позицію тим, що гендерну політику України варто удосконалювати після завершення збройного конфлікту. Автором встановлено, що питання імплементації положень Стамбульської конвенції, незважаючи на проведену ратифікації, залишається складною через переважання усталених моральних переко­нань українців. Доведено, що застосування положень Конвенції на практиці підтвердить євроінтеграційні погляди України та значною мірою підвищить її авторитет перед міжнародною спільнотою.

Посилання

Бандурка І.О., Малиновська Т.М. Імплементація норм Стамбульської конвенції в контексті протидії домашньому насильству. Право.uа. Серія «Кримінальне право й криміналістика». 2020. № 3. С. 142-146.

Баша К.В. Ратифікація Стамбульської конвенції як спосіб утвердження гендерної рівності в суспільств: проблеми українського законодавства. Журнал східноєвропейського права. 2018. № 51. С. 185-191.

Васильєв А.А., Юртаєва К.В. Реалізації положень Стамбульської конвенції в законодавстві України про кримінальну відповідальність: системно-правовий аналіз внесених змін і доповнень. Порівняльно-аналітичне право. 2019. № 1. С. 279-284.

Дем’янчук О.П., Андрієнко Н.В. Перехід від інкрементальної до інкрементальної стратегії у процесі ратифікації Україною Стамбульської конвенції. Науковий журнал «Політикус». 2023. Вип. 1 С. 12-17.

З початку 2023 року в Україні зафіксували понад 192 тисячі заяв про домашнє насильство. Zmina: веб-сайт. URL: https://zmina.info/news/z-pochatku-2023-roku-v-ukrayini-zafiksuvaly-ponad-192-tysyachi-zayav-pro-domashnye-nasylstvo/ (дата звернення: 04.11.2023).

Запобігання домашньому насильству під час війни. Chernivtsi Law School: веб-сайт. URL: https://law.chnu.edu.ua/zapobihannia-domashnomu-nasylstvu-pid-chas-viiny/ (дата звернення: 04.11.2023).

Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами: Конвенція від 11 трав. 2011 р. № 994_001-11. Офіційний вісник України. 2022. № 87.

Корнієнко М.В., Берендєєва А.І. Важливість ратифікації Стамбульської конвенції для успішної боротьби з гендерно зумовленим домашнім насильством в Україні. Вчені записки ТНУ ім. В.І. Вернадського. Серія «Юриидчні науки». 2021. № 6. С. 64-69.

Невидимий фронт: як війна вплинула на домашнє насильство. Рубрика: веб-сайт. URL: https://rubryka.com/blog/how-war-affected-domestic-violence/ (дата звернення: 04.11.2023).

Озерна І.В. Значимість імплементації Стамбульської конвенції для України. Сучасні тенденції забезпечення гендерного балансу в умовах євроінтеграції: зб. матеріалів доп. учасн. Інформаційно-просвітницького форуму. Кропивницький: ДонДУВС, 2023. С. 45-49.

Попов Г.О. Напрямки імплементації положень Стамбульської конвенції в законодавство України. Вісник Національної академії прокуратури України. 2018. № 4 (58). С. 7-19.

Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. Офіс Генерального Прокурора: веб-сайт. URL: https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2 (дата звернення: 04.11.2023).

Уряд планує скоротити гендерний розрив в оплаті праці до 13,6%. Укрінформ: веб-сайт. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3774485-urad-planue-skorotiti-gendernij-rozriv-v-oplati-praci-do-136-minekonomiki.html (дата звернення: 04.11.2023).

Фулей Т.І. Гендерна рівність під час здійснення правосуддя: монографія. К.: ВАІТЕ, 2016. 375 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-20