Становлення концепції наднаціонального парламентаризму в сучасному міжнародному праві
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.45Ключові слова:
Сучасне міжнародне право, природа парламентаризму, концепція наднаціонального парламентаризму, наднаціональність, європейський парламент, суверенітетАнотація
Дана наукова стаття присвячена дослідженню процесу становлення концепції наднаціонального парламентаризму в сучасному міжнародному праві. Дослідження охоплює еволюційний шлях та становлення поняття наднаціонального парламентаризму в контексті міжнародних відносин, виявляючи його ключові аспекти, значення та вплив на глобальну систему. Правовий аналіз історичного коріння та контексту формування цієї концепції, допомагає дослідити роль міжнародних організацій та парламентів у сприянні становленню наднаціонального парламентаризму. Зокрема, воно акцентує увагу на різних механізмах та структурах, які сприяють співпраці та регулюванню міжнародних відносин через парламентські органи. Також в дослідженні розглядаються функції та повноваження законодавчих органів, які мають ознаки наднаціонального парламентаризму. Порівнюючи різні моделі та механізми парламентаризму на міжнародному рівні, дослідження аналізує їхню ефективність у вирішенні міжнародних проблем. Наукова робота висвітлює виклики та перспективи концепції наднаціонального парламентаризму, вказуючи на можливі шляхи його подальшого розвитку та вдосконалення для забезпечення ефективної участі національних парламентів у формуванні світового правопорядку. Ідея становлення концепції наднаціонального парламентаризму може викликати питання щодо суверенітету, оскільки такі аспекти, як наднаціональність та суверенітет - можуть конфліктувати або взаємодоповнюватися. Суверенітет традиційно визначається як влада держави над її власною територією та народом, що означає, що країна має право встановлювати свої внутрішні закони, приймати рішення та діяти самостійно без втручання зовнішніх суб’єктів. Запропонована концепція, навпаки, передбачає утворення або розвиток наднаціональних структур, які можуть мати свої парламенти або представницькі органи, що роблять рішення на рівні, що перевищує національний. Отже, концепція наднаціонального парламентаризму може поставити під сумнів або переосмислити традиційне уявлення про суверенітет держави в контексті її участі у наднаціональних структурах.
Посилання
Коваленко В.В. Наднаціональність як особлива ознака правової природи європейського союзу. URL: http://surl.li/ntwhf.
Вишняков О.К. Європейський суд з прав людини як наднаціональне утворення. URL: https://scholar.google.com/citations?view_op=view_citation&hl=uk&user=3tZ6oNQAAAA-J&citation_for_view=3tZ6oNQAAAAJ:mB3voiENLucC.
Вишняков О.К. Наднаціональність як правовий феномен. URL: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/Nponyua_2014_14_13.pdf.
Rosamond B. Theories of European Integration. - New York: Macmillan Press, St. Martin’s Press, 2000. - 232 p.
Vodiannikov O. Supranationality in the European Union law: Goetterdammerung of Europe or reconsideration of law? Бюлетень Міністерства юстиції України. 2001 р. № 3. с. 162-192.
Шпакович О.М. Наднаціональність у праві Європейського Союзу. Європейське право. 2012 р. № 1. с. 76-83.
Шпакович О.М. Співвідношення наднаціональності міжнародних організацій та суверенітету їхніх держав - членів. Віче журнал Верховної Ради України. 2014 р. № 20. с. 28-32. URL: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DB-N=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/viche_2014_20_8.pdf.
Муравйов В.І. Правові засади регулювання економічних відносин Європейського Союзу з третіми країнами (теорія і практика). 2002 р. - 425 с.
Фалалєєва Л.Г. Правові аспекти становлення та розвитку виконавчих органів Європейського Союзу: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.11. 2003 р. с. 16.
Pasechnyk O. Suprastatehood and supranationality in the prism of modern international law. URL: https://amazoniainvestiga.info/check/62/17-182-188.pdf.
Мануїлова К.В., Гребенюк Д.О. Виклики сучасного міжнародного права: від публічного до приватного. Юридичний науковий електронний журнал. № 10. 2023 р. URL: http://lsej.org.ua/10_2023/149.pdf.
Гребенюк Д.О. Генезис європейського парламенту та його трансформація до наддержавності. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. Том 1. № 72. 2022 р. URL: http://visnyk-pravo.uzhnu.edu.ua/article/view/266756/262730.
Гребенюк Д.О. Співпраця Європейського Парламенту з Верховною Радою України: нормативно-правова база, цілі та євроінтеграція. НАУКОВА СПІЛЬНОТА. 2022. URL: http://www.spilnota.net.ua/ua/article/id-3951/.
Барановський Ф.В. Проблема національного суверенітету та європейська інтеграція: у пошуках балансу. Вісник Дніпропетровського університету. 2015 р. № 4. с. 46-53. URL: https://visnukpfs.dp.ua/index.php/PFS/article/view/713.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Д.О. Гребенюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.