Забезпечення права на життя різних категорій осіб в умовах війни
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.43Ключові слова:
життя, міжнародні акти, війна, збройний конфлікт, країна-агресор, повномасштабне вторгнення, варварські війська, рф, режим воєнного стануАнотація
У даній роботі досліджено питання забезпечення права на життя різних категорій осіб в умовах війни.
В умовах сьогодення актуальність і важливість права на життя людини, його реалізацію та захист є очевидною, оскільки без такого фундаментального права всі інші права втрачають будь-яке значення. Життя є необхідною умовою реалізації всіх прав і свобод людини. Це право закріплено в усіх договорах про права людини і є частиною універсального міжнародного права.
Зазначено те, що рішення міжнародних і національних судів щодо поваги до права на життя під час збройного конфлікту не завжди чіткі, оскільки вони часто призводять до погроз урядам вийти з міжнародних механізмів захисту прав людини. Механізми захисту права на життя потребують удосконалення. 30 жовтня 2018 року Комітет ООН з прав людини прийняв загальний коментар № 36 до ст. 6 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, де він намагався вирішити основні проблеми, пов’язані із захистом прав людини на життя. Але, незважаючи на ухвалення такого важливого акту, багато питань залишаються відкритими.
До особливостей зобов’язань держави щодо захисту права на життя в умовах воєнного конфлікту належать питання підсудності в умовах окупації території; перелік зобов’язань держави під час збройного конфлікту; межі необхідності застосування сили у законних військових діях, у контексті необхідності протидії терористичним актам, проведення спеціальних операцій; особливості розслідування фактів позбавлення життя.
Зроблено висновок, згідно з яким право на життя є невід’ємним правом кожної людини, яке гарантується Основним Законом нашої держави, нормативно-правовими актами та низкою міжнародних актів.
Посилання
Правові наслідки та обмеження в умовах воєнного стану. 2022. URL: https://pon.org.ua/novyny/9309-pravovi-naslidky-ta-obmezhennia-v-umovakh-voiennogo-stanu.html.
Гнатовський, М.М. Міжнародне гуманітарне право. Довідник для юристів громадських приймалень. Одеса: Фенікс, 2015. 92 с.
Кориневич, А.О. Застосування міжнародного гуманітарного права до збройного конфлікту на території України: навч. посіб. Одеса: Фенікс, 2015. 78 с.
Мартиновський Д.П. Міжнародні стандарти прав людини та конституційне забезпечення політичних прав і свобод громадян в Україні. Наше право. 2013. № 1. С. 180-185.
Бєлов Д.М., Сестренікова О. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: конституційні засади. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск № 41. 2016 р. С. 70-74.
Бєлов Д.М. Захист прав і свобод людини і громадянина органами системи міжнародної кримінальної юстиції. Конституційно-правові аналітичні студії. 2016. № 2. С. 33-36.
Бєлов Д.М., Громовчук М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктиринальні засади. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 42. 2017 р. С. 27-31.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.Й. Герич, А.В. Герич
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.