Судове народовладдя: поняття, форми
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.35Ключові слова:
верховенство права, демократія, народний суверенітет, судове народовладдя, конституційно-правове регулювання, права і свободи, петиції, звернення, виборність суддівАнотація
Наголошено, поняття «судове народовладдя» визначає ключовий аспект судової системи в демократичних суспільствах. Цей феномен відображає фундаментальну ідею, що судова влада, зазвичай виконувана суддями, має функціонувати в умовах активного впливу та контролю громадян, які є основними суб’єктами державної влади в системі демократії.
Встановлено, дослідження судового народовладдя має велике значення для зміцнення демократії, правового державотворення і забезпечення справедливості в сучасних суспільствах. Воно сприяє розвитку ефективних механізмів захисту прав та свобод громадян і забезпечує, що суди служать інтересам суспільства, дотримуючись принципів справедливості та рівності перед законом.
Визначено, судове народовладдя як конституційно-правовий феномен відіграє важливу роль у забезпеченні відкритості, справедливості та легітимності правосуддя. Воно може бути реалізоване через форми безпосередньої та опосередкованої участі громадян у здійсненні судової влади.
Підкреслено, залучення експертів сприяє підвищенню довіри до судової системи, оскільки рішення суду базуються на об’єктивних даних та наукових висновках. Експерти допомагають уникнути підозр та впливу сторін на судовий процес, що є важливим для забезпечення справедливості.
Зауважено, участь громадян у розробці законів та реформах судової системи допомагає забезпечити, що закони відповідають потребам та очікуванням суспільства. Вона сприяє підвищенню легітимності та прийняттю судових рішень громадянами, оскільки вони беруть активну участь у процесі формування правових норм та принципів. Громадянська участь робить судову систему більш відкритою та демократичною, сприяє підвищенню довіри до судів та їх роботи. Загалом, участь громадян у розробці законів та обговоренні реформ судової системи є важливим механізмом для забезпечення громадянської участі у формуванні правосуддя та покращенні судової системи в цілому. Цей процес відображає принцип народного суверенітету та підтримує ідею демократії в суспільстві.
Резюмовано, судове народовладдя є принципом, що ґрунтується на ідеї, відповідно до якої судова влада, включаючи призначення суддів, прийняття рішень і відповідальність перед законом, має бути суб’єктивно контрольованою громадянами, які є носіями демократичної влади в суспільстві. Судове народовладдя передбачає участь громадян у формуванні і функціонуванні судової системи, забезпечує відкритість судових процесів та відповідальність судової влади перед громадянами і законом.
Посилання
Біленчук П.Д. Криміналістична тактика і методика розслідування окремих видів злочинів: Навч. посіб. для студ.ВНЗ. МАУП; П.Д. Біленчук, А.П. Гель, Г.С. Семаков. Київ, 2007. 510 с.
Криміналістика: навч. посіб. Мін. освіти і науки, молоді та спорту України, рекоменд. Мін. освіти і науки, молоді та спорту України. Київ: Атіка, 2012. 495 с.
Алексеев О.О. Розслідування окремих видів злочинів: навч. посіб. 2-ге вид. перероб. та доп. К.: «Центр учбової літератури», 2014. 320 с.
Про судову експертизу: Закон України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1994. № 28. Ст. 232.
Шепітько В.Ю. Проблеми використання спеціальних знань крізь призму сучасного кримінального судочинства в Україні. Судова експертиза. 2014. № 1. С. 11-18.
Придачук О.А., Белов Д.М. Місце та роль судової влади в системі органів державної влади: реалізація принципу народовладдя. Аналітично-порівняльне правознавство. № 1. 2023. С. 535-541.
Бисага Ю.М., Белов Д.М., Натуркач Р.П. Правотворчість судової влади при здійсненні правосуддя, як джерело виборчого права. Аналітично-порівняльне правознавство. № 2. 2023. С. 11-16.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.В. Берч
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.