Додержання належної правової процедури в ухвалах слідчого судді

Автор(и)

  • Л.В. Мерзлий аспірант кафедри кримінальної юстиції Державного податкового університету, Україна https://orcid.org/0000-0001-9202-1981

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.26

Ключові слова:

кримінальне провадження, слідчий суддя, належна правова процедура, додержання належної правової процедури, ухвала, вимоги до ухвали

Анотація

У статті проведено моніторинг ухвал слідчого судді та процесу їх постановлення на предмет до­держання належної правової процедури. Під останньою у кримінальному провадженні розуміється регламентований кримінальним процесуальним законом (КПК) порядок (правила, алгоритм) не­обхідних для виконання завдань кримінального провадження дій та прийняття процесуальних рі­шень, що забезпечується і використовується суб’єктами, які ведуть кримінальне провадження та є доступним для суб’єктів, які залучаються до кримінальної процесуальної сфери. На авторське пере­конання, процесуальний статус і функції слідчого судді в кримінальному провадженні визначають специфічний (відмінний) зв’язок його діяльності із категорією «належна правова процедура», що зумовлений здійсненням судового контролю додержання передбаченої законом правової процедури під час досудового розслідування та міжнародного співробітництва в кримінальному провадженні. Рівень додержання належної правової процедури під час досудового розслідування і міжнародного співробітництва в кримінальному провадженні відображається у рішеннях слідчого судді. Також саме рішення слідчого судді повинно бути ухваленим згідно встановлених правил - за належною процедурою і формою. Обґрунтовується, що попри те, що слідчий суддя законодавчо закріплений як суб’єкт постановлення ухвал в кримінальному провадженні (зміни до статті 369 КПК, 2019 р.), ряд нормотворчих підходів до цієї його діяльності потребує корегування. Під рішенням слідчого судді автор пропонує розуміти судовий акт у формі ухвали з процесуальних питань, віднесених до компетенції слідчого судді, спрямований на виконання завдань кримінального провадження та реалізацію функції судового контролю у досудовому розслідуванні відповідно до належної право­вої процедури, яким встановлюються права і обов’язки для суб’єктів кримінальних процесуальних правовідносин, залучених до тієї чи іншої процесуальної діяльності (слідчих (розшукових) дій, за­ходів забезпечення кримінального провадження, екстрадиції тощо). Окреслено особливості вимог до ухвал слідчого судді та порядку їх постановлення. Висловлено авторське бачення удосконалення положень КПК України у досліджуваному контексті.

Посилання

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства: Закон України від 04.10.2019 р. № 187-IX. URL: https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/187-20#n98.

Харковець Ю.М. Інститут судових рішень в кримінальному процесі України: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. Київ, 2018. 20 с.

Карпенко М.Г. Рішення слідчого судді у кримінальному провадженні: окремі аспекти. Форум права. № 5. 2016. URL: https://dspace.nlu.edu.Ua/bitstream/123456789/15927/1/Karpenko_53-57.pdf.

Національна школа суддів України: ухвала слідчого судді як особливий вид процесуального рішення. URL: http://nsj.gov.ua/.

Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: https://reyestr.court.gov.ua/.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-20

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність