Логічні основи планування досудового розслідування

Автор(и)

  • І.В. Кубарєв кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри кримінально-правових дисциплін факультету № 2 Криворізького навчально-наукового інституту, Україна https://orcid.org/0000-0003-1053-9758
  • С.С. Барган магістр права, викладач кафедри кримінально-правових дисциплін факультету № 2 Криворізького навчально-наукового інституту, Україна https://orcid.org/0000-0002-1706-0355

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.23

Ключові слова:

криміналістика, криміналістична версія, планування розслідування, пошукова модель, тактичне завдання розслідування, тактична операція

Анотація

У статті розглянуто логічні основи планування досудового розслідування з урахуванням уста­лених поглядів на криміналістичну версію як логічну основу цього процесу. Наголошено, що в межах сучасної теорії криміналістики криміналістична версія майже одностайно розглядається як єдине логічне підґрунтя планування розслідування, оскільки виступає як припущення, гіпоте­за про певні факти або групу фактів, які мають значення для кримінального провадження. Вод­ночас у традиційному розумінні поняття криміналістичної версії часто ускладнює та/або уне­можливлює здійснення ефективного планування через відсутність або суперечливість вихідних даних. Констатується, що в окремих провадженнях на початковому етапі слідчий може зовсім не мати інформацію як про злочинця, так і про сліди, залишені ним на місці події. В цьому плані для отримання додаткової інформації доводиться вже планувати проведення слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів. Тому розгляд версії як єдино можливої логічної основи планування досудового розслідування не повною мірою відповідає сучасним досягненням кри­міналістики. Насамкінець зроблено спробу обґрунтувати інші логічні засади планування розслі­дування, серед яких варто виокремити тактичні завдання та криміналістичні пошукові моделі. Стаття містить схематичне представлення особливостей процесу планування розслідування при використанні різних логічних основ. В цілому погоджуючись з твердженням, що версія є універ­сальним засобом пізнання, обґрунтовується думка про її важливе значення для планування як з використанням тактичних завдань, так і з використанням пошукових моделей. Такий підхід надає слідчому більше можливостей для формування системи заходів у конкретному кримінальному провадженні, що підвищує ефективність планування розслідування та сприяє економії сил та засобів слідчого апарату.

Посилання

Шепитько В.Ю. Криминалистика: курс лекций. Харьков: Одиссей, 2003. 352 с.

Шепітько В.Ю. Криміналістика. Енциклопедичний словник (українсько-російський і російсько-український) / за ред. акад. НАН України В.Я. Тація. Харків: Право, 2001. 560 с.

Коновалова В.Е. Версия: концепция и функции в судопроизводстве. Харьков: Консум, 2000. 176 с.

Синчук В.Л. Функції типових версій у методиці розслідування вбивств. Кримінально-правова охорона життя та здоров’я особи. Харків: Юрінком Інтер, 2004. С. 200-203.

Бусел В.Т. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Ірпінь: Перун, 2005. 1728 с.

Івченко А.О. Тлумачний словник української мови. Харків: Фоліо, 2002. 543 с.

Волобуєв А.Ф. Механізм злочину та його зв’язок з концептуальними положеннями криміналістики: монографія. Кривий Ріг: Вид. Р.А. Козлов, 2019. 122 с.

Здоровко С.Ф. Тактичні операції при розслідуванні вбивств, що вчиняються організовани¬ми групами і злочинними організаціями: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2002. 20 с.

Швидкий О.Г. Планування та організація початкових слідчих дій при розслідуванні квар¬тирних крадіжок: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2000. 18 с.

Чорний Г.О. Методика розслідування розбоїв з проникненням у житло: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 1998. 17 с.

Здоровко С.Ф. Розслідування вбивств, що вчиняються організованими злочинними групами (типові тактичні операції). Харків: Гриф, 2004. 175 с.

Шевчук В.М. Можливості застосування типових тактичних операцій у кримінальному провадженні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2014. Вип. 24, т. 4. С. 135-138.

Бондар В.С., Головкін С.В., Єршов О.А. та ін. Методика розслідування квартирних крадіжок: навч.-метод. посіб. Луганськ: ЛДУВС, 2011. 400 с.

Коновалова В.О. Вбивство: мистецтво розслідування: монографія. Харків: Факт, 2001. 311 с.

Калюга К.В. Особа злочинця як об’єкт криміналістичного дослідження: сучасний стан та перспективи розвитку: дис. ... д-ра юрид. наук. Запоріжжя. 2021. 474 с.

Малярова В.О. Тактико-криміналістичні та процесуальні основи пошуку та затримання злочинця: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2005. 20 с.

Кубарєв І.В. Тактична операція «збір відомостей на місці виявлення трупа». Правовий часопис Донбасу. 2022. № 1 (78). С. 161-168.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-20

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність