Логічні основи планування досудового розслідування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.23Ключові слова:
криміналістика, криміналістична версія, планування розслідування, пошукова модель, тактичне завдання розслідування, тактична операціяАнотація
У статті розглянуто логічні основи планування досудового розслідування з урахуванням усталених поглядів на криміналістичну версію як логічну основу цього процесу. Наголошено, що в межах сучасної теорії криміналістики криміналістична версія майже одностайно розглядається як єдине логічне підґрунтя планування розслідування, оскільки виступає як припущення, гіпотеза про певні факти або групу фактів, які мають значення для кримінального провадження. Водночас у традиційному розумінні поняття криміналістичної версії часто ускладнює та/або унеможливлює здійснення ефективного планування через відсутність або суперечливість вихідних даних. Констатується, що в окремих провадженнях на початковому етапі слідчий може зовсім не мати інформацію як про злочинця, так і про сліди, залишені ним на місці події. В цьому плані для отримання додаткової інформації доводиться вже планувати проведення слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів. Тому розгляд версії як єдино можливої логічної основи планування досудового розслідування не повною мірою відповідає сучасним досягненням криміналістики. Насамкінець зроблено спробу обґрунтувати інші логічні засади планування розслідування, серед яких варто виокремити тактичні завдання та криміналістичні пошукові моделі. Стаття містить схематичне представлення особливостей процесу планування розслідування при використанні різних логічних основ. В цілому погоджуючись з твердженням, що версія є універсальним засобом пізнання, обґрунтовується думка про її важливе значення для планування як з використанням тактичних завдань, так і з використанням пошукових моделей. Такий підхід надає слідчому більше можливостей для формування системи заходів у конкретному кримінальному провадженні, що підвищує ефективність планування розслідування та сприяє економії сил та засобів слідчого апарату.
Посилання
Шепитько В.Ю. Криминалистика: курс лекций. Харьков: Одиссей, 2003. 352 с.
Шепітько В.Ю. Криміналістика. Енциклопедичний словник (українсько-російський і російсько-український) / за ред. акад. НАН України В.Я. Тація. Харків: Право, 2001. 560 с.
Коновалова В.Е. Версия: концепция и функции в судопроизводстве. Харьков: Консум, 2000. 176 с.
Синчук В.Л. Функції типових версій у методиці розслідування вбивств. Кримінально-правова охорона життя та здоров’я особи. Харків: Юрінком Інтер, 2004. С. 200-203.
Бусел В.Т. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Ірпінь: Перун, 2005. 1728 с.
Івченко А.О. Тлумачний словник української мови. Харків: Фоліо, 2002. 543 с.
Волобуєв А.Ф. Механізм злочину та його зв’язок з концептуальними положеннями криміналістики: монографія. Кривий Ріг: Вид. Р.А. Козлов, 2019. 122 с.
Здоровко С.Ф. Тактичні операції при розслідуванні вбивств, що вчиняються організовани¬ми групами і злочинними організаціями: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2002. 20 с.
Швидкий О.Г. Планування та організація початкових слідчих дій при розслідуванні квар¬тирних крадіжок: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2000. 18 с.
Чорний Г.О. Методика розслідування розбоїв з проникненням у житло: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 1998. 17 с.
Здоровко С.Ф. Розслідування вбивств, що вчиняються організованими злочинними групами (типові тактичні операції). Харків: Гриф, 2004. 175 с.
Шевчук В.М. Можливості застосування типових тактичних операцій у кримінальному провадженні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2014. Вип. 24, т. 4. С. 135-138.
Бондар В.С., Головкін С.В., Єршов О.А. та ін. Методика розслідування квартирних крадіжок: навч.-метод. посіб. Луганськ: ЛДУВС, 2011. 400 с.
Коновалова В.О. Вбивство: мистецтво розслідування: монографія. Харків: Факт, 2001. 311 с.
Калюга К.В. Особа злочинця як об’єкт криміналістичного дослідження: сучасний стан та перспективи розвитку: дис. ... д-ра юрид. наук. Запоріжжя. 2021. 474 с.
Малярова В.О. Тактико-криміналістичні та процесуальні основи пошуку та затримання злочинця: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2005. 20 с.
Кубарєв І.В. Тактична операція «збір відомостей на місці виявлення трупа». Правовий часопис Донбасу. 2022. № 1 (78). С. 161-168.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.В. Кубарєв, С.С. Барган
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.