Необхідність використання дільничними офіцерами поліції портативних відеореєстраторів при реагуванні на ситуації, пов’язані з домашнім насильством

Автор(и)

  • К. Король викладач кафедри тактико-спеціальної підготовки Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.22

Ключові слова:

Національна поліція України, поліцейський, дільничний офіцер, портативні відеореєстратори, домашнє насильство

Анотація

В статті розглянуто питання використання дільничними офіцерами поліції портативних віде- орєестраторів при реагуванні на ситуації, пов’язані з домашнім насильством.

Домашнє насильство є дуже поширеною проблемою, яке потребує вирішення з боку Націо­нальної поліції України. Головними завданнями поліції у сфері протидії домашньому насильству є: вчасне реагування та протидія даному виду правопорушення, притягнення правопорушників до юридичної відповідальності, відповідно до чинного законодавства. Однією з нерозв’язаних проблем, яка недостатньо вивчається в законодавстві є застосування відеореєстраторів саме діль­ничними офіцерами поліції при реагуванні на різні види правопорушень, наприклад домашнє насильство.

Використання портативних відеореєстраторів (портативних камер для запису відео) дільнич­ними поліцейськими є практикою, яка стає все більш поширеною в багатьох країнах. Ці пристрої можуть мати значний вплив на забезпечення безпеки, підвищення відповідальності і транспарентності поліцейських дій.

Дослідження судової практики вказує на тенденцію того, що суди різних рівнів все частіше зауважують про відсутність достатніх доказів від дільничних офіцерів поліції, які можливо під­тверджували б правомірність їхніх рішень щодо винесення термінового заборонного припису. Фак­тично судам стає недостатньо лише самого заборонного припису, де коротко викладена суть справи, і заяви потерпілої особи, а також інших матеріалів щодо адміністративного правопорушення. Також вивчення судової практики вказує на те, що стають частими випадки оскарження рішень дільнич­них офіцерів поліції щодо видачі термінових приписів, що свідчить про потребу вдосконалення механізму впровадження спеціальних заходів у сфері протидії домашньому насильству.

Посилання

Про Національну поліцію: Закон України від 02 липня 2015 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text (Дата звернення: 11.12.2023).

Король К.С. Щодо доцільності використання дільничними офіцерами поліції портативних відеореєстраторів при реагуванні на ситуації, пов’язані з домашнім насильством. Juridical Scientific and Electronic Journal, 2023, № 8, p. 414-417.

Алгоритми дій працівників патрульної поліції на місці події (у схемах): навч. посібник / Р.Г. Валєєв, О.О. Мислива, В.В. Фурса, Ю.В. Герасимчук. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2020. 140 с.

Про запобігання та протидію домашньому насильству: Закон України від 7 грудня 2017 року № 2229-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/2229-19#Text (Дата звернення: 11.12.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-20

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність