Права потерпілих у кримінальному провадженні: виклики та державна стратегія удосконалення правового статусу

Автор(и)

  • Н.М. Ахтирська кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримінального процесу та криміналістики Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.17

Ключові слова:

правовий статус потерпілого, забезпечення безпеки, потерпілий від воєнних злочинів

Анотація

Стаття присвячена питанням процесуальної регламентації прав потерпілих у кримінальному провадженні. На підставі узагальнення даних ООН щодо збільшення кількості потерпілих від вбивств, статистичних даних Державної судової адміністрації України та Офісу Генерального прокурора обґрунтовується актуальність законодавчих ініціатив щодо удосконаленні забезпечен­ня та реалізації прав потерпілих. Розкриваються напрями державної політики щодо забезпечення безпеки потерпілих, запобігання та протидії катуванням. Наголошено на «відсутності компен­саційних засобів потерпілим від кримінальних правопорушень, пов’язаних із катуванням, жор­стоким, нелюдським або таким, що принижує гідність, поводженням чи покаранням». Наводять­ся рекомендації щодо усунення даних прогалин шляхом створення з урахуванням міжнародних стандартів та практики Європейського суду дієвої системи реабілітації, правового захисту потер­пілих від кримінальних правопорушень, пов’язаних із катуванням, жорстоким, нелюдським або таким, що принижує гідність, поводженням чи покаранням, у тому числі запровадження дієвого механізму відшкодування завданої таким особам шкоди.

В умовах воєнного стану Україна зосереджує зусилля щодо захисту прав потерпілих, що по­требує узгодження з Правилами та процедурами доказів та доказування Міжнародного кримі­нального суду. Повномасштабне вторгнення країни агресора створило нові виклики у сфері за­хисту прав потерпілих у кримінальному провадженні для реалізації нових завдань розроблено Стратегічний план щодо реалізації повноважень органів прокуратури у сфері кримінального пе­реслідування міжнародних злочинів на 2023-2025 роки, затверджений Генеральним прокурором 15 вересня 2023 року.

Удосконалення системи забезпечення прав учасників кримінального провадження відповідно до міжнародних стандартів, суттєво зменшить кількість потерпілих від катувань, дотримання ро­зумних строків розслідування кримінальних проваджень сприятиме підвищенню довіри потерпі­лих до правоохоронних органів, недопущення зволікання в розгляді кримінального провадження судом забезпечить адекватні строки сатисфакції (виконання рішення суду в частині відшкодуван­ня завданої фізичної, моральної та матеріальної шкоди). Значна кількість потерпілих від воєнних злочинів мають бути обізнаними щодо своїх прав відповідно до процедури судового розгляду Міжнародним кримінальним судом, для чого доцільно внести відповідні доповнення до глави 19 КПК України.

Посилання

Homicide kills more people than conflict and terrorism. https://news.un.org/ru/story/2023/12/1447527?utm_source=UN+News+-+Russian&utm_campaign=d56c38fd6c-EMAIL_CAMPAIGN_2023_12_09_01_04&utm_medium=email&utm_term=0_6a23d2f3b7-d56c38fd6c-%5BLIST_EMAIL_ID%5D.

Звіт судів першої інстанції про розгляд матеріалів кримінального провадження за 2022 рік. https://court.gov.ua/inshe/sudova_statystyka/zvit_dsau_2022.

Єдиний Звіт Офісу Генерального прокурора про кримінальні правопорушення за 2022 рік. https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.

Єдиний Звіт Офісу Генерального прокурора про кримінальні правопорушення за січень-жовтень 2023 рік. https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.

Національна стратегія у сфері прав людини, затв. Указом Президента України від 24 березня 2021 року № 119/2021. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/119/2021#Text.

Єдиний звіт про кримінальні правопорушення за січень-грудень 2022 року. Офіс Генерального прокурора. https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.

Єдиний звіт про кримінальні правопорушення за січень-вересень 2023 року. Офіс Генерального прокурора. https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.

Стратегія протидії катуванням у системі кримінальної юстиції, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2021 року. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1344-2021-%D1%80#Text.

Порядок інформування територіальних управлінь Державного бюро розслідувань про факти звернення та/або доставлення до закладів охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень працівниками правоохоронних органів та здійснення обліку фактів таких звернень, затв. Наказом Міністерства охорони здоров’я України, Державного бюро розслідувань 28 березня 2023 року № 570/181. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0867-23#Text.

Стратегічний план щодо реалізації повноважень органів прокуратури у сфері кримінального переслідування міжнародних злочинів на 2023-2025 роки, затверджений Генеральним прокурором 15 вересня 2023 року. file:///C:/Users/Admin/Downloads/Strategichnii_plan.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-20

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність