Об’єктивна сторона складів кримінальних правопорушень, які полягають у підробленні документів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.16Ключові слова:
підроблення документів, об’єктивна сторона, склад кримінального правопорушення, уніфікація, обманАнотація
Аналізуючи систему кримінальних правопорушень, які посягають на документообіг та мають своїм змістом підроблення документів, ми виявили 22 самостійних склади відповідних посягань. Вони містяться у різних Розділах Особливої частини Кримінального кодексу України, а отже мають різну структуру безпосереднього об’єкта посягання, проте у кожному з них або у якості основного безпосереднього або додаткового обов’язкового безпосереднього об’єкта міститься документообіг, оскільки суть цих кримінальних правопорушень зводиться до того, що у результаті їх вчинення у об’єктивній дійсності з’являється несправжній, фальсифікований документ певного виду. Аналіз тексту КК України дав можливість виокремити специфіку формулювання об’єктивної сторони складів кримінальних правопорушень, які полягають у підробленні документів, і зробити висновок про те, що незважаючи на достатньо широкий термінологічний апарат, який користується законодавець для визначення діяння у складах підроблень, питань із встановленням змісту використаних ознак залишається більше, ніж виявлено відповідей. Метою цієї статті стало розкриття змісту ознак об’єктивної сторони складів кримінальних правопорушень, які полягають у підробленні документів та вироблення на цій основі пропозицій з удосконалення нормативних положень КК України.
Проведене дослідження дало можливість запропонувати наступні ключові позиції. Плюралізм у позначенні діяння як ознаки об’єктивної сторони складів кримінальних правопорушень, які полягають у підробленні документів - явище в цілому негативне і таке, якого варто позбутися у тексті чинного КК України. За невеликим винятком, який складають специфічні види підроблення, діяння у складах відповідних правопорушень варто позначити терміном «підроблення». При цьому зміст цього поняття варто розуміти так: підроблення - це вид (форма) обману, який полягає у повному чи частковому спотворенні змісту документа у результаті якого з’являється документ, що недостовірно відображає реальну дійсність. Таке розуміння підроблення дає можливість знайти додаткові аргументи на користь твердження про те, що підроблення документів можливе і шляхом бездіяльності.
Посилання
Безпалько С.В. Кримінологічна характеристика способів підроблення документів, печаток та штампів, їх збуту, використання підроблених документів. Науковий вісник Ужгородсь¬кого університету. Серія Право. 2011. Випуск 16. С. 158-162.
Тучков С.С. Визначення підроблення за Кримінальним кодексом України. Право і безпека. 2003.№ 2’3 С. 144-148.
Словник української мови: в 11 томах. Том 10. Київ, 1979.
Тучков С.С. Обумовленість змісту певних кримінально караних підроблень положеннями міжнародних актів. Кримінальне право в умовах глобалізації : матер. Міжнар. наук.-практ. конфер. м. Одеса, 25 травня 2018 р. Одеса, 2018. С. 176-179.
Парасюк Н.М. Підроблення як форма злочинного діяння (проблеми кримінально-правового регулювання). Юридичний науковий електронний журнал. 2015. № 6. С. 183-187.
Безпалько С. Об’єктивні ознаки підроблення документів, печаток, штампів і бланків, збуту та використання підроблених предметів. Закон и жизнь. 2013. № 1. С. 33-66.
Котковський В.С., Дробчак А.Л. Юридичний аналіз підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців. Правове життя сучасної України: у 3 т.: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. м. Одеса, 15 трав. 2020 р.) Одеса: Гельветика, 2020. Т 3. С. 164-166.
Парасюк Н.М. Юридичний аналіз підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів за кримінальним правом України. Універси¬тетські записки. 2008. № 3 С. 262-268.
Собко Г.М. Обман як спосіб вчинення психічного насильства. Південноукраїнський правничий часопис. 2019. № 2. С. 47-49.
Про адвокатуру та адвокатську діяльність. Закон України від 02.07.2012 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17#Text (Дата звернення 17.07.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.Й. Яворський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.