Неблагополуччя сім’ї як детермінанта корисливо-насильницької злочинності неповнолітніх та молоді
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.80.2.7Ключові слова:
кримінологічна детермінація, неблагополуччя сім’ї, корисливо-насильницька злочинність неповнолітніх та молоді, групова (організована) злочинність неповнолітніх та молоді, сімейне виховання, криміногенність сім’їАнотація
Стаття присвячена проблематиці кримінологічної детермінації корисливо-насильницької злочинності неповнолітніх та молоді. Авторка визначає неблагополуччя сім’ї як одну з основних детермінант корисливо-насильницької злочинності неповнолітніх та молоді.
У статті характеризується вплив неблагополуччя у сім’ї, вад сімейного виховання на формування молодої особистості.
Авторка аналізує сучасні кримінологічні концепції щодо проблем сім’ї як детермінації злочинності неповнолітніх та молоді та зазначає, що загострення проблем сімейного неблагополуччя на загальному тлі убогості і постійної потреби, моральної й соціальної деградації, яка відбувається в сім’ях, призводять до вкрай негативних наслідків.
Відомо, що серед неповнолітніх та молоді з неблагополучних сімей інтенсивність злочинності особливо висока. В основному в цих сім’ях процвітають пияцтво, наркоманія, проституція, відсутні будь-які моральні устої, елементарна культура. Все це впливає на формування характеру особистості, адже вплив сім’ї, виховання має визначальне значення.
Негативні процеси соціального-економічного та політичного характеру істотно послабили значення інституту сім’ї як соціального інституту, що захищав дітей та молодь. Більшість неповнолітніх злочинців виховувалися в неблагополучних, неповних сім’ях, що мають критичне матеріально-побутове становище, були свідками скандалів і бійок.
Батьки, які ведуть аморальний спосіб життя, байдужі до інтересів дитини, неспроможні забезпечити належні умови для нормального психофізичного розвитку дитини, а погіршення матеріального становища сімей призводить до недоступності через зростання цін користування благами цивілізації і, в сукупності з дискомфортом в сім’ї, провокує неповнолітніх все більше часу проводити на вулиці.
У статті надається кримінологічна характеристика сучасних аспектів сімейного неблагополуч- чя, які пов’язані з воєнними діями та тимчасовою окупацією значних територій, а також доповнюється класифікація неблагополучних сімей, яка сьогодні напрацьована кримінологічною наукою.
Посилання
Голіна В.В. Запобігання злочинності (теорія і практика): навч. посіб. Нац. юрид. акад. України. Харків, 2011.120 с.
Стрельнікова Н.М. Виховні проблеми сучасної неповної сім’ї. Наукові записки [Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя]. Сер.: Психолого-педагогічні науки. 2012. № 6. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzspp_2012_6_13.
Шанскова Т.І. Аналіз причин правопорушень неповнолітніх як підґрунтя соціальнопедагогічної роботи з молоддю щодо профілактики злочинності. Режим доступу: http://eprints.zu.edu.ua/1322/1/88.pdf.
Джужа О.М., Василевич В.В., Гіда О.Ф. та інші. Профілактика злочинів: підручник. Київ, 2011. 720 с.
Жадько В.А. Соціально-духовні виміри світоглядної свідомості. Вид-во Запорізької державної інженерної академії. Запоріжжя, 1997. 166 с.
Дідківська Г.В. Криміногенність сім’ї як фактор злочинності неповнолітніх: монографія. Центр учбової літератури. Київ, 2016. 204 с.
Злочинність неповнолітніх: причини, наслідки та шляхи запобігання : Навчальний посібник. Н.Ю. Максимова, Л.А. Мороз, Л.І. Мороз, С.І. Яковенко. КЮІ КНУВС. Київ, 2005. 200 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Л.М. Кулик
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.