Повноваження та функціональне призначення Вищої ради правосуддя у сфері забезпечення незалежності судової влади
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.2.68Ключові слова:
Вища рада правосуддя, Конституція України, правосуддя, судочинство, судоустрій, незалежність судді, регламентАнотація
Висвітлення матеріалу в даній статті спрямоване на дослідження особливостей функціонування системи правосуддя в Україні, зокрема на органі, який займає важливе значення в структурі забезпечення функціонування незалежної судової влади. Становлення української державності в 1990-х. роках ХХ століття, сприяло необхідності здійснення судової реформи та виокремлення органу, який повинен був би взяти на себе функцію добору суддів для належної реалізації положення статті 124 Конституції України, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди, реалізуючи таку діяльність кваліфіковано та на професійній основі.
Відповідно до статті 131 Конституції України: «В Україні діє Вища рада правосуддя». Вища рада правосуддя як конституційний орган пройшла шлях від Закону України «Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України» від 02.02.1994 р. до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» від 21.12.2016 р. – задля побудови ефективної судової системи та забезпечення функціонування незалежної судової системи.
Закріплення в Конституції України в розділі VIII «Правосуддя», статтях 125, 128, 130, 131 Конституції України, положень, які визначають повноваження, функції Вищої ради правосуддя свідчить про наділення її статусу конституційного органу держави. Конституційне прагнення України до членства в Європейському союзі та забезпечення прав та свобод людини й громадянина неможливе без забезпечення належного та незалежного правосуддя. Проведена судово-правова реформа останніх років, реформуючи такий орган, як Вища рада правосуддя, поклало за мету оновити систему судоустрою та судочинства України, відновити довіру суспільства до системи правосуддя. Реалізація цих завдань виходять із конституційних повноважень Вищої ради правосуддя щодо забезпечення незалежного формування суддівського складу, унеможливлення впливу на суддю та захист його від будь-яких втручань у здійснення ним правосуддя.
Забезпечення такої незалежності суддів можливе лише за наявності гарантій їх правового статусу, спеціальної процедури добору кандидатів на посаду судді та відповідальності за втручання у здійснення правосуддя. Такі реформи покликані на утвердження України як демократичної та правової держави.
Посилання
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. Рада Європи. Голос України. 2001. № 3.
Про Вищу раду правосуддя: Закон України від 21.12.2016 року. Відомості Верховної Ради України. 2017. № 7-8.
Халюк С.О. Структура конституційно-правового статусу Вищої ради правосуддя: загальнотеоретичний аспект. Juris Europensis Scientia. Вип. 4. 2021. С. 15–18.
Плакса В.І., Рибалко В.О. Організаційно-правові аспекти діяльності Вищої ради правосуддя: монографія. Київ–Львів: Видавець Вікторія Кундельська, 2023. 244 с.
Висновок № 10 (2007) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо судової ради на службі суспільства. 15 с.
Данко В.Й., Бєлов Д.М. Правові позиції Конституційного Суду України: аналіз правової доктрини. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 73(5). 2022. C. 174–182.
Бєлов Д.М. Бєлова М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктринальні та нормативні основи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2022. Вип. 74. С. 85–90.
Придачук О.А., Бєлов Д.М. Місце та роль судової влади в системі органів державної влади: реалізація принципу народовладдя. Аналітично-порівняльне правознавство. № 1. 2023. С. 535–541.
Бисага Ю.М., Бєлов Д.М., Натуркач Р.П. Правотворчість судової влади при здійсненні правосуддя, як джерело виборчого права. Аналітично-порівняльне правознавство. № 2. 2023. С. 11–16.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Ю. М. Бисага, І. С. Пирога
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.