Статус кандидата на членство у Євросоюзі та зобов’язання України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.2.50Ключові слова:
держава, Європейський Союз, acquis ЄС, переговори, статус кандидата, інтеграція, закон, Європейська КомісіяАнотація
У статті узагальнено представлений аналіз двосторонніх взаємовідносин між Україною та Європейським Союзом, які були започатковані з отриманням Україною статусу кандидата на членство у ЄС. Було виявлено, що статус кандидата є першим офіційним кроком перед початком переговорного процесу. Крім того, було визначено, що наразі статус держави-кандидата на вступ мають сім держав. Так, першою державою, яка ще 24 роки тому отримала цей статус, була Туреччина, а останньою після України його здобула Боснія та Герцеговина. Також було визначено, що у середньому період від моменту отримання державою статусу кандидата до оформлення вступу до Євросоюзу займав 8,4 роки. Найдовше на офіційне приєднання чекали Кіпр та Мальта, а найменше – Фінляндія. Було проаналізовано, що Європейська Комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата за умов, що будуть виконані певні кроки, які більш відомі як сім рекомендацій Єврокомісії. Вони сприятимуть початку переговорного процесу і полягають в: продовженні порядку реформування законодавства, яке стосується відбору суддів Конституційного Суду України; завершенні процедури відбору кандидатів у члени Вищої ради правосуддя; продовженні боротьби з корупцією; приведенні у відповідність законодавства по боротьбі з відмиванням грошей зі стандартами Групи з розробки фінансових заходів по боротьбі з відмиванням грошей; імплементації у повній мірі антиолігархічного закону; прийнятті закону про засоби масової інформації; реформуванні законодавства, яке стосується національних меншин. Крім того, було виявлено, що відповідальні за вступ України до Євросоюзу інституції провели перший етап процесу перевірки внутрішнього законодавства України на відповідність acquis ЄС для формулювання невідповідностей у законодавчих актах, які потребують усунення до початку переговорного процесу. Також було виявлено, які законодавчі акти вже частково або повністю імплементовані в законодавство України. Було також проаналізовано наступні кроки щодо подальших зобов’язань України.
Посилання
Угода про партнерство і співробітництво між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами: Угода Україна від 14.06.1994 р.: станом на 1 верес. 2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_012#Text (дата звернення: 30.08.2023).
Закон України Про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору): Закон України від 07.02.2019 р. : станом на 21 лютого 2019 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/2680-19#Text (дата звернення: 29.08.2023).
European Council. EU enlargement policy. Ukraine. Official web-site. URL: https://www.consilium.europa.eu/en/policies/enlargement/ukraine/ (date of access: 23.08.2023).
Thomson Reuters. Candidate country (EU). Practical Law. URL: https://uk.practicallaw.thomsonreuters.com/9-503-0144?transitionType=Default&contextData=(sc.Default)&first-Page=true (date of access: 23.08.2023).
Official Journal of the European Union. Accession process to the EU. Official web-site. URL: https://eur-lex.europa.eu/EN/legal-content/glossary/accession-process-to-the-eu.html (date of access: 23.08.2023).
European Council. Official web-site. URL: https://www.consilium.europa.eu/en/ (date of access: 24.08.2023).
Gray A. Big deal: What does EU candidate status actually mean for Ukraine?. POLITICO. URL: https://www.politico.eu/article/why-eu-membership-candidate-status-matters-for-ukraine/ (date of access: 24.08.2023).
European Union. EU membership, how to join, candidates European Union. European Union. URL: https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/joining-eu_en (date of ac- cess: 24.08.2023).
European Commission. Opinion on the EU membership application by Ukraine. European Com- mission – European Commission. URL: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_22_3802 (date of access: 25.08.2023).
European Commission. Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council on establishing the Ukraine Facility. Official web-site. URL: https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/system/files/2023-06/COM_2023_338_1_EN_ACT_part1_v6.pdf (date of access: 25.08.2023).
Офіс Віце-прем’єр міністра з. питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Селфскринінг: Оцінка стану імплементації актів права ЄС. Євроінтеграційний портал. URL: https://eu-ua.kmu.gov.ua/sites/default/files/inline/files/17.08.23_self-skryning.pdf (дата звернення: 26.08.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 І. Ю. Дір
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.