Види неурядових правозахисних організацій
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.2.49Ключові слова:
неурядові правозахисні організації, інститут громадянського суспільства, громадські об’єднання, громадські організації, права людини, захист прав особи, право на свободу об’єднання, конституційні цінності, збройна агресія, територіальна цілісність, деокупація, окупація, рашизмАнотація
У статті досліджено і з’ясовано види неурядових правозахисних організацій в Україні та світі й відокремлено їх від інших інститутів громадянського суспільства задля всебічного розуміння їх діяльності та перспектив розвитку цього інституту.
Підвищення ролі неурядових правозахисних організацій у процесі зміцнення правової культури українського суспільства та відновлення суспільної справедливості за рахунок протидії порушенням законних прав громадян з боку представників влади є важливим показником демократизації суспільства. Такі організації забезпечують громадський контроль за діяльністю як державних органів, їх посадових осіб, так і за діяльністю суб’єктів приватного права, що сприяє зміцненню позицій громадянського суспільства в Україні як правовій державі.
Організації, які входять до правозахисних НУО, діяльність яких стосується захисту прав людини під час війни, в умовах України є особливо актуальними. Практичні напрацювання цих організацій можуть бути використані не лише для судового процесу над воєнними злочинцями, а й можуть бути використані іншими державами для захисту постраждалих від війн осіб, документування злочинів проти людяності, воєнних злочинів і недопущення військових дій у світі у майбутньому.
Зроблено висновок, що класифікація правозахисних НУО є досить різноманітною. Їх поділяють на міжнародні та національні, залежно від типу – на універсальні та спеціалізовані. З огляду на воєнні дії, які відбувається на території України, пов’язані із російською збройною агресією, тимчасовою окупацією окремих територій і загрозою рашизму, запропоновано поділяти правозахисні НУО, діяльність яких стосується захисту прав людини під час війни за певними типами, зокрема на: 1) організації, що займаються захистом прав та інтересів ВПО та інших осіб, що постраждали від збройної агресії проти України; 2) організації, що здійснюють збір та документування воєнних злочинів, а також злочинів проти людяності, вчинених у ході російсько-української війни; 3) організації, що здійснюють захист прав та інтересів військовослужбовців і членів їх сімей; 4) організації, які займаються питаннями деокупації та реінтеграції захоплених територій України (зокрема Сходу та Криму).
Посилання
Конституція України : від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР : станом на 1 січ. 2020 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр#Text.
Про нотаріат : Закон України від 02.09.1993 р. № 3425-XII : станом на 9 черв. 2023 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text.
Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності : Закон України від 15.09.1999 р. № 1045-XIV: станом на 31 берез. 2023 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1045-14#Text.
БФ «Право на захист». Право на захист. URL: https://r2p.org.ua/istoriya.
Волкова Д.Є. До питання європеїзації створення громадських організацій в Україні. Правове життя сучасної України: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., м. Одеса, 15 трав. 2020 р. Одеса, 2020. С. 319–321.
Галай А.О. Недержавні організації юридичного спрямування як учасники публічного управління : монографія. Київ: КНТ, 2015. 408 с.
Гончі за правдою. Truth Hounds. URL: https://truth-hounds.org.
Грицай І.О., Суслова І.В. Діяльність неурядових правозахисних організацій в Україні. Fundamental and applied research in the modern world. 2020. С. 683–686.
Допомога переселенцям з зони АТО в Києві. ГО «Чайка». URL: http://chaika.org.ua.
Касяченко К.Е. Правове значення неурядових організацій в україні. Вплив інтеграційних тенденцій на розвиток національного права : матеріали міжнар. науково-практ. конф., м. Одеса, 25 лют. 2022 р. Одеса, 2022. С. 88–89.
КримSOS. КримSOS - громадська організація. URL: https://krymsos.com.
Матвійчук А.В. Самоврядні організації: еволюція становлення і теоретичного осмислення. Вісник ДонНУ імені Василя Стуса. 2021. № 2. С. 18–24.
Юридична сотня. Юридична сотня – громадська організація, яка надає правову допомогу учасникам російсько-української війни та їхнім родинам. URL: https://legal100.org.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 А. Л. Демиденко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.