Принципи справедливості та розумного строку у господарському судочинстві: вплив положень Європейської конвенції щодо захисту прав людини та її основоположних свобод та рішень Європейського суду з прав людини на їх реалізацію

Автор(и)

  • М.Є. Василенко кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри юридичних дисциплін Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0002-2992-6646

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.1.44

Ключові слова:

принцип справедливості судочинства, розумний строк, господарське судочинство, практика Європейського суду з прав людини, преюдиціальні рішення

Анотація

Стаття присвячена дослідженню питань принципів судочинства, закріплених у Європейській конвенції щодо захисту прав людини та її основоположних свобод, їх впливу на здійснення госпо­дарського судочинства в Україні, зокрема стандартів справедливого правосуддя. Мета статті полягає в узагальненні та систематизації підходів, що існують в юридичній доктрині та правозастосовній практиці щодо предмету дослідження. Дослідження принципів судочинства, закріплених у Євро­пейській конвенції щодо захисту прав людини та її основоположних свобод, напрямів їх впливу на здійснення господарського судочинства в Україні, в тому числі стандартів справедливого право­суддя, є необхідним та актуальним для подальшого реформування господарського процесуального законодавства.

У статті детально досліджуються питання реалізації принципів справедливості та розумних строків правосуддя у господарському судочинстві на основі вже існуючих наукових розробок та чинного законодавства. Використані методи у дослідженні дозволили автору прийти до наступ­них висновків. Правові механізми, які забезпечують реалізацію і захист еволюційних ідей спра­ведливості правосуддя, мають вирішальне значення для розуміння учасниками судових процесів самого змісту господарського процесу, дотримання судом та іншими учасниками господарсько­го судочинства встановлених законом прав та свобод, алгоритму прийняття рішень, які повинні відповідати критеріям прозорості, чесності та доцільності, а також розуміння підконтрольності зазначених процесів. Щодо принципу розумного строку, то виходячи позицій дослідників, було визначено, що розумний строк розглядається як об’єктивний (тобто неупереджений, вільний від упередженого та суб’єктивного ставлення) строк необхідний для вчинення всіх необхідних процесуальних дій у господарському судочинстві. Розумний строк - це період часу, коли судо­ве провадження має об’єктивний характер без істотного перевищення встановлених законом ра­мок. Результати проведеного дослідження свідчать про те, що практичні судові вказівки щодо застосування принципів Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод, які містяться у рішеннях Європейського суду з прав людини, сприяють узгодженості підходу різно­манітних національних правових систем щодо застосування стандартів правосуддя, в тому числі й у господарському судочинстві.

Посилання

Андрієчко І.М. Загальна характеристика принципів господарського судочинства. Господарське право і процес. № 12-С. 2019. С. 85-92.

Петришин О. Судова практика як джерело права в Україні: проблеми теорії. Право України. № 10. 2016. С. 20-27.

Юдківська Г.Ю. Еволюція ролі Європейського суду на шляху до процедуралізації фундаментальних прав. Вісник Верховного Суду України. № 7. 2011. С. 19-22.

Гаврилюк О. Проблемні питання застосування практики Європейського суду з прав людини національними судами. Підприємництво, господарство і право. № 4. 2018. С. 231-238.

Завгородній В.А. Вплив практики Європейського суду з прав людини на правозастосовчу діяльність в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. № 5. 2017. С. 10-14.

Ніколенко Л.М. Застосування практики Європейського суду з прав людини у господарському судочинстві. Правничий часопис Донецького національного університету імені Василя Стуса. № 1(21). 2021. С. 73-80.

Гаврилюк О., Катеринчук Л. Людиноцентрична дискреція судової влади. Підприємництво, господарство і право. № 6. 2020. С. 249-256.

Булгакова Ю.М. Принцип справедливості у господарському судочинстві. Забезпечення пра-вопорядку та протидії злочинності в Україні та у світі: проблеми та шляхи їх вирішення: матер. ІМіжнар. наук.-практ. конф. (Дніпро, 17 черв. 2021 р.). Дніпро: ВНПЗ «Дніпровський гуманітарний університет», 2021. 266 с. С. 236.

Ніколенко Л.М. Стандарти справедливого правосуддя в господарських судах в умовах реформування. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. № 3. 2021. С. 76-80.

Андрієчко І.М. Розумність строків судового провадження як складова права на справедливий суд. Правове життя сучасної України: у 3 т.: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 15 трав. 2020р.) Одеса: Гельветика, 2020. Т. 2. С. 303-306.

Shelever Nataliya, et al. The Constitutional Right to A Reasonable Period of Consideration of The Case. Baltic Journal of Law & Politics. № 16.1. 2023. P 401-409.

Никифорчук М.І. Щодо розумних строків у господарському процесі . Правові та інститу- ційні механізми забезпечення розвитку України в умовах європейської інтеграції: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 18 травня 2018 р.) У 2-х т. Т. 2. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2018. С. 702-705.

Пігарева Г.І. Прояв норм міжнародного права на стадії виконання судових актів у господарському судочинстві. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Вип. 43 (1). 2017. С. 157-159.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-09

Номер

Розділ

Розділ 4. Господарське право, господарсько-процесуальне право