Щодо особливостей визначення "медичне страхування" та "страхова медицина" в правовому полі

Автор(и)

  • А.Л. Святошнюк кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.1.40

Ключові слова:

медичне страхування, сфера охорони здоров’я, медичні системи, договір страхування

Анотація

Використання понять «страхової медицини» і «медичного страхування» доволі широке, подеку­ди без розуміння суттєвих відмінностей термінологічних конструкцій. Такому невизначеному вжи­ванню сприяє обмеженість або відсутність (щодо страхової медицини) нормативних документів, в яких ці категорії виступали б як правові поняття. Плутанина в розумінні понять «медичного страхування» та «страхової медицини» породжує підмінну понять і зміщення акцентів, де приват­но-правовим відношенням особистого страхування надаються риси, характерні для публічно-пра­вового поля. В статті розмежовуються поняття «медичне страхування» та «страхова медицина». Висвітлюються існуючі проблеми надання медичних послуг, на засадах і принципах страхування. Проаналізовано відмінності правової природи термінологічних конструкцій «медичне страхуван­ня» та «страхова медицина». Висвітлено визначення «сфери охорони здоров’я» - як системи су­спільних відносин, які виникають між органами державної влади й органами місцевого самовряду­вання, підприємствами, установами й організаціями, а також людиною і населенням загалом щодо запобіганню захворюваності, збереженню здоров’я, розвитку реабілітаційної допомоги та досяг­нення максимально задовільного рівня фізичного і психічного стану людського організму. Саме ці суспільні відносини можуть організовуватись на основі механізму медичного страхування в склад­ну систему взаємин, що в подальшому називають «страховою медициною». Отож, погоджуємось, що «страхова медицина» це термін, що використовується для позначення організації сфери охорони здоров’я, а «медичне страхування» один з механізмів такої організації.

Посилання

Климук Н.Я. Особливості медичного страхування в Україні в сучасних умовах. Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. 2021. Вип 1. С. 55-60.

Швець Ю. Зміст конституційного права особи на охорону здоровя. Підприємництво, господарство і право. 2017. Вип. 8. С. 135-138.

Булеца С.Б. Деякі аспекти поняття права на охорону здоров’я, медичну допомогу та біоетики в Україні, Словаччині та Угорщині. Медичне право України: проблеми становлення та розвитку: матеріали I Всеукр. наук.-практ. конференції 19-20 квітня 2007 , м. Львів. С. 38-44.

Бобровська О., Хожило І. Розвиток управління сферою охорони здоров’я на корпоративних засадах. URL: http://www.dridu.dp.ua/vidavnictvo/2010/2010_01(4)/10boyukz.pdf.).

Офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я України. https://moz.gov.ua/elektronna-ohorona-zdorovja.

Сенюта І.Я. Цивільно-правове регулювання відносин у сфері надання медичної допомоги: питання теорії і практики : монографія. Львів: Видавництво ЛОБФ «Медицина і право», 2018.С. 640.

Вовчак О.Д. Страхування: Навч. Посібник. Львів, 2006. С. 480

Базилевич В.Д., Філонюк О.Ф., Базилевич К.С. та ін.. Страхування: Підручник. Київ, 2008. С. 1019.

Говорушко Т.А. Страхові послуги: Підручник. Київ, 2011. С. 376

Осадець С.С. Страхування: Підручник. Київ, 2002. С. 599

Стеценко В. Медичне страхування як складова системи страхування. Форум права. 2009. Вип. 3. С. 597-602.

Про страхування: Закон України від 07.03.1996 р. № 85/96-ВР URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/85/96-вр.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-09

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право