Окремі аспекти конституційного регулювання права на підприємницьку діяльність в Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині та Україні

Автор(и)

  • Н.М. Пархоменко доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, завідувач відділу теорії держави і права Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, Україна https://orcid.org/0000-0002-5870-9261

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.1.26

Ключові слова:

конституція, конституційне регулювання, конституційна економіка, конституційні права, економічні права, підприємницька діяльність, право на підприємницьку діяльність, конкуренція, захист конкуренції, європейська інтеграція

Анотація

У статті здійснюється порівняльне дослідження конституційного регулювання права на під­приємницьку діяльність в Польщі, Румунії, Словаччині та Угорщині в частині загального закрі­плення права на підприємницьку діяльність та засад державного захисту конкуренції під час здійс­нення такої діяльності, виокремлення загальних трендів та особливостей зазначеного регулювання та його порівняння з українським.

Здійснений порівняльний аналіз вказує, що в усіх досліджуваних зарубіжних країнах (Польщі, Румунії, Словаччині та Угорщині) право на підприємницьку діяльність прямо конституціоналізоване. Хоча спосіб його закріплення різний, загальний превалюючий підхід у вигляді встановлення свободи підприємницької діяльності та упорядкування її здійснення відповідно до умов / обмежень, встановлених законом, є схожим. Аналогічний підхід щодо загального закріплення права на під­приємницьку діяльність застосовано і в ч. 1 ст. 42 Конституції України.

Іншою особливістю досліджуваних держав-членів ЄС є винесення на рівень конституцій питань дер­жавного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності. Цей тренд притаманним усім досліджува­ним державам. Ступінь деталізації положень щодо захисту конкуренції в конституціях Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини різний, проте загальна їх спрямованість схожа. Ця спрямованість полягає у взятті на себе державою зобов’язань із захисту конкуренції, із подальшим виділенням певних конкрет­них напрямів та способів такого захисту. Крім того, певною специфічною рисою Конституції Польщі є встановлення положення, що будь-яка монополія встановлюється законом. Схожі положення наявні і в ч.   3 ст. 42 Конституції України, відповідно до якої види та межі монополії визначаються законом.

У статті, за результатами проведеного дослідження, робиться висновок, що Конституція Украї­ни загалом враховує тренди та тенденції щодо регулювання підприємницької діяльності в частині загального закріплення права на підприємницьку діяльність та державного захисту конкуренції під час її здійснення, які притаманні конституціям досліджуваних держав-членів ЄС.

Посилання

Пархоменко Н.М. Парадигма правового регулювання в Україні: змістово-інструментальні виміри: монографія. Київ: Парламентське видавництво, 2023. 320 с.

Кириченко Ю.В. Конституційно-правове регулювання прав людини в Україні в контексті гармонізації з законодавством європейських держав: дис. ... д-ра юрид. наук : спец. 12.00.02. Ужгород, 2018. 512 с.

Гарагонич О.В. Правове регулювання підприємницької діяльності в Чеській та Словацькій республіках: дис. ... канд. юрид. наук: спец. 12.00.04. Донецьк, 2004. 189 с.

Дякуновський О.Є. Правове регулювання підприємницької діяльності в Україні та Республіці Польща: дис. ... канд. юрид. наук: спец. 12.00.04. Вінниця, 2021. 277 с.

Конституція України: Прийнята на V сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. ст. 141.

The Constitution of the Republic of Poland. Sejm RzeczypospolitejPolskiej: website. URL: https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/angielski/kon1.htm (date of reference: 05.07.2023).

The Constitution of Romania. President of Romania: website. URL: https://www.presidency.ro/en/the-constitution-of-romania (date of reference: 05.07.2023).

Constitution of the Slovak Republic. President of the Slovak Republic: website. URL: https://www.prezident.sk/upload-files/46422.pdf (date of reference: 05.07.2023).

Fundamental Law of Hungary. Venice Commision: website. URL: https://www.venice.coe.int/web-forms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-REF(2021)046-e (date of reference: 05.07.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-09

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право