Демократія як динамічний політико-правовий феномен: основоположні засади
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.1.19Ключові слова:
демократія, представницька демократія, правовий режим, виборчий процес, політичні партії, нормативно-правове регулювання, державна влада, громадянське суспільство, індекс EIUАнотація
У науковій статті розглянуто основоположні засади функціонування демократії як динамічного політико-правового феномена.
Встановлено, ставлення до функціонування демократії тісно пов’язане з довірою населення до національного уряду. Люди, які задоволені тим, як працює демократія в їхній країні, також схильні стверджувати, що вони довіряють національному уряду робити те, що є правильним для країни. Враховуючи це, глобальний розподіл довіри до національних урядів дуже схожий на ставлення до політичної системи в цілому.
Визначено, громадська прихильність до представницької демократії є найвищою в країнах із добре функціонуючою демократією. Індекс демократії The Economist Intelligence Unit є одним з показників демократичності країни.
Зауважено, у багатьох країнах партійність має значний вплив на ставлення до функціонування демократії. Люди, які ідентифікують себе з нинішньою правлячою партією або партіями, значно більше задоволені своєю політичною системою, ніж ті, хто підтримує опозицію або не ідентифікує себе з жодною політичною партією.
Резюмовано, демократія є постійно змінним, динамічним феноменом. Її ключові компоненти - багатопартійність та змагальність; доступ опозиції до ЗМІ; інклюзивність виборчого права; справедливість і нейтральність виборчого процесу - трансформуються як і інші виміри демократії, такі як громадянські свободи, верховенство права, антикорупційне законодавство, участь громадянського суспільства в управлінні державними справами тощо. Така безперервна варіація змушує змінювати усталені підходи щодо класифікації правових режимів, які потрапляють у сферу неоднозначності, де багатопартійна виборча конкуренція є справжньою та жорстокою, але має певні вади.
Визначено, жодна система багатопартійної конкуренції не є абсолютно справедливою та відкритою. Деякі багатопартійні виборчі системи явно не витримують тесту на демократію, інші мають серйозні недоліки, які, тим не менш, не заперечують їх загального демократичного характеру.
Посилання
Poteete А. Democracy Derailed? Botswana’s Fading Halo. AfricaPlus. № 20. 2014. URL: http://africaplus.wordpress.com/2014/10/20/democracy-derailed-botswanas-fading-halo/ (date of application: 18.06.2023).
Carothers T. The End of the Transition Paradigm. Journal of Democracy. № 13. 2002. Р 5-21.
Globally, Broad Support for Representative and Direct Democracy. URL: https://www.pewresearch.org/global/2017/10/16/globally-broad-support-for-representative-and-direct-democracy/ (date of application: 19.06.2023).
Many unhappy with current political system. URL: https://www.pewresearch.org/global/2017/10/16/many-unhappy-with-current-political-system/ (date of application: 19.06.2023).
Primary Source by James Madison. Federalist Papers. № 10. 1787. URL: https://billofrightsinstitute.org/primary-sources/federalist-no-10 (date of application: 19.06.2023).
Бисага Ю.М., Белов Д.М., Харута В.Ф. Реалізація принципу народовладдя: доктринальні засади. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 76(2). Ч. 1. 2023. С. 79-86.
Рогач О.Я., Белов Д.М. Категорія «парадигма» в сучасних умовах функціонування української держави: теоретичні засади. Аналітично-порівняльне правознавство. № 1. 2022. С. 37-42.
Громовчук М.В., Белов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3/2022. С. 301-310.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 В.В. Берч
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.