Інтелектуальна власність як самостійне поняття юридичної науки: ціннісно-правовий підхід до визначення
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.79.1.10Ключові слова:
власність, інтелектуальна власність, ціннісно-правовий підхід, теорії інтелектуальної власностіАнотація
Автором в роботі доведено теоретичну та практичну доцільність аналізу інтелектуальної власності як складової понятійно-категоріального апарату юридичної науки та елементу правничої термінології. Відзначено, що тематика дослідження є важливою з точки зору загального методологічного значення вивчення та удосконалення понять і категорій юриспруденції, а також термінології, що вживається в актах правотворчості. Вказано на те, що неоднозначність доктринального розуміння інтелектуальної власності, а також нечіткість її відмежування від інших суміжних категорій юридичної науки (наприклад, право інтелектуальної власності, речове право, авторське право, суміжні права, патентне право та ін.), зумовлює на сьогодні неоднозначність понятійного визначення інтелектуальної власності, недостатність її правового закріплення як самостійного терміну юриспруденції.
Проведено аналіз доктринальних уявлень про інтелектуальну власність як самостійне поняття юридичної науки та здійснено їх узагальнення в межах спеціально-розпорядчого, формально-юридичного та широкого підходів. Підсумовано, що поширення положень проприєтарної теорії права інтелектуальної власності та теорії виключних прав в юридичній науці зумовило поляризацію підходів до понятійного визначення інтелектуальної власності. Тому сьогодні в доктринальному плані інтелектуальна власність має дискусійний характер визначення, що зумовлено насамперед її природою та сутністю.
Автором наголошено, що навіть вказані узагальнені підходи до визначення поняття інтелектуальної власності залишають в тіні основний аспект цього правового інституту, а саме його ціннісно-правовий вимір. Саме ціннісно-правовий підхід може бути використано для відповідного сприйняття інтелектуальної власності, яка акумулює в собі, розвиває та становить невід’ємну частину системи соціокультурних цінностей. Тому вказаний підхід є методологічно важливим для формулювання та обґрунтування відповідного визначення поняття «інтелектуальна власність». Переваги такого підходу до понятійного аналізу в теоретико-правових дослідженнях полягають в тому, що він дозволяє сформувати пізнавальну орієнтацію в суб’єкта, що пізнає, шляхом розвитку уявлень про світоглядні цінності в природі і суспільстві.
Посилання
Немеш П.Ф. Правова охорона торговельних марок в Україні: Дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03. Київ, 2009. 204 с.
Підопригора О.А., Підопригора О.О. Право інтелектуальної власності в України: Навч. по- сіб. для студентів юрид. вузів і фак. ун-тів. Київ: Юрінком Інтер, 1998. 334 с.
Шишка Р.Б. Охорона права інтелектуальної власності: авторсько-правовий аспект. Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2002. 368 с.
Право інтелектуальної власності. Академічний курс: Підручник для студентів вищих на¬вчальних закладів / О.П. Орлюк, Г.О. Андрощук, О.Б. Бутнік-Сіверський та ін. / За ред. О.П. Орлюк, О.Д. Святоцького. Київ: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007. 560 с.
Вірченко В.В. Інтелектуальна власність: теоретичні витоки та економічні імперативи розвит¬ку : Монографія. Київ: Видавництво Ліра-К, 2018. 488 с.
Мельник Л.Г. Экономика и информация: экономика информации и информация в экономике: энциклопедический словарь. Сумы: ИТД «Университетская книга», 2005. 384 с.
Право інтелектуальної власності: навчальний посібник / О.П. Орлюк, А.О. Кодинець, І.В. Кривошеїна, Ю.В. Носік та ін.; за ред. О.П. Орлюк та А.О. Кодинця. Київ: Юрінком Інтер, 2021. 482 с.
Полуяктова О.В. Інтелектуальна власність та інтелектуальний потенціал. Вісник соціальное- кономічних досліджень. 2003. Вип. 15. С. 250-254.
Поліщук П.В. Поняття правових цінностей та методологічні підходи до розуміння їх сутнос¬ті. Філософські та методологічні проблеми права. Київ. 2013. № 1-2. С. 75-81.
Ременець О.В. Базові цінності становлення громадянського суспільства в Україні: Автореф. дис. ... канд. філос. наук. Київ, 2011. 16 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 М.В. Котенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.