Штучний інтелект в судочинстві та судових рішеннях, потенціал та ризики

Автор(и)

  • Д. М. Бєлов доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права та порівняльного правознавства юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Заслужений юрист України, Ukraine https://orcid.org/0000-0002-7168-9488
  • М. В. Бєлова доктор юридичних наук, доцент кафедри конституційного права та порівняльного правознавства юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Ukraine https://orcid.org/0000-0003-2077-2342

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.78.2.50

Ключові слова:

штучний інтелект, судочинство, автоматизація, правосуддя, судові рішення

Анотація

Cтаття прослідковує роль штучного інтелекту (ШІ) в судочинстві та його вплив на процеси прийняття судових рішень. Вона досліджує потенціал ШІ у полі судочинства, а також відкриває потенційні ризики, пов’язані з його використанням.

Розглянуто різноманітні застосування ШІ в судовій системі, включаючи автоматизовану обробку юридичної інформації, аналіз великих обсягів даних, прогнозування судових рішень і використання роботів-помічників для підтримки суддів у прийнятті рішень. Використання ШІ може прискорити процеси судочинства, покращити доступ до правосуддя і зменшити вплив людського фактора на судові рішення. Звертається увага на потенційні ризики використання ШІ в судочинстві. Ці ризики включають можливість виникнення алгоритмічної несправедливості, недостатню прозорість алгоритмів, порушення конфіденційності та приватності даних, а також проблеми відповідальності за помилки, які можуть бути здійснені ШІ. Автори статті рекомендують враховувати ці ризики при впровадженні ШІ в судочинство і розробляти етичні стандарти та правові рамки для його використання.

Загальною метою статті є висвітлення потенціалу і ризиків ШІ в судочинстві, що допомагає читачам отримати об’єктивну картину інновацій в сфері судової системи та їх вплив на процес прийняття судових рішень.

Ця стаття також досліджує використання штучного інтелекту (ШІ) в судочинстві та вплив на судові рішення у світовій практиці. Розглядаються сучасні тенденції, проблеми та перспективи, пов’язані з використанням ШІ в правовій системі. Аналізуються юридичні, етичні та соціальні аспекти залучення ШІ в судові процедури. Крім того, стаття пропонує висновки та рекомендації для подальшого розвитку цієї технології в юридичній практиці.

Посилання

«Artificial Intelligence in Judicial Systems» (2019) by the European Parliament.

«Artificial Intelligence in the Legal System: The Role of AI in Legal Decision-Making» (2020) by the Law Society of England and Wales.

«AI in the Courts» (2020) by the International Bar Association.

«Artificial Intelligence in the Legal Profession and the Judiciary» (2018) by the Council of Europe.

«AI in the Courts: A Comparative Analysis of the Use of Artificial Intelligence in Court Proceedings» (2020) by the Law Library of Congress.

«Artificial Intelligence in the Legal System and Legal Education» (2021) by the American Bar Association.

«Artificial Intelligence and Legal Decision Making: The Wide Open?» (2020) by the Law Society Gazette.

«The Use of Artificial Intelligence in the Judiciary and the Rule of Law» (2019) by the United Nations.

«Artificial Intelligence and Legal Services» (2020) by the International Bar Association.

«AI and the Rule of Law: Regulation and Ethics» (2019) by the World Intellectual Property Organization.

Бисага Ю. М., Бєлов Д. М., Заборовський В. В. Штучний інтелект та авторські і суміжні права. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 76 (2). Ч. 2. 2023. С. 299–304.

Бєлова М. В., Бєлов Д. М. Імплементація штучного інтелекту в досудове розслідування кримінальних справ: міжнародний досвід. Аналітично-порівняльне правознавство. № 2. 2023. С. 448–454.

Бисага Ю. М., Бєлова М. В., Бєлов Д. М. Виклики для прав дитини у зв’язку з розвитком штучного інтелекту. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 77 (3). Ч. 1. 2023. С. 88–91.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-31

Номер

Розділ

Розділ 10. Судоустрій; прокуратура та адвокатура