Правові аспекти державного земельного моніторингу у контексті здійснення кадастрової діяльності
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.78.1.57Ключові слова:
землі, земельні ділянки, Державний земельний кадастр, державний земельний моніторинг; моніторинг земель, моніторинг ґрунтів, моніторинг земельних відносин, моніторинг ринку земель, кадастрова діяльністьАнотація
В статті проведено наукове дослідження та на його основі сформульовано висновки щодо правової природи та ознак державного земельного моніторингу у контексті здійснення кадастрової діяльності; виявлено специфічні ознаки таких його складових як моніторинг земель, моніторинг ґрунтів, моніто- ринг земельних відносин та моніторинг ринку земель, а також обґрунтовано пропозиції щодо удоско- налення законодавства у цій сфері, зокрема в умовах воєнного стану в Україні.
Запропоновано використовувати термін «державний земельний моніторинг» в науці земельного права України. Здійснення державного земельного моніторингу є однієї із важливих функцій держав- ного регулювання земельних відносин. Автор пропонує під державним земельним моніторингом ро- зуміти комплексну систему спостережень, аналізу, збору, збереження, узагальнення та оприлюднення інформації про стан земель та ґрунтів, про зміни показників якісного стану ґрунтів та їх родючості, про володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, зокрема про ціну (вартість) зе- мельних ділянок, речових прав на них та розмір плати за землю, що здійснюється з метою своєчасного виявлення змін стану земель та ґрунтів, їх оцінки, відвернення та ліквідації наслідків негативних про- цесів, а також забезпечення прозорості земельних відносин та доступу громадськості до інформації про стан цих відносин. Державний земельний моніторинг включає: моніторинг земель; моніторинг ґрунтів; моніторинг земельних відносин; моніторинг ринку земель.
Воєнна агресія російської федерації проти України спричинила надзвичайну шкоду довкіллю, включаючи ґрунти. В статті запропоновано розробити та затвердити спеціальний порядок моніто- рингу земель, агроландшафтів та ґрунтів, які постраждали внаслідок збройної агресії російської фе- дерації проти України. Зібрана, узагальнена та проаналізована інформація за результатами вказаного моніторингу стане основою для прийняття рішень щодо специфіки консервації чи рекультивації та- ких земель залежно від типу забруднення та затвердження Загальнодержавної програми відновлення земель та ґрунтів України в повоєнний час.
Посилання
Великий тлумачний словник сучасної мови. URL: https://slovnyk.me/dict/vts/моніторинг (дата звернення 02.06.2023).
Третяк А.М., Прядка Т.М., Капінос Н.О., Лобунько Ю.В. Земельний моніторинг в Україні: по- няття та методологія формування. Агросвіт. 2022. № 1. С. 3–12.
Оверковська Т. К. Моніторинг земель України: правові аспекти. Юридичний вісник. 2015. Вип. 1 (34). С. 125–128.
Ігнатенко І.В. Правові питання забезпечення землеустрою як напрямку удосконалення сіль- ськогосподарського землекористування. Правова позиція. 2022. № 1 (34). С. 28–32.
Шарапова С.В. Моніторинг як головний складник системи інформаційного забезпечення зем- лекористування та охорони земель. Право і суспільство. 2021. № 4. С. 105–110.
Періодична доповідь про стан ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення України за результатами 9 туру (2006–2010 роки) агрохімічного обстеження земель. URL: https://www. iogu.gov.ua/wp-content/uploads/2013/07/Доповідь-2015-1.pdf (дата звернення 08.06.2023).
Періодична доповідь про стан ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення Украї- ни за результатами Х туру (2011–2015 роки) агрохімічного обстеження земель. URL: https:// dspace.organic-platform.org/xmlui/bitstream/handle/data/556/ (дата звернення 08.06.2023).
Величко В.А., Мартин А.Г., Новаковська I.O. Моніторинг ґрунтів України: проблеми землевпо- рядного, ґрунтознавчого та наукового забезпечення. Вісник аграрної науки. 2020. № 7. С. 5–16.
Гавриш Н.С. Правове забезпечення моніторингу ґрунтів в Україні. Часопис цивілістики. Вип. 19. С. 18–22.
Уряд ухвалив реалізацію пілотного проекту щодо проведення моніторингу земельних від- носин. URL: https://kyivska.land.gov.ua/uriad-ukhvalyv-realizatsiiu-pilotnoho-proektu-shchodo- provedennia-monitorynhu-zemelnykh-vidnosy/ (дата звернення 12.06.2023).
Закон про моніторинг земельних відносин — вікно у посткорупційний земельний світ. Го- лос України. 2018. 3 березня. URL: http://www.golos.com.ua/article/300520 (дата звернення 15.06.2023).
Урятувати українські чорноземи. Як війна знищує родючість наших земель і що з цим роби- ти. URL: https://lb.ua/economics/2022/12/19/539410_uryatuvati_ ukrainski_chornozemi_yak.html (дата звернення 17.06.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Т.О. Коваленко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.