Інституціоналізація медіації для врегулювання спорів в сфері права інтелектуальної власності
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.78.1.37Ключові слова:
медіація, медіатор, спір, врегулювання спору, права інтелектуальної власності, позасудова процедура,, правопорушення, захист прав інтелектуальної власності,, юридична відповідальністьАнотація
Запропонована стаття присвячена дослідженню інституту медіації як самостійної процедури для врегулювання спорів в сфері права інтелектуальної власності. Автор зазначає, що доволі швидкий етап розвитку інформаційного суспільства, ІТ-технологій, поява нових об’єктів цивільних прав, в тому числі, й об’єктів права інтелектуальної власності ставлять перед законодавцем низку завдань, що потребують їх нагального вирішення, зокрема, завдання щодо належного правового регулювання суспільних відносин, які, вже, сьогодні, мають місце в державі та суспільстві загалом. Окрім того, взяття інтеграційного курсу України в ЄС, також, ставить перед нашою державою умови щодо вдоско- налення правового регулювання інтелектуальної власності у відповідності до міжнародно-правових норм, зокрема, удосконалення тих правових положень національного законодавства, що стосуються вирішення спорів в сфері права інтелектуальної власності, що все частіше мають місце в дійсності.
Тому, законодавець приймає низку правових актів щодо удосконалення правового регулювання від- носин, що виникають в сфері права інтелектуальної власності, прикладом чого є й прийняття Закону України «Про медіацію». Адже, медіація займає особливе місце серед примирних процедур врегулю- вання спорів серед альтернативних судовому розгляду вирішенню спорів, що пов’язані з порушення- ми прав інтелектуальної власності.
За результати проведеного дослідження автор приходить до висновку, що медіація у сфері інтелек- туальної власності може застосовуватись у випадках: - при врегулюванні спорів, що виникають у зв’язку з використанням об’єктів інтелектуальної власності без згоди правовласника (автора, творця, винахідника або ж особи, якій належать права інтелектуальної власності відповідно до договору чи закону); - спори, що виникають у разі порушень прав інтелектуальної власності; - спори, що виникають при ліцензуванні та передачі прав інтелектуальної власності; - спори, що виникають у зв’язку з укладенням та виконанням договорів у сфері інтелектуальної власності, зокрема, договорів щодо розпоряджання майновими правами ін- телектуальної власності; - спори, що виникають із використанням об’єктів інтелектуальної власності, які передані третім особам.
Посилання
Кронда О.Ю. Медіація в інтелектуальному праві. Порівняльно-аналітичне право. 2014. № 1. С. 89-90.
Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європей- ського Союзу: Закон України від 18.03.2004 р. Pежим доступу: URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/1629-15#Text.
Про медіацію: Закон України від 16.11.2021 р. Pежим доступу: URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/1875-20#Text.
Bobrowicz M. Mediacjegospodarcze – jakmediowaziprzekonywaz /Bobrowicz M // Warszawa, 2004. Р. 13-14.
Abramson Harold I. Mediation Representation: Advocating as a Problem Solver (In Any Culture or Country). 2 ed. Louisville; Colo: National Institute for Trial Advocacy, 2010. 484 p.
Троцюк Н.В. Медіація як альтернативний спосіб вирішення спорів у сфері інтелектуальної власності. Юридичний вісник. 2016. № 4 (41). С. 116–124.
Ульянова Г.О., Бурова Л.І. Медіація як альтернативний спосіб вирішення спорів у сфері права інтелектуальної власності. Південноукраїнський правничий часопис. 2013. № 4. С. 107–110.
Кармаза О.О. Інститут медіації: основні концепції розвитку. Підприємництво, господарство і право. 2017. № 2. С. 24–28.
Дручек В. Доступність альтернативного способу вирішення спорів. Проблеми альтернативного судочинства в Україні: матеріали І Львів. міжнарод. форуму. Львів: Львів. держ. ін.-т новіт.технологій та управління ім. В. Чорновола. 2018. С. 158–164.
Folberg J .Resolving disputes. Theory, practice and law. New York, 2005. P. 223.
Орлюк О.П. Захист прав інтелектуальної власності в контексті європейської інтеграції: URL: http://visnyk.kh.ua/web/uploads/pdf/JNALSV_58-74.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Н.М. Стефанишин
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.