Корупція в юридичній діяльності та шляхи боротьби з нею

Автор(и)

  • Л.В. Лешанич Ужгородський національний університет, Україна
  • А.М. Ціпкал студентка 4-го курсу юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет» , Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.78.1.17

Ключові слова:

корупція, влада, корумпована країна, причини виникнення, шляхи вирішення проблеми

Анотація

Корупція – це одне з явищ, які здатні породжувати кризові стани у різних галузях суспіль- ного та соціального розвитку кожної держави, насамперед це стосується політики, економіки, державного управління, а також є однією із ключових передумов існування організованої зло- чинності З моменту проголошення Україною незалежності поняття «корупція» набуло значного поширення у вітчизняній правовій літературі, виступах політичних діячів та керівників держави. Аналіз зако- нодавства, наукової та довідниково-термінологічної літератури дозволяє стверджувати, що поняття «корупція» сформувалося за давніх часів і розумілося загалом як хабарництво.
У статті пропонується дослідження сучасних методів боротьби із згаданим явищем у юридичній діяльності. У ході роботи було з’ясовано альтернативні варіанти вирішення проблемних питань та способи покращення сучасного стану юриспруденції, які б могли відповідати європейським стандар- там. Також проводився порівняльний аналіз вирішення даного питання в інших країнах та можливість застосування їхнього досвіду в Україні.
Зокрема, автор займався дослідженням процесу еволюційного прориву у боротьбі з корупцією піс- ля падіння радянської системи як в Україні , так і в сусідніх пострадянських країнах. Варто відмітити, що найбільше увага буде зосереджена на Румунії та Словаччині, які відзначилися дуже позитивним результатом.
У статті буде проведений аналіз ефективності роботи всіх органів, створених з метою боротьби із корупцією , а також ставлення громадськості до їхньої діяльності. Автор висвітлить статистичні дані стосовно довіри населення до органів влади та з’ясує , що на їхню думку в країні є найбільш корум- пованим.
У статті розглянуто наявні проблемні питання щодо заходів по боротьбі із корупцією, оскільки є широка практика ігнорування законів, що, своєю чергою, призводить до можливості уникнення відпо- відальності і фактичної відсутності реальної відповідальності за корупційні дії. Ефективна боротьба проти корупції в Україні потребує належного законодавчого забезпечення, формування дієвої системи державних органів, забезпечення належного формування.
З метою впровадження в Україні кращих міжнародних практик із питань побудови системи добро- чесності у приватному секторі в Законі України «Про запобігання корупції» передбачений спеціаль- ний блок антикорупційних механізмів, спрямованих на запобігання корупції в діяльності суб’єктів господарювання як державної, так і приватної форми власності.
З огляду на вищевикладене, корупційне діяння зазвичай має корисливу мету і бажання отримати незаконну винагороду, задовольнити власний інтерес. Тому можна визначити, що корупція – це діян- ня, яке вчинюється посадовою або службовою особою шляхом зловживання службовим становищем та/або повноваженнями на користь окремої особи за її (або іншої особи) проханням, яке має на меті отримання винагороди і задоволення власного інтересу особи, яка вчиняє діяння.

Антикорупційна діяльність здійснюється в межах різних правовідносин. Ця обставина викликає необхідність напрацювання різних засобів запобігання корупції, які допоможуть блокувати це явище в будь-яких суспільних відносинах( зокрема освітній).

Біографія автора

Л.В. Лешанич , Ужгородський національний університет

<br data-mce-bogus="1">

Посилання

Корупція. Шляхи її подолання. URL: http://dergachirda.gov.ua/news/776 (дата звернення: 29.04.2023).

Індекс сприйняття корупції–2020. URL: https://tiukraine.org/research/indeks-spryjnyattya- koruptsiyi-2020 (дата звернення: 20.04.2023).

Непереможна корупція Східної Європи – хабарництво у цифрах. URL: https://hromadske.ua/ posts/neperemozhna-koruptsiia-skhidnoi-yevropy (дата звернення: 01.05.2023).

Єжель О. Як перемогти корупцію: «секрети» країн світу. URL: https://news.finance.ua/ua/news/- /396810/yak-peremogty-koruptsiyu-sekrety-krayin-svitu (дата звернення: 01.05.2023).

Концепція розвитку вищої юридичної освіти в Україні. URL: http://www.justinian.com.ua/ article.php?id=3358 (дата звернення:30.04.2023).

Бєлов Д.М., Швед І.І. Місце прокуратури серед органів державної влади: концептуальні підхо- ди. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 75(1). Ч. 1. 2023. С. 88–95.

Легеза Є.О., Бєлов Д.М., Деякі особливості правового регулювання статусу Державної служби фінансового моніторингу України. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 73(5). 2022.

Бєлов Д.М., Бєлова М.В. Роль та місце інституту адвокатури в механізмі захисту прав і свобод людини і громадянина. Аналітично-порівняльне право. № 6. 2022. С. 42–49.

Бєлов Д.М. Бєлова М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктринальні та нормативні основи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Пра-во». 2022. Вип. 74. С. 85–90.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-28

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право