Дослідження правових стимулів в рамках сучасної юридичної науки.

Автор(и)

  • І.В. Борщевський кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри загальноправових дисциплін та міжнародного права Одеського національного університету імені І.І. Мечников, Україна
  • О.Д. Гринь кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри загальноправових дисциплін та міжнародного права Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.78.1.1

Ключові слова:

право, правовий стимул, правомірна поведінка, правове стимулювання, правові засоби, мотивація

Анотація

В сучасній загальнотеоретичній юриспруденції залишається дискусійним питання про вплив пра- ворозуміння на формування правової культури особистості та суспільства в цілому, виходячи з того, що уявлення про право в його внутрішньому та зовнішньому виразі лежать в основі поведінки осо- бистості.
У статті представлена інтерпретація правових стимулів з позиції функціонального підходу, крім того, зазначено, що коріння правового стимулювання знаходяться у далекому минулому, а об’єктив- на необхідність його обумовлена постійним прагненням людини отримати відповідну винагороду.
Норми права, які закріплюють дозволи, заборони та заохочення, не можуть мати однакової будови, оскільки за мету вони мають досягнення прямо протилежні цілі.
Найважливіше значення у формуванні та активізації корисної правомірної поведінки відіграє його стимулювання. При цьому від стимулювання як процесу впливу на мотивацію поведінки суб’єктів права слід відрізняти категорію правовий стимул – як засобу такого впливу. У найзагальнішому ви- гляді правові стимули є видом правових засобів та забезпечують відповідні заохочення у окремих галузях права, що обумовлює дослідження правових стимулів на галузевому рівні серед науковців, наприклад, у трудовому праві, сімейному праві та інше.
Встановлено, що проблема правового стимулювання правомірної діяльності виступає в якості од- нієї з актуальних та значущих на сучасному етапі розвитку суспільства. Стає очевидним, що з пере- ходом до іншого світогляду, іншим формам впливу суб’єктів суспільства необхідно змінювати па- радигму правового мислення від правового тлумачення як примусової сили до розуміння права як інструменту задоволення інтересів членів суспільства. Безумовно, з цього приводу у правовій науці зроблено досить багато, однак, на рівні теорії права необхідно вирішувати проблему зміни концепту- ального механізму правового забезпечення правомірної діяльності.
У загальному вигляді, правові стимули виступають видом правових засобів, що забезпечують реа- лізацію права, зв’язок між цілями правового регулювання та його соціокорисними результатами.

Біографія автора

І.В. Борщевський , кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри загальноправових дисциплін та міжнародного права Одеського національного університету імені І.І. Мечников

<br data-mce-bogus="1">

Посилання

Калюжний Р.А., Лапка О.Я., Пікуля Т.О. Правові стимули в механізмі правового стимулюван- ня. К.: МП Леся, 2013. 204 с.

Смолярова М.Л. Поняття та сутність стимулів у трудовому праві. Науковий вісник Херсонського державного університету. Юридичні науки. 2017. Вип. 5, т. 1. С. 163–166.

Лазарєв В.В. Правовий стимул та його цілі. Правоохоронна функція держави: теоретико-ме- тодологічні та історико-правові проблеми: тези доп. Учасників міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 17 травня 2019 р.) МВС України. нац. ун-т внутр.справ; Консультат.місія Європей- ського Союзу. Харків : ХНУВС, 2019. С. 117-118.

Красовська В.Г. Дія правових стимулів та обмежень в механізмі правового регулювання. Часопис Київського університету права. 2009. № 1. С. 55–60.

Тарасенко В.С. Правові стимули підвищення народжуваності в Україні. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Юриспруденція. 2018. Вип. 32. С. 67–70.

Луценко І.М. Правові стимули: теоретико-правові засади та механізм реалізації: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.01. Київ, 2009. 17 с.

Скакун О.Ф. Теорія права та держави: Підручник. К.: Алерта; КНТ; ЦУЛ. 2010. 520с.

Баран А. Правові стимули: теоретико-правові засади. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2020. Т. 7. № 3. С. 31–37.

Огірок С.С. Потреби і стимули як системо-утворюючі фактори розвитку особистості (на мате- ріалах педагогічної спадщини А.С. Макаренка та сучасних педагогівноваторів): автореф. дис... канд. пед. наук: спец. 13.00.01 “Загальна педагогіка та історія педагогіки”. Луганськ: Луган. держ. пед.ун-т ім. Т. Шевченка, 2000. 20 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-28

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень