Поняття та принципи управління ризиками в Міністерстві Оборони України та Збройних Силах України

Автор(и)

  • Є. Пащенко Доктор філософії (PHD) старший викладач кафедри військового права Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна http://orcid.org/0000-0002-7178-0601
  • С. Іващенко Старший викладач кафедри загальновійськових дисциплін Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна http://orcid.org/0000-0001-6846-7422

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.77.2.17

Ключові слова:

ризики, управління ризиками, внутрішній контроль, управління, Міністерство оборони України, Збройні Сили України, стандарти

Анотація

Стаття розглядає поняття ризику в трьох взаємопов’язаних аспектах. Стаття також розглядає управління ризиком як процес прийняття рішень і здійснення заходів, спрямованих на зміну ризику. Механізм управління ризиками описується як сукупність інструментів, методів, форм та засобів, що використовуються суб’єктами керування ризиками для розробки та реалізації управлінських рішень, спрямованих на попередження настання ризиків, зменшення їх впливу та подолання наслідків.

Стаття акцентує увагу на важливості управління ризиками в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України для забезпечення безпеки та ефективності їх діяльності. У контексті цієї статті, ризик означає можливість виникнення небажаних подій або невдач, які можуть завадити досягненню поставлених цілей.

Окрім цього, у статті розглядається порядок організації внутрішнього контролю та управління ризиками в системі Міністерства оборони України, який був затверджений наказом Міністерства оборони України. Автор вказує на активну співпрацю з представниками країн-членів НАТО та адаптацію основних положень до вимог Інтегрованої моделі внутрішнього контролю, розробленої COSO. Стаття також висвітлює значення стандарту COSO, його принципи та взаємодію з вісьмома компонентами внутрішнього контролю. Основними принципами управління ризиками є ідентифікація, оцінка, планування, моніторинг, запобігання та зменшення ризиків. В статті також зазначається проактивний підхід до управління ризиками, інтегрований підхід на всіх рівнях управління, участь всіх зацікавлених сторін та принцип неперервності.

Стаття розглядає важливість розуміння поняття ризику та впровадження принципів управління ризиками в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України з метою забезпечення безпеки, ефективності та успішності їх діяльності. Стаття акцентує увагу на тому, що управління ризиками має стати вирішальною частиною стратегічного планування та прийняття рішень, спрямованих на досягнення стратегічних цілей та завдань організації. Автор статті описує основні етапи управління ризиками в Міністерстві оборони України, включаючи ідентифікацію ризиків, їх оцінку, планування заходів з управління ризиками, впровадження цих заходів, а також моніторинг та оцінку їх ефективності. Також розглядаються дії та принципи, які мають бути враховані під час управління ризиками, зокрема залучення експертів, комунікація та звітність, постійне вдосконалення, урахування законодавства та міжнародних стандартів, а також співпраця з партнерами та союзниками. Стаття закликає до організації внутрішнього контролю та управління ризиками в Міністерстві оборони України та вказує на роль керівників органів військового управління у цьому процесі. Автори стверджують, що ефективне управління ризиками сприятиме зменшенню негативних наслідків та під та підтримка вищого керівництва є важливими факторами для успішного впровадження управління ризиками в Міністерстві оборони України.

Посилання

Організація внутрішнього контролю та управління ризиками в обороні України. Методичний посібник. Київ: «Центр учбової літератури», 2022. 176 с.

Про затвердження Порядку організації в системі Міністерства оборони України та Збройних Сил України внутрішнього контролю та управління ризиками: Наказ Міністерства оборони України №145 від 02.04.2019. URL: https: // www. mil. gov. ua / content / mou_orders / 145_nm_2019. pdf.

Семенова К. Д. Організація системи управління ризиками на підприємстві / К. Д. Семенова, К. І. Тарасова. Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін., Одеса.: ОНЕУ. 2015. Вип. 3. №58. С. 221–227.

Стенфордська енциклопедія філософії. URL: https: // plato. stanford. edu / entries / risk / .

Ткаченко В. А., Холод Б. І., Ковальчук К. Ф., Вітлінський В. В. Перспективи економіко-математичного моделювання в цифровій економіці. Сімдесят треті економіко-правові дискусії. Серія: Соціальні та гуманітарні науки: матеріали Міжнародної мультидисциплінарної наукової інтернет-конференції, Львів. 2023. С. 39–44.

A Guide To The Sarbanes-Oxley Act. URL: https: // www. soxlaw. com.

ISO 31000:2009. URL: http: // www. amu. kz / fotos-news / vstrecha_rectora_so_stud_31_oct / ISO% 2031000–2009. pdf.

Kustrich K, Loishyn A. Analysis of factors of external and internal influence on the efficiency of the functioning of the internal control system. Journal of Scientific Papers ʽʽSocial Development and Security'', 9 (2), 2019. С. 37–56.

Slobodianyk S., Parkhomenko P., Demenev О., Tkach, I. Концептуальні підходи до формування критеріїв оцінювання ефективності системи внутрішнього контролю в Міністерстві оборони України. Journal of Scientific Papers ʽʽSocial Development and Security'', 11 (3), 2021. С. 162–178.

The official site of the Ministry of Defence of Ukraine. Organization of internal control and risk management: handbook. 2020. URL: https: // www. mil. gov. ua / content / pdf / vnytr_control / vp% 208–00 (01). 01. pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-13

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право