Адміністративна реформа Наполеона Бонапарта. Її зміст та значення

Автор(и)

  • С. Батюк Аспірант кафедри адміністративного та фінансового права ЛНУ ім. Івана Франка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.77.2.3

Ключові слова:

централізація, децентралізація, адміністративно-територіальний устрій, місцеве самоврядування, Велика Французька Революція, Конституція, департамент

Анотація

Стаття присвячена аналізу історичних аспектів, причин проведення реформи та її наслідків. Був проведений аналіз факторів, які вплинули на розвиток подій, а саме: не здатність тодішніх органів державної та місцевої влади створити та втілити у життя ефективну систему державного управління на всіх рівнях; політичну кризу, яка була спричинена боротьбою різних політичних партій та груп, що в подальшому привело до хаосу у вищих ешалонах влади та характеризувалося постійними змінами серед політичних сил, що в кінцевому результаті паралізувало роботу всього державно-управлінського апарату, і очікувано охопило органи місцевої влади. Розглядається особливості персони Наполеона Бонапарта як ідеолога та реалізатора даної адміністративної реформи, яка базувалася на принципах централізації влади та ефективно працювала на протязі двох століть, практично без суттєвих трансформацій, та продовжу залишатися основою для сьогоднішньої адміністративної системи Французької республіки. Було з’ясовано особливості становлення та функціонування органів державної влади в період консулату (1799-1804 роки), а також розглянуто питання можливості співіснування та взаємодії централізації та децентралізації. Наукову увагу зосереджено на конституційних повноваженнях установ законодавчої та виконавчої влади, їх взаємодії та ефективності роботи. Були визначені основні риси політичного режиму у Франції в період 1799-1815 рр., а саме: домінування виконавчої влади над законодавчою; опора на повноваження керівника виконавчої влади; контроль центральною виконавчою владою системи місцевого самоврядування; придушення опозиції. З’ясувалося, що внаслідок вище згаданого, бонапартистський режим забезпечив політичну стабільність, централізував всю державну систему влади та створив праобраз історичний авторитарного режиму. Було проаналізовано можливість використання певних елементів та ідей, а також врахування недоліків даної реформи, при проведення адміністративної реформи в Україні.

Посилання

Aguilera-Barchet, B. A History of Western Public Law: Between Nation and State. Springer, Cham, 2015. 775 p.

Осадчук І. Бонапартизм як тип політичного режиму у Франції (1799–1814/1815). Humanitarian Vision. Lviv : Lviv Politechnic Publishing House. 2017. Vol 3. No 2. P. 13–18.

Emsley. Napoleon: Conquest, Reform and Reorganisation. Routledge. New York. 2003.

Арзаканян, М. Ц. История Франции : учебник для вузов / М. Ц. Арзаканян, А. В. Ревякин, П. Ю. Уваров. 2-е изд., испр. М. : Дрофа, 2007. 474 с.

Децентрализация и самоуправление во Франции : департаментские собрания от реформы Бонапарта до наших дней : политическое исследование З. Авалова. С.-Петербург : Типография М. М. Стасюлевича, 1905. VIII, 347 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-13

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право