Зарубіжний досвід правового регулювання укладання договорів між матір’ю, батьком та дітьми

Автор(и)

  • І. Вагіна Аспірантка кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, Україна https://orcid.org/0000-0002-9077-8144

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.75.1.26

Ключові слова:

сімейний договір, батьківські права та обов’язки, права дитини, матір, батько, дитина

Анотація

В науковій статті авторка провела наукове дослідження зарубіжного досвіду правового регулювання договірних відносин між матір’ю, батьком та дитиною, в тому числі за законодавством держав Європейського Союзу. На підставі проведеного дослідження авторка дійшла висновку, що правове регулювання укладання договорів між матір’ю, батьком та дитиною за законодавством держав Європейського Союзу переважно здійснюється через визначення можливості укладення договорів, без уточнення положення про їх форму та істотні умови. Зокрема, таким чином визначено можливість укладання «заяви про здійснення батьківських прав» («угоди батьків щодо встановлення порядку здійснення батьківських прав та визначення внесків на утримання та виховання дитини») за французьким цивільним законодавством; «угоди про спосіб надання утримання» та «заяви про прийняття батьківської турботи» за німецьким цивільним законодавством; відповідних договорів за законодавством Латвії (угоди батьків: про визначення прізвища дитини, скасування усиновлення, про встановлення спільного або роздільного піклування батьків про дитину, про встановлення умов спілкування з дитиною того з батьків, який проживає окремо), Естонії (угода про виконання обов’язку батьків щодо утримання дитини), Чехії (угоди: про встановлення батьківства, про здійснення взаємних батьківських прав та обов’язків, про встановлення умов спілкування з дитиною того з батьків, хто проживає окремо від дитини, про управління майном дитини, про виконання батьківських прав та обов’язків після розірвання шлюбу, про виплату аліментів), Польщі («декларація подружжя про прізвище дитини», «договір про те, як здійснювати батьківську відповідальність і підтримувати контакт з дитиною, відповідно до найкращих інтересів дитини», «договір про правила визначення контакту між батьками і дітьми»), Болгарії (договір про місце проживання дітей, батьківство, особисті стосунки та аліменти на дитину). Законодавство цих держав (крім болгарського) обмежує можливість врегулювання відносин між батьками та дітьми шлюбним договором; чеське та польське законодавство допускають укладення аліментних договорів й щодо утримання дітьми своїх непрацездатних батьків. Більш широко визначають істотні умови та форму договорів між батьками та дітьми угорське цивільне та молдовське сімейне законодавство, передусім щодо договору про надання утримання учаснику сімейних відносин та договору про спілкування з дитиною. На думку авторки, слід запозичити досвід цих держав і передбачити таке ж докладне регулювання в Сімейному кодексі України.

Посилання

Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року (із наступними змінами та до-повненнями). Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/ed20210101#Text.

Ватрас В. А. До питання про договір як джерело сімейного права України та інших держав. Університетські наукові записки. 2019. Том 18. № 3 (71). С. 108-119.

Гражданский кодекс Франции (Кодекс Наполеона). пер. с франц. В. Захватаев. отв. Ред. А. Довгерт. К.: Истина, 2006. 1008 с.

Гражданское уложение Германии = Deutsches Burgerliches Gesetzbuch mit Einfuhrungsgestz: Ввод. закон к гражд. уложению; пер. с нем.; науч. ред.: А. Л. Маковскийи др. М.: Волтерс Клувер, 2006. 816 с.

Гражданский закон Латвийской Республики от 28.01.1937 (ред. от 19.11.2015). In-latplus. URL: https://www.inlatplus.lv/wp-content/uploads/2019/11/Гражданский-закон.pdf.

Закон о семье. HUGO.legal URL: https://www.juristaitab.ee/sites/www.juristaitab.ee/files/elfinder/ru-seadused/ЗАКОН%20О%20СЕМЬЕ%2008.05.2022.pdf.

Гражданский кодекс Чехии. Закон от 3 февраля 2012 года. Ministerstvo spravedlnos-ti České republiky. URL: http://obcanskyzakonik.justice.cz/images/pdf/novy-obcansky-zakonik-rj.pdf.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Grupa ArsLege.pl. URL: https://lexlege.pl/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy.

Bulgarian Family Code. Адвокатска кантора Кристина Кенарова & Партньори. URL: https://kenarova.com/law/Family%20Code.pdf.

Hungarian Civil Code. Wordpress. URL: https://tdziegler.files.wordpress.com/2014/06/civil_code.pdf.

Семейный кодекс Республики Молдова. Ministerul Justiției. Государственный ре-естр правовых актов. URL: https://www.legis.md/cautare/downloadpdf/8475.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-03-22

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право